Zrobił pułapkę na bobry, zginął jego sąsiad. Chce dla siebie kary w zawieszeniu

Pod koniec miesiąca okaże się, czy sąd przychyli się do wniosku 53-letniego mieszkańca gminy Izbica, który na łące wykonał tzw. elektrycznego pastucha. W ten sposób chciał ochronić działkę przed bobrami. Zginął jednak 61-letni mężczyzna i pies.

Do Sądu Rejonowego w Zamościu wpłynęły akta śledztwa dotyczącego śmierci mieszkańca miejscowości Kolonia Tarnogóra w gminie Izbica. W poniedziałek 18 lutego na jednej z posesji w Ostrzycy znaleziono zwłoki mężczyzny. Obok niego leżał też martwy pies. O wszystkim powiadomieni zostali policjanci, którzy pod nadzorem prokuratora prowadzili oględziny działki.

Jak się okazało, przyczyną śmierci zarówno 61-latka jak też psa, było porażenie prądem. W pobliżu znajdowało się urządzenie, tzw. elektryczny pastuch. Wykonane było ono domowym sposobem przez sąsiada ofiary. Mężczyzna miał je skonstruować, aby odstraszyć wchodzące na jego działkę bobry.

Śledczy ustalili, że 61-latek w trakcie spaceru zaczepił o znajdujący się pod napięciem przewód. W wyniku tego został porażony prądem, co doprowadziło do gwałtownej niewydolności krążeniowo-oddechowej, to zaś skutkowało śmiercią. Sam przewód podłączony był do prądu, dodatkowo konstruktor pułapki nie poinformował nikogo o zagrożeniu, jak też nie umieścił na niej stosownych informacji.

W wyniku tego 53-letniemu mieszkańcowi gminy Izbica przedstawione zostały zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci 61-latka i jego psa, za co grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zaproponował dla siebie rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Prokuratura zgodziła się na takie rozwiązanie, teraz decyzję musi podjąć sąd.

(fot. archiwum – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. Pytam, bo nie wiem: kara w zawieszeniu to jest dla przeciętnego człowieka w ogóle jakaś kara? Jeśli przez te trzy lata nie złamie prawa, to zawiasy się kończą i tak jakby nigdy się nic nie stało, tak?

  • 3 lata w zawieszeniu za zabicie człowieka? Nie wierze. Rozumiem, ze typ nie chcial zabic i po prostu jest kretynem, ktory nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich dzialan, ale mimo wszystko to jakas paranoja. DLA ZABÓJCÓW NIE POWINNO BYĆ KAR W ZAWIESZENIU!

   • za jakie zabicie człowieka? bo wlazł sobie bez pytania na jego ziemię?
    elektrycznego pastucha zrobił sam, przez co podpiął do zbyt dużego prądu i nie wbił w ziemię znaków ostrzegawczych.
    zabójstwo byłoby, gdyby w celu pozbawienia życia zamontował coś takiego na ziemi sąsiada, albo podpