Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

19. Lubelska Brygada Zmechanizowana obchodziła swoje święto. Jednostce nadano sztandar (zdjęcia, wideo)

Z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka wczoraj w Kocku odbyły się centralne uroczystości święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

W niedzielę w Kocku odbyły się główne obchody święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo, tam właśnie rozegrano ostatnią bitwę wojny obronnej 1939 roku. Uroczystości połączone były z nadaniem jednostce sztandaru. Uczestniczył w nich m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Jan Śliwka, parlamentarzyści, wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, oraz przedstawiciele służb mundurowych i środowisk kombatanckich na czele z ppłk. Stanisławem Żygłowiczem, żołnierzem gen. Franciszka Kleeberga, bohaterem września 1939 roku.

– Żołnierze 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej są spadkobiercami tradycji żołnierzy gen. Kleeberga. Sztandar przed chwilą poświęcony i wręczony jest najwyższym znakiem męstwa, honoru i wierności ojczyzny. Tacy są dzisiejsi żołnierze Wojska Polskiego – podkreślał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

19. Lubelska Brygada Zmechanizowana dziedziczy tradycje Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie i wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Osiągnięcie zdolności operacyjnej Brygady planowane jest na 2022 rok.

(fot, wideo – 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana)

9 komentarzy

  1. Pan minister swoje przemówienie zaczął od przywitania w pierwszej kolejności dostojników koscielnych jakby to oni byli w tym święcie najważniejsi. I nie zapomniał zaznaczyć że przed 2015 rokiem nasza armia była w ruinie a dopiero potem zaczęto ja modernizowac. Piękna przemowa.

  2. co tam robią lawendowe jarmułki?

  3. … i w ogóle w co będą szczelać te cztery zabaweczki? zeszczelać będą ruskie pociski naddzwiękowe?

  4. Z tymi maseczkami to mogli od razu zdjąć ten eternit, bo słabo to wygląda w centalnej części placu

  5. Najważniejsi ci w purpurowych jarmułkach ,bez nich żadne otwarcie drogi czy inne uroczystosci nie mogą się odbyć .I tak wygląda „rozdział koscioła od państwa „. Żenada

  6. Budynek należy do miasta. Jaki gospodarz taka wizytówka. To ten z eternitem na dachu co go cделано в СССР.