Nie żyje najsłynniejsza klacz na świecie. Pianissima padła z powodu skrętu jelit

Żałoba w stadninie w Janowie Podlaskim. Najsłynniejsza klacz z tej hodowli padła z powodu nagłej choroby.

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim poinformowała, iż padła najsłynniejsza klacz z tej hodowli. Pianissima przed kilkoma dniami nagle zaniemogła. Jej opiekunowie natychmiast zajęli się klaczą, jednak ta czuła się coraz gorzej. Postanowiono o natychmiastowym przewiezieniu jej do jednej z warszawskich klinik, lecz nie udało się jej uratować. Jak się okazało, przyczyną był skręt jelit, tak gwałtowny, że niemożliwy do wyleczenia.

– Żadne słowa nie są odpowiednie do przekazania takiej wiadomości. Strzegliśmy jej jak oka w głowie – na pierwszy poród wysłaliśmy ją do USA, w pobliże najlepszej końskiej kliniki, po powrocie do kraju trzymaliśmy w stajniach pod specjalnym nadzorem, przygotowaliśmy jej nawet osobne pastwisko. Nie dawała nam jednak najmniejszych powodów do zmartwień. Aż do teraz. Zaniemogła nagle i na nic się zdała natychmiastowa pomoc lekarzy. Pozostawiła w szoku i żalu załogę stadniny, i jak myślimy – także wielbicieli na całym świecie. Najpiękniejsza, najbardziej niezwykła klacz świata pozostanie już tylko we wspomnieniach – wyjaśnia Marek Trela, prezes Stadniny.

Pianissima urodziła się 13 stycznia 2003 roku. Już po roku na pokazie we Falborku zdobyła tytuły Czempionki Klaczy Młodszych i Najlepszego Konia Pokazu. Później podobne tytuły zdobywała na większości pokazów, nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. Jej uroda sprawiła, że w ciągu pół roku wygrała jednogłośnie sześć pokazów, w tym trzy najważniejsze – Puchar Narodów, Czempionat Europy i Świata. W grudniu 2013 jako pierwsza klacz w historii zdobyła Platynowy Medal Czempionatu Świata.

(fot. Stadnina Janów Podlaski)
2015-10-20 22:16:13

24 komentarze

 1. Ktoś musiał jej podać jakieś świństwo do zjedzenia .

  • Mikołaj Solejuk - w relacji na żywo z ławeczki

   Nie wiadomo czy musiał – faktem jest, że na każdego przychodzi koniec, tym razem „bęc” padło na drogą zmarłą.

 2. To ogromna strata dla polskiej hodowli. Nie sądzę, żeby doszło do jakiegoś zaniedbania. Dr Trela na to by nie pozwolił. Takie rzeczy się zdarzają.

  • Ja bym ich tak nie rozgrzeszała łatwo, bo czynniki środowiskowe są głównym czynnikiem sprawczym tego typu dolegliwości. Mam nadzieję, że przeanalizują co doprowadziło do skrętu jelit. Czy wypuścili na zwarzoną nocnymi przymrozkami trawę, czy dali za dużo bananów? Czy nie za późno wybrali się do Warszawy? Ale dla hodowli to już nie strata, bo 12 letniej klaczy zapewne by więcej nie rozmnażali. Niech się wstydzą. Nie współczuję im tylko tej biednej klaczy.

   • Kilka jak nie kilkanaście milionów to nie strata dla hodowli??? No błagam…

   • rozne idiotyzmy ludzie tu pisza ale ty jestes najwieksza idiotka, bylas kiedys w janowie widzialas warunki zangazowanie ludzi pracujacych w tej hodowli to byl jeden z najlepszych koni swiata a ty piszesz ze wypuscili ja na zwarzona trawe strzel sie w ten pusty leb lukasz

 3. Musi słabe żarcie dostała.
  Ja jak głodny jestem, to też mi kichy kręci.

 4. Jednego kunia brak , ale sensacja. Ekskluzywną kiełbasę niech zrobią trochę kasy odzyskają.

  • Nie zauważyłeś, że tutaj komentują miłośnicy tych pięknych zwierząt? Jeśli masz zamiar pisać o takich poglądach, to z łaski swojej się przenieś.

 5. ile bedzie kabanosów…..

 6. Jakbyscie mieli cokolwiek waete tyle pieniedzy co ten kon to tez byscis rozpaczali po jego stracie

 7. Powolajcie komisje sledcza. Ja pierdziele. Dostala ekskluziw zarlo i nie wytrzymala cisnienia. Odszkodowanie wezma. A ile kabanosow beda mieli.

 8. Ludzie umierają, a konie(czworonogi) zdychają. Ile by nie była warta, i jak kol wiek nie była piękna to była klaczą – czworonogiem.

 9. ogromna strata dla polskiej hodowli…

 10. Szkoda.dzieki niej wiem ze konie arabskie są piękne. Kondolencje dla właściciela. Smierć klacZy jest straszna

 11. Nie rozumiem. Piękna klacz sobie żyła i tak nagle… I to jeszcze z Polski. Ogromna strata dla wszystkich miłośników koni. A oni jeszcze o kabanosach gadają. Ludzie co piszą o stracia dla chodowli z podawaniem milionów są poprostu bez serca. Ja tam myślę ,że to nie wina hodowli ! Może jakaś nie wykryta choroba ? Nie wiem. O pannisimie powiem jak o Ruffian
  ” niepokonana ,ale niestety nie niezniszczalna :'( „

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka