690 680 960

17 listopada Lublin zaświeci na fioletowo dla wcześniaków

We wtorek 17 listopada po raz piąty będzie obchodzony Światowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzinami, w ramach Global Illumitaion Initiative, wiele charakterystycznych budynków w Polsce rozbłyśnie na fioletowo. W Lublinie podświetlony zostanie Zamek.

Obchody Światowego Dnia Wcześniaka, mają na celu podniesienie świadomości społecznej na temat wcześniaków i solidarność z rodzinami, które doświadczyły przedwczesnego porodu. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Masa urodzeniowa części z nich jest mniejsza niż 1 000 gramów, a noworodek mieści się na dłoni dorosłego człowieka.

Wcześniactwo jest poważnym problemem ogólnoświatowym. Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

W Unii Europejskiej rodzi się każdego roku około 500 tysięcy wcześniaków ‒ jeden na dziesięć noworodków. Stanowią one największą grupę pacjentów dziecięcych w Europie. W Polsce co roku rodził się przedwcześnie ok. 26 000 dzieci. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka na całym świecie podejmowane są liczne inicjatywy, które mają na celu zwrócenie uwagi na problem wcześniactwa. W ramach jednej z nich, w wielu krajach, znane i charakterystyczne budynki są podświetlane na kolor fioletowy.

Taką czasową iluminacją wyróżniono już nawet tak znane obiekty jak: Empire State Building w Nowym Jorku, wodospad Niagara, CN Tower w Toronto, Brama Brandemburska w Berlinie czy most na cieśninie Bosfor łączący Europę z Azją.
W tym roku w Polsce dla wcześniaków, poza Zamkiem w Lublinie, w dniu 17 listopada na fioletowo zaświecą: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, nowy Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, białostocki Pałacyk gościnny Branickich, Ratusz w Kielcach, Ratusz w Rzeszowie, dwa mosty w Bydgoszczy, Galeria Arsenał i Teatr Polski w Poznaniu oraz Sukiennice i Kładka o. Bernatka w Krakowie.

Koalicja dla Wcześniaka organizuje konkurs na najciekawsze zdjęcie iluminacji. Zgłoszenia można przesyłać na adres: [email protected]śniaka.pl . Więcej informacji na FB Koalicji.

2015-11-12 13:47:50
(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. jaki będzie koszt tych światełek? nie lepiej przeznaczyć te beznadziejnie wydane pieniądze na sprzęt do ratowania ty dzieciaczków? Prawie jak marnowanie zielonej farby na trawniki dla towarzyszy!!!

    • pomyśl o czym piszesz… ile kosztuje taki laserek i jego montaż a ile kosztuje sprzęt do ratowania… POMYŚL!

  2. Byle nie podświetlili na tęczowo bo będzie kaszana na cały kraj

  3. Typowo lewacka forma „pomocy”,wydać więcej na zabawę niż realną pomoc o ile takowa w ogóle istnieje… równie idiotyczny był ostatnio ice-bucket i zaraźliwy wirus zbiorowego idiotyzmu który mu towarzyszył.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce