10 minut to za mało. Być może czas parkowania zmieni się za dwa lata

Przez 10 minut można bezpłatnie przebywać na przyszpitalnym parkingu przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Ci, którzy często przywożą chorych mówią, że to za krótko.

Pan Piotr przyjeżdża cyklicznie do szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Musi dowieźć pod same drzwi szpitala chorego członka rodziny z problemami narządu ruchu, a następnie wprowadzić do środka. Po wyjściu z placówki szpitalnej ma już mało czasu na wyjazd i w ciągu 10 minut nie jest w stanie opuścić parkingu. Do tego dochodzi kolejka wyjeżdżających aut, a pan Piotr wyjeżdża w 12 czy 14 minucie i musi zapłacić jak za postój, czyli 4 zł.

Jak się okazuje czas postoju został określony najemcy parkingu przez właściciela tereny, czyli Uniwersytet Medyczny. W warunkach przetargu zostało jasno określone, przez jaki czas można za darmo przebywać na parkingu. Jak się okazuje czas ten w wielu przypadkach jest niewystarczający.

– Czas bezpłatnego pobytu został i tak wydłużony (w stosunku do poprzedniej umowy) z 7 do 10 minut i z naszych obserwacji wynika, że jest wystarczający. Wszystko zależy od pory dnia i natężenia ruchu, często bywa, że wyjazd i wjazd jest bezkolizyjny. Jeżeli np. osoby pracujące w szpitalu kończą dzień pracy (zmianę) to wówczas liczba samochodów jest większa niż normalnie przy korzystaniu z parkingu – przekazał nam dr n. med. Włodzimierz Matysiak rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

O sprawę zapytaliśmy także firmę Dejw z Limanowej, która wygrała przetarg i zarządza tym, co dzieje się na parkingu. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że 10 minut powinno wystarczyć na bezpłatne opuszczenie parkingu, tym bardziej, że są jeszcze dwie bramki przeznaczone do wyjazdu. Jak tłumaczy firma, działa zgodnie z zapisami zasad przetargu.

Zwróciliśmy się również z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia, czy stawianie szlabanu na przyszpitalnym parkingu nie jest sprzeczne z Konstytucją, która w art. 68 w pkt. 2 mówi: Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Uzyskaliśmy odpowiedź, że parking nie jest miejscem świadczenia usługi zdrowotnej, a szpital. Zaznaczyliśmy, że praktyka przyszpitalnych parkingów może ten dostęp znacznie ograniczać zwłaszcza, że są osoby, które leczą się m.in. na choroby narządów ruchu i konieczne jest ich dowiezienie do samych drzwi szpitala. Ministerstwo wypowiedziało się jednoznacznie, że zarządca terenu, powinien zapewnić swobodny dostęp do placówki szpitalnej. Na parkingu przy ul. Jaczewskiego ta swoboda trwa 10 minut.

Jak mówi dr n. med. Włodzimierz Matysiak z Uniwersytetu Medycznego, być może za dwa i pół roku okres bezpłatnego przebywania na parkingu zostanie wydłużony. Zostanie wtedy ogłoszony kolejny przetarg na obsługę parkingu.

2017-12-22 09:06:59
(fot. Google Street View)

Zobacz również

22 komentarze

 1. W tej naszej kochanej jeszcze Polsce za wszystko trzeba zapłacić. Najlepsze jest to że szpital ma same obrywy z parkingu albo i wcale ale za to firma obsługująca zarabia kokosy. Kiedyś był podatek drogowy a infrastruktura pomocnica bezpłatna. Teraz jest podatek drogowy niby w cenie paliwa, autostrady płatne, parkingi płatne a ty użytkowniku płać za wszystko po kilka razy. Polska stała się krajem wyzyskiwaczy jednych przez drugich… a rząd na to pozwala a czasami wręcz zachęca swoimi bezsensownymi ustawami do dojenia mlecznej krowy. Niby mamy demokrację i sprawiedliwość.. ale tylko dla wybranych. Ostatnio czytałem w necie wypowiedź jednego z PIS, który się dziwi że Polacy nie wracają do kraju bo są miejsca pracy i kwitnie gospodarka. Jeżeli gospodarka kwitnie tak jak preparują w wiadomościach TVP To mamy dobrą zmianę na naszą niekorzyść.

  • dobre ! może zaboleć co niekturych

  • Aaron Fleischman

   Jestem ciekaw, czy firma, która pobiera opłaty za parking jest także odpowiedzialna za jego remonty i utrzymanie, czy może to już spoczywa na szpitalu :)))

   Kapitalizm: prywatyzacja zysków i nacjonalizacja strat :)))

 2. A szpital sam nie mógłby sobie zarabiać na tym parkingu? Po co zewnętrzna firma?

  • Bo pewnie jednostki opieki zdrowotnej nie mogą prowadzić biznesu jakim np. jest obsługa parkingu.

  • Po to zewnętrzna firma, bo należy ona do rodziny kogoś ważnego z UM. Tylko zarejestrowana jest w Limanowej. Świetny sposób na łatwe pieniądze. Powinien zająć się tym prokurator, albo przynajmniej CBA.

