Sobota, 04 maja 202404/05/2024
690 680 960
690 680 960

10 zalet pompy ciepła typu monoblok

Prosta instalacja, wysoka wydajność nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz budynku, łatwa konserwacja oraz relatywnie niski koszt. To wszystko sprawia, że powietrzne pompy ciepła typu monoblok cieszą się szczególną popularnością wśród klientów. Co jednak oznacza monoblok? I czym różni się od pomp typu split? Sprawdź!

Ekonomiczne i ekologiczne. Tak w skrócie można opisać pompy ciepła. Pobierają energię cieplną z naturalnych źródeł – powietrza, gruntu albo wody – i przy stosunkowo niewielkim zużyciu prądu, ogrzewają budynki. Nie emitują przy tym zanieczyszczeń i nie zatruwają środowiska. Nie dziwi, że w ostatnich latach tak wiele osób decyduje się na montaż pomp ciepła. A według prognoz, boom dopiero się rozkręca. Zdaniem specjalistów Międzynarodowej Agencji Energetycznej MAE (IEA) przygotowujących raport „The Future of Heat Pumps”, do 2030 r. roczna sprzedaż pomp ciepła w krajach Unii Europejskiej może zwiększyć się 3,5-krotnie w stosunku do roku 2021. Wówczas sprzedano ponad 2 mln urządzeń, za kilka lat liczba ta może wynosić 7 mln.

Powietrzne pompy ciepła. Skąd wziął się ich fenomen?

Wśród różnych rodzajów pomp ciepła, szczególną popularnością cieszą się powietrzne. A to głównie za sprawą łatwości ich montażu i relatywnie niskiego kosztu. Wodne pompy ciepła potrzebują bowiem do działania albo zbiornika wody na powierzchni, albo źródła podziemnego i specjalnej studni głębinowej. 

Pompy ciepła gruntowe wymagają z kolei odwiertów i wykopów, które nie dość, że są kosztowne, to przysparzają wiele niedogodności. Poza tym potrzebne są badania geologiczne, które potwierdzą, że wymiennik ciepła umieszczony w gruncie na danej działce będzie działał efektywnie. Jeśli elementy wymiennika ulegną awarii, ich wymiana może być niezwykle uciążliwa, trzeba je będzie bowiem wykopać.

Powietrzne pompy ciepła. Nie tylko do nowych budynków

Do instalacji powietrznej pompy ciepła nie potrzeba robić odwiertów ani kopać studni. Nie są też potrzebne badania geologiczne. Nie ma również ryzyka, że dolne źródło ciepła – czyli powietrze – zamarznie, wyschnie albo wyczerpie się, tak jak w przypadku gruntu lub wody. Działka wokół domu nie musi być duża, nie ma też ryzyka, że zostanie zdemolowana podczas prac montażowych. O ile bowiem gruntowe pompy ciepła najlepiej montować na działce, która jest niezagospodarowana, o tyle montaż pompy powietrznej nie wpływa na wygląd otoczenia. Jest to więc idealne rozwiązanie nie tylko do nowych budynków, ale także tych starszych.

W przypadku powietrznej pompy ciepła łatwiej też o wybór miejsca do instalacji. Zwykle jest to ściana budynku, ale w wyjątkowych sytuacjach urządzenie może nawet stanąć na dachu czy być przymocowane do ściany. Przyglądając się sposobom instalacji powietrznych pomp ciepła, szczególną uwagę należy poświęcić urządzeniom typu monoblok.

Zalety pompy ciepła monoblok

Jeśli podzespoły powietrznej pompy ciepła są podzielona na dwa urządzenia, to znaczy, że jest to pompa typu split. Jeśli wszystkie podzespoły są w jednej obudowie, wówczas jest to pompa ciepła monoblok

W przypadku splitu, jeden z modułów stoi na zewnątrz budynku, drugi w domu. W przypadku monobloku natomiast, całość jest zamontowana na zewnątrz więc nie zajmuje miejsca w domu. 

Jakie jeszcze zalety ma pompa ciepła monoblok?

  1. Proces instalacji jest szybki i prosty. Urządzenie jest napełnione czynnikiem chłodniczym już podczas produkcji (producent gwarantuje szczelność układu chłodniczego). Ze względu na brak konieczności budowy połączenia rurowego dla czynnika roboczego, monoblok może być zamontowany w ciągu kilku godzin, a monter nie musi posiadać uprawnień na F-gazy.
  2. Brak konieczności wypełniania instalacji centralnego ogrzewania glikolem. Należy jedynie pamiętać, aby zewnętrzny odcinek rury prowadzącej od/do pompy ciepła zabezpieczyć przed zamarzaniem.
  1. Elastyczność lokalizacji – pompy nie trzeba montować w miejscu podyktowanym przez moduł wewnętrzny, np. przy kotłowni czy garażu, bo takiego modułu nie ma. Monoblok może stać nawet na dachu albo w pewnej odległości od budynku. Należy jednak pamiętać o dostępie serwisowym do urządzenia.
  2. Dopasowanie do kubatury budynku – pompy ciepła typu monoblok z łatwością można dopasować do zapotrzebowania. Dostępne są zarówno pompy o mocy skrojonej pod budynki o małej powierzchni jak i idealne dla budynków, których kubatura jest ogromna, np. magazynów. Dodatkowo urządzenia można łączyć w kaskady nawet do 6 pomp.
  3. Praca w niskich temperaturach – wszystkie elementy pompy są zdolne do pracy nawet w -25st. C (sprężarka, parownik, skraplacz, zawór rozprężny i automatyka).
  4. Łatwa konserwacja i niższe koszty eksploatacji wynikające z minimalistycznej formy. Mniej jednostek, to mniej sprawdzania połączeń między nimi i mniejsze ryzyko, że któryś z elementów ulegnie awarii. Z uwagi na to, że instalacja jest krótsza, cena corocznych przeglądów może być niższa, niż w przypadku pomp ciepła typu split.
  5. Uniwersalność – powietrzne pompy ciepła typu monoblok sprawdzają się zarówno we współpracy z ogrzewaniem grzejnikowym, jak i podłogowym.
  6. Wielofunkcyjność – oprócz podgrzewania wody płynącej w instalacji grzewczej, pompy ciepła typu monoblok mogą także przygotowywać ciepłą wodę użytkową, a nawet działać jako klimatyzator. Poza tym, pompę ciepła można łączyć z instalacją fotowoltaiczną oraz solarną.
  7. Dofinansowanie – na pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0 oraz Czyste Powietrze. Kwota dofinansowania może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  8.  Łatwość w zakupie urządzenia – urządzenie typu monoblok może zakupić każdy. Dla porównania, kupując urządzenie typu split, należy przedstawić zaświadczenie, że pompa ciepła będzie instalowana przez podmiot certyfikowany.

Powietrzna pompa ciepła typu monoblok. Podsumowanie

Pompy ciepła typu monoblok charakteryzują się dużą wszechstronnością i uniwersalnością. Można je dopasować do każdego budynku w zależności od jego zapotrzebowania energetycznego. W ofercie Immergas są urządzenia o mocy od 4 do 30 kW.