Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

60 przypadków niestosowania się do kwarantanny na terenie woj. lubelskiego

Policjanci z woj. lubelskiego sprawdzają, czy osoby, które mają decyzje o kwarantannie domowej stosują się do zaleceń sanitarnych. Jak się okazuje, mundurowi odnotowali 60 przypadków niestosowania się do tego obowiązku.

Policjanci z garnizonu lubelskiego codziennie otrzymują informacje dotyczące osób przebywających na kwarantannie domowej. Mundurowi przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są na bieżąco przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.

W większości osoby te stosują się do domowej izolacji, jednak są także osoby nieodpowiedzialne, które opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

W ostatnim czasie policjanci na terenie woj. lubelskiego ustalili 60 przypadków niestosowania się do decyzji o kwarantannie domowej. Tylko wczoraj, takich przypadków mundurowi odnotowali kilka. Tłumaczenia o wyjściu na zakupy do sklepu, czy placówki bankowej nie stanowią żadnej taryfy ulgowej.

Wobec tych osób zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć karę nawet 5 tys. zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Z kolei, jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

(fot. Policja Lublin)

19 komentarzy

  1. To są ci co mają kwarantanny ale ci co nie byli wcześniej zanotowali że wjeżdżają do Polski nic sobie z tego nie robią

  2. ja mam takich pod nosem co z Londynu wrócili patusy co zamiast w domu siedzieć to włuczą sie po podwórku.

  3. Do ,k”.Dokładnie.Rzad zrobił największą głulotę organizując im powrot do domu.Do jakiego domu?Przynahmniej przez 16 lat(wejscie do UE)Polska nie byla dla nich domem.Tamsue urzadzili,tam płacili podatki,ubezpieczenia,albo i nie.Tysiacedodtalo darmowe mieszkania.Z nas drwili.ze zascianek,ze mo herowe berety itp.Teraz(fakt) wracaja.by pozniej znow tam wrocic,jakzagrozenie minie.Po co nam to?Niech rzad zadba o tych co w kraju.Tamci maja kasy do cholery,poradzą sobie…
    Opowies z wczoraj.,,Przyjechołem ,pospuszcxołem rolety,wyłuczaem gaz i pr,yjechołem.Dobrze ,ze wczesni tu kupiułem moeszkdnie pore gtosxy kos,towalo w Lublinie a w UK dostołem z socjalu.Jo tu nie bede siedzioł.wroce tam,jak to minie.”.Cała prawda o patriotach…

Wiadomości z info112