 3. Tam jest inny rak:
  Wychodzę ze szpitala, daję bilet do automatu – widnieje napis, że opłata niewymagana. Zatem siadam w samochód, podjeżdżam pod szlaban, a tu info – BRAK OPŁATY. No żesz! Pytam pana z budki o co kamon, a on że jego to nie obchodzi że maszyna tak pokazała. I wycofuj samochód, gdy inne za tobą czekają do wyjazdu.

  W normalnym systemie byłby też czas na wyjazd po piknięciu biletu w automacie.

  • A po co wycofuj? Przecież można płacić na bramce i właśnie przez to czas wyjazdu jest tak długi. Jak byk pisze, że opłata w kasie biletowej ale nie, większość na bramce płaci jakby A4 jechali.

 4. Powinno się parkować za darmo tak długo jak trwa oczekiwanie na wizytę pseudospecalisty.

 5. Kierowca karetki

  Pan dr n. med. Włodzimierz Matysiak bajki opowiada. Jeżdżę karetką i codziennie po kilka razy jestem w SPSK4, jest to najgorszy i najbardziej zatłoczony parking w Lublinie! I wcale nie tylko w godzinach szczytu bo przez cały dzień pracy czyli zwykle od 8 do 15. Ile razy zostałem zablokowany bo ludzie się kręcą, cofają, zawracają, nie mogą zaparkować bo już każda jedna dziura jest zajęta, nie mogą wyjechać bo wewnątrze ulice robią się jednokierunkowe przez niewłaściwie zaparkowane auta. Nie raz szybciej przejechałem z centrum krwiodawstwa z krwią pod szlaban szpitala niż od szlabanu pod wejście! Czy to nie jest paranoja? Ile razy się zawiesił system i nie mogłem wyjechać blokując przejazd bo przede mną zamknięty szlaban a za mną już sznur aut do wyjazdu. Człowiek własne życie naraża żeby na sygnale dojechać do szpitala licząc każdą sekunde, po to żeby utknąć na terenie parkingu na dobrych kilka minut. A taki Pan Matysiak siedząc w cieplutkim gabinecie skomentuje tylko że nic nie może zrobić i musimy czekać dwa lata na kolejny przetarg. Takie rzeczy tylko w Polsce.

  • Raz widziałem sytuacje, karetka podjeżdża na sygale od strony Jaczewskiego, ale wjechała dopiero po jakiejś minucie postoju przed cudownym szlabanem. Kto by odpowiedział, jeżeli osoba znajdująca się wtedy w karetce zmarła by?
   Nie wiem jak jest obecnie, ale jakbym miał ja to ustawiać to szlabany byly by na pilota, który miały by tylko załogi karetek

 6. 15 -20 minut naj mniej !!!!

 7. Najgorszą paranoją jest to, że karetki też czekają na wjazd przed szlabanem. Wioząc umierającego człowieka. Paranoja, ręce opadają czego to nie zrobią dla pieniędzy.

 8. Panie kierowco karetki-świętą prawdę Pan opisał,brawo.

  • Kierowca karetki

   Niestety w takim państwie żyjemy że wokół tylko liczą kasę. Kolejny przykład, szpital przy Alei Krasnickiej – świeżo wyremontowany podjazd pod główny budynek i miejsca parkingowe. Oznaczony postój taxi jest, miejsce jedno inwalidzkie podpisane numerem rejestracyjnym auta pracownika (srebrny Smart) jest. A chociaż pół koperty dla karetek? A po co farbę marnować i miejsce do parkowania pracownikom zabierać…

 9. Jeśli zostanie mi odliczony od tych 10 min czas stania w korku przed szlabanem, to wtedy się zgodzę. Tymczasem na Jaczewskiego nie ma możliwości podjechać z chorym, wyprowadzić go z auta choćby pod samo wejście szpitala, wrócić do auta i wyjechać swobodnie w czasie tych 10 minut – albo nie ma gdzie zgodnie z przepisami stanąć i trzeba kręcić w kółko, albo ktoś płacący przy szlabanie szuka w kieszeni drobnych itd. Dlatego uważam że to cwaniactwo i naciąganie. Poza tym płacimy wszyscy na opiekę zdrowotną i taka pierdoła jak możliwość zaparkowania auta pod szpitalem powinna być bezpłatna. Pomijam oczywiście tych którzy parkują tam auta a nie mają w szpitalu żadnego interesu.

 10. Ja rozumiem, że kasa musi płynąć. Ja rozumiem, że parkingi są płatne praktycznie wszędzie. Ale… Ale płatny parking pod szpitalem gdzie ludzie odwiedzają swoich chorych bliskich albo widzą ich po raz ostatnio to jest czyste sku#####ństwo według mnie – tym bardziej, że szpital działa z naszych podaktów, naszych składek, parking przy szpitalu powinien być za darmo a jeżeli już musi być płatny to po conajmniej 2-3 godzinach.

 11. Tylko przez jedną bramkę mogą wyjechać osoby bez karty, a nie 3 jak to stwierdzono. Ładnie tak wprowadzać w błąd.

 12. W 2015 roku w maju bylo 15 minut.pamietam dokladnie bo odbieralem żonę z porodówki

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.1428zł -0.18%
  • GBP 5.046zł -0.15%
  • EUR 4.5111zł -0.27%
  • CHF 4.26zł -0.21%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport