690 680 960

Żywe kosiarki zadbają o cenne przyrodniczo tereny w Janowcu. To również powrót do tradycji (zdjęcia)

We wschodniej części zespołu zamkowo-parkowego w Janowcu, jak też na pobliskiej skarpie, ruszył wypas owiec. Stanowi to ekologiczny sposób kontroli chwastów, ponieważ zwierzęta usuwają je w naturalny sposób.

W pobliżu zamku w Janowcu pojawiły się owce. Zwierzęta te nie uciekły jednak z żadnego gospodarstwa, lecz trafiły tu celowo. Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym rozpoczął bowiem pilotażowy wypas stada owiec w otulinie parku zamkowego. Tereny te zostały zdegradowane przez niekontrolowane zarastanie cennych przyrodniczo siedlisk. Dlatego też, we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, postanowiono przywrócić bioróżnorodność ciepłolubnych muraw.

Jest to działanie zrównoważone ekologicznie, którego celem jest wyeliminowanie potrzeby wykorzystywania toksycznych herbicydów oraz kosiarek spalinowych. Co więcej owce są w stanie zjeść trawę z trudno dostępnych miejsc, takich jak strome stoki czy rowy. Ponadto zwierzęta poprawiają żyzność gleby poprzez dostarczanie organicznego nawozu. W skrócie wypas stanowi ekologiczny sposób kontroli chwastów, ponieważ zwierzęta usuwają je w naturalny sposób.

Owce wypasane są we wschodniej części zespołu zamkowo-parkowego oraz na części południowego stoku skarpy z zachowanymi tarasami dawnej winnicy. Korzyścią ma być również zwiększenie różnorodności biologicznej środowiska a także powstrzymanie erozji poprzez wzmocnienie systemu korzeniowego roślin. Nie bez znaczenia jest także przywrócenie i zachowanie regionalnego krajobrazu ze zwierzętami gospodarskimi.

Wszystko dlatego, że tradycje owczarskie w Janowcu sięgają kilku wieków wstecz. Jeszcze do niedawna owce stanowiły nieodłączny element pejzażu tego urokliwego miasteczka. Niestety kilka lat temu zniknęło ostatnie stado. Dlatego też pracownicy muzeum w Janowcu zamierzają rozpoznać i dokumentować lokalne tradycje pasterskie, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe, stanowią interesujące zagadnienie badawcze.

(fot. UMWL)

5 komentarzy

  1. Co z metanem? Pani Spurek będzie niezadowolona.

  2. Teraz czas na promowanie kolejnego ekologicznego rozwiązania dla ludności- zamiast wodo i ciepłożerne łazienki w domach trzeba zacząć budować wychodki i latryny na osiedlach. Sama natura.

  3. Są też i barany chyba te z rządu

Kursy walut

  • USD 4.33zł -0.5%
  • GBP 5.3242zł -0.23%
  • EUR 4.6816zł -0.09%
  • CHF 4.7205zł -0.62%

Polub nas