690 680 960

2 lata i wzrost ceny o 76,8 proc.! O tyle podrożał produkt codziennego użytku

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w lutym 2023 r. inflacja w Polsce wynosiła 18,4 proc. rok do roku. To najwyższy poziom od 26 lat. W sklepach znajdziemy jednak wiele produktów, których ceny podskoczyły znacznie bardziej niż mówi o tym oficjalny wskaźnik inflacji.

Dobrym przykładem jest artykuł codziennego użytku, który znajdziemy w każdej łazience. Jego cena na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosła aż o 76,8 proc. Wyniki badania przygotowanego przez specjalistów z aplikacji PanParagon dosłownie wprawiają w osłupienie.

– PanParagon to w dużym skrócie aplikacja do wyszukiwania promocji w gazetkach i przechowywania paragonów. Anonimowe dane jakie wpływają do naszego systemu dają nam solidną podstawę do wielu analiz w zakresie zachowań konsumenckich, cen produktów czy realnej inflacji. Liczne informacje o ekstremalnie wysokich cenach za papier toaletowy skłoniły nas do sprawdzenia faktycznych kwot znajdujących się na paragonach. W analizie uwzględniliśmy też ręczniki papierowe oraz chusteczki higieniczne – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Aby badanie przedstawiało wzrost cen w każdej kategorii produktów wyodrębniliśmy najpopularniejsze marki na polskim rynku i określiliśmy konkretną liczbę sztuk w opakowaniu – dodaje.

Eksperci porównali ceny od 1 stycznia do 9 marca w latach 2021, 2022 i 2023. Papier toaletowy, ręczniki papierowe czy chusteczki higieniczne – który z badanych produktów podrożał najmocniej w ciągu ostatnich dwóch lat?

Spektakularny wzrost cen papieru toaletowego

Na początek warto… usiąść. Zestawienie cen z ostatnich dwóch lat może przyprawić o zawrót głowy. Autorzy badania największy skok odnotowali w przypadku papieru toaletowego. 12 rolek tego produktu w 2021 roku kosztowało średnio 9 zł 87 gr. Rok później cena papieru tej samej marki wzrosła do około 11 zł 57 gr. Największy wzrost kosztów przyniósł jednak 2023 rok. Średnia cena za 12 rolek papieru toaletowego wynosiła 17 zł 45 gr. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost o 50,8 proc., natomiast w 2 lata produkt ten podrożał aż o 76,8 proc.!

Chusteczki i ręczniki papierowe – cena mocno w górę

Znacznie droższe są również inne papierowe akcesoria domowe. Opakowanie z dwoma rolkami ręczników papierowych w 2021 kosztowało ok. 6 zł 35 gr. W tym roku za ten sam produkt przyszło nam zapłacić średnio 9 zł 83 gr. W dwa lata kwota na paragonach wzrosła więc średnio o 54,8 proc.

Jeszcze większe podwyżki widoczne są w przypadku chusteczek higienicznych. Opakowanie 120 szt. trójwarstwowych chusteczek w kartonowym pudełku podrożało w ciągu dwóch lat o 62,66 proc.

Szczegóły dotyczące cen poszczególnych produktów znajdują się w poniższej tabeli.

Dlaczego produkty papierowe tak drastycznie podrożały w ciągu zaledwie dwóch lat?

– Czynników nakładających na znaczący wzrost cen papieru toaletowego, ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych jest wiele. Braki celulozy na rynku światowym z powodu pandemii i wojny w Ukrainie wpłynęły na jej koszty. Dodatkowo produkcja tego typu artykułów pochłania dużo energii elektrycznej, ciepła i wody, które w ostatnich latach znacznie zdrożały. Dodatkowo, masowe wykupywanie deficytowych produktów jedynie nakręca spiralę rosnących cen. Warto więc na zakupach zachować zdrowy rozsądek, by nie windować i tak wszędzie rosnących kosztów życia – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

(fot. pixabay.com)

84 komentarze

 1. Łgaż z opozycji

  Od stycznia paliwo będzie PO 10 zł chleb po 30 a cukier po 15 zł.

  • no i chyba o to chodzi.
   Zwolennikom partii rządzącej to nie przeszkadza, chyba tak lubią

 2. Ale się pisowscy obrońcy rzucili do akcji. Tylko nie wiem o co się wściekacie. To podał GUS. Państwowa instytucja. Jak prawda w oczy kole i nie potraficie jej przyjąć to możecie mieć pretensje w warszawie na wiejskiej, albo w KPRM żeby nie drukowali pustych pieniędzy.

  • na emerytury dla zomowców o ubeckich agentów

   • no w sumie to masz rację: obecni emeryci żyli i pracowali w PRL-u i zgodnie wykładnią rządzących wszyscy byli agentami – przecież świętowali 1-go maja, mieli wolne 22-go lipca – to są sami agenci

 3. Napluj pisiorowi w r#j, to powie, że deszcz pada i że za PO bardziej padał…
  Za ileś lat, naukowcy będą badali zwłoki pisowców, żeby ustalić, co powodowało takie ogromne dysfunkcje procesów myślowych

 4. Gdyby [email protected] nie d#mał ludzi na cenach, tylko byłyby to realne ceny, to tak by było.
  „Na szczęscie” okazało się że, pisowska kukiełka grubo okradała ludzi, więc żeby paliwo nie było po 10zł, wystarczyło od nowego roku kraść trochę mniej – genialne!

  • To odpowiedź do komentarza „Łgaż z opozycji”, tylko gdy człowiek próbuje dodać komentarz jako odpowiedź i strona go odrzuci i się cofnie do komentarza, to już nie wstawi go jako odpowiedź.

 5. Na szczęście dzięki naszym staraniom te pieniądze [środki unijne – przyp. red.] nie przepadają, tylko będą mrożone. (…) jak my wygramy kolejne wybory, to te pieniądze zostaną odmrożone – powiedział Rafał Trzaskowski z PO

  j###ć zdrajców

 6. na paletach przecież jest pare stron w nie rządzie

 7. trzeba bylo inwestowac w papier a nie inne, jakby to człowiek wiedział to zostałby królem sedesów

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas