60 przypadków niestosowania się do kwarantanny na terenie woj. lubelskiego

Policjanci z woj. lubelskiego sprawdzają, czy osoby, które mają decyzje o kwarantannie domowej stosują się do zaleceń sanitarnych. Jak się okazuje, mundurowi odnotowali 60 przypadków niestosowania się do tego obowiązku.

Policjanci z garnizonu lubelskiego codziennie otrzymują informacje dotyczące osób przebywających na kwarantannie domowej. Mundurowi przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są na bieżąco przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.

W większości osoby te stosują się do domowej izolacji, jednak są także osoby nieodpowiedzialne, które opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

W ostatnim czasie policjanci na terenie woj. lubelskiego ustalili 60 przypadków niestosowania się do decyzji o kwarantannie domowej. Tylko wczoraj, takich przypadków mundurowi odnotowali kilka. Tłumaczenia o wyjściu na zakupy do sklepu, czy placówki bankowej nie stanowią żadnej taryfy ulgowej.

Wobec tych osób zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć karę nawet 5 tys. zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Z kolei, jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

(fot. Policja Lublin)

Zobacz również

20 komentarzy

 1. I już jest 300 tyś na maseczki i kombinezony

  • lepszą karą dla nich byłaby groźba zarażenia czymś gorszym, naprzykład hiv, może wtedy by sie przestraszyli.

  • Taki nawet jeden glupek moze narobic znacznie wiekszych szkod niz 300 tys.

 2. Czyli jedna osoba zarażona łamiąc kwarantannę i będąc w markecie może średnio zarazić od 3 do nawet 10 osób. Przy ilości zarażonych 60 osób daje nam to minimalnie 180 osób zainfekowanych, o których my nawet nie wiemy. Z czego przy wyniku dodatnim i ciężkiej chorobie co dla niektórych może zakończyć się niestety zgonem. Moim zdaniem te 5000zł kary to zdecydowanie za mało za łamanie kwarantanny i narażanie innych na utratę zdrowia, a nawet śmierć.

 3. Humanitarnie postrzelić w nogi.

  • To by było jakieś rozwiązanie, ale koniecznie w dwie. Wtedy więcej pewności że zostanie w domu.

 4. Nie rozumiem głupoty owych obywateli. Nie obowiązuje mnie kwarantanna-a mimo to siedzę i nie wychylam nosa z domu. Tyle co muszę, bo zaopatruje w osiedlowym sklepiku siebie i kilka starszych osób mieszkających po sąsiedzku, które nie chcą wychodzić z domu i o pomoc w zakupach poprosiły.

 5. To tylko przypadki ujawnione, bo akurat kontrol byla w tym czasie a ile wyłazi i im się to upiecze? Pewnie ze 4 razy tyle

 6. Anty ciemnogrod

  Dobrze ze się wkoncu zato wzięli. Późno, ale zawsze coś. To co bylo do tej pory to farsa kwarantanny w całym kraju! W Janowie Lubelskim pracownice Sądu sobie urządzaly zakupy, a teraz topem przestrzegania kwarantanny są nasi he he, patrioci uciekajacy do Polski z krajów o bardzo dużej transmisji wirusa! Najlepiej ten temat rozwiązał Bukareszt, łamanie zakazów sanitarnych jest tam karane 15latami więźienia.

 7. winni od razu być ukarani po 5 tyś, to i tak mało za narażanie innej osoby na śmierć

 8. 500 zł i 5000 zł to stanowczo za mało! Mam wrażenie, że gdyby ten wirus „reagował” i zarażał na podstawie ludzkiej głupoty, to skala byłaby porównywalna do liczby zachorowań nawet we Włoszech.

 9. Należy surowo karać dla przykładu dla innych. Głupota ludzka nie zna granic.

  • aha, narazie nic im nie zrobią, sądy nie działają a oni są na kwarantannie, jedynie policjant może pogrozić paluszkiem…

 10. Strzelać od razu do bydła bo inaczej tego nazwać nie można. Pójdzie taki ćwierć mózg do liroja na zakupy albo co robi większość pooglądać dotknąć i zarazi dziesiątki innych. Kula w łeb i spalić

 11. Szkoda, że sąsiadów się nie informuje, że dany lokator jest w przymusowej kwarantannie, nikt tak nie przypilnuje jak sąsiedzi. Nagle by się okazało bardziej skuteczne niż włóczenie się policjantów, wydzwanianie, sprawdzanie, machanie rękami przez okna – mogli by się zająć bardziej poważnymi rzeczami. A i sąsiedzi byli by ostrożniejsi.

 12. To są ci co mają kwarantanny ale ci co nie byli wcześniej zanotowali że wjeżdżają do Polski nic sobie z tego nie robią

 13. ja mam takich pod nosem co z Londynu wrócili patusy co zamiast w domu siedzieć to włuczą sie po podwórku.

 14. Do ,k”.Dokładnie.Rzad zrobił największą głulotę organizując im powrot do domu.Do jakiego domu?Przynahmniej przez 16 lat(wejscie do UE)Polska nie byla dla nich domem.Tamsue urzadzili,tam płacili podatki,ubezpieczenia,albo i nie.Tysiacedodtalo darmowe mieszkania.Z nas drwili.ze zascianek,ze mo herowe berety itp.Teraz(fakt) wracaja.by pozniej znow tam wrocic,jakzagrozenie minie.Po co nam to?Niech rzad zadba o tych co w kraju.Tamci maja kasy do cholery,poradzą sobie…
  Opowies z wczoraj.,,Przyjechołem ,pospuszcxołem rolety,wyłuczaem gaz i pr,yjechołem.Dobrze ,ze wczesni tu kupiułem moeszkdnie pore gtosxy kos,towalo w Lublinie a w UK dostołem z socjalu.Jo tu nie bede siedzioł.wroce tam,jak to minie.”.Cała prawda o patriotach…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8658zł -1.45%
  • GBP 4.956zł -1.9%
  • EUR 4.5268zł -1.23%
  • CHF 4.1878zł -1.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Pokazy sprzętu budowlanego, technik wykończeniowych i wielu innych odbędą się w Lublinie
  Warsztaty międzypokoleniowe w ramach tegorocznej Nocy Kultury. Ruszyły zapisy uczestników
  Eco Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Wspólne działania na rzecz przyrody i nagrody dla uczestników
  Zaproszenie na 100-lecie OSP w Ostrowie Lubelskim
  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości