ZUS uspokaja: Wypłaty emerytur, rent i trzynastek bezpieczne mimo zagrożenia epidemią

Renty i emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są i będą wypłacane bez opóźnień. Bezpieczne są również wypłaty tzw. trzynastych emerytur – zapewnia ZUS.

Mimo ograniczeń wynikających z zaleceń służb sanitarnych w związku z koronawirusem, placówki ZUS na bieżąco realizują wypłaty świadczeń.

– Chciałabym uspokoić naszych świadczeniobiorców, a w szczególności emerytów i rencistów, a także pracowników i pracodawców. Wypłaty wszelkich świadczeń są realizowane na bieżąco i zgodnie planem. Nie ma powodów do obaw – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Nie są zagrożone również wypłaty trzynastek. Całkowity koszt dodatkowego rocznego świadczenia to prawie 12 mld zł. Trzynastki będą wypłacane z urzędu, nie będzie więc trzeba składać wniosków. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą – dodaje profesor.

Trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, które na 31 marca 2020 roku będą miały prawo do wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego. Zakład na bieżąco wypłaca nie tylko emerytury i renty, ale również inne świadczenia, w tym np. zasiłki opiekuńcze, chorobowe czy pogrzebowe. Instytucja bez zakłóceń realizuje też waloryzację emerytur i rent. Od marca podwyżki objęły ponad 8 mln świadczeniobiorców. Koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,2 mld zł.

Dodatkowe informacje
W razie pytań o świadczenia ZUS zaleca kontakt telefoniczny lub przez internet. Działają obecnie cztery infolinie – ogólna, czynna w godz. 7.00-18.00, pod numerem 22 560 16 00 oraz infolinie tematyczne czynne w godzinach 7.00-15.00:
22 290 87 01 w sprawie zasiłków chorobowych i opiekuńczych w związku z koronawirusem,
22 290 87 02 w sprawie wsparcia ZUS dla przedsiębiorców,
22 290 87 03 w sprawie odwołanych badań lekarskich i rehabilitacji leczniczej.

Pytania do ZUS można wysyłać również mailem pod adres [email protected] Informacje o swoich świadczeniach i składkach można uzyskać w Platformie Usług Elektronicznych. Dla bezpieczeństwa sale obsługi klientów są dostępne tylko w ramach wydzielonych stref, w których klienci mogą samodzielnie składać wnioski do przeznaczonych do tego pojemników, bez kontaktu z pracownikiem.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Polska Prtia Likwidacji ZUS-u

  No chyba ZUS to najbogatsza instytucja w Polsce !.

 2. Koronka Świrusek

  A 13tki to z jakiego powodu?

 3. N razie. W każdej chwili może się to zmienić, bo recesja już u progu. Upadną firmy, nie będzie komu dosypywać do worka to i na socjal może braknąć.

 4. Pozbyć się 13stek, matczynych emerytow i 500 plusów i już jest obciążenie dla budżetu mniejsze a pozniej wszystkich socjali i niech każdy ma to na co zapracuje. Czas kończyć z rozdawnictwem pieniędzy i utrzymywanie niedobór którzy latami nie podjęli pracy, socjalne świadczenia do roku po utracie pracy a potem… Radzę sobie sam

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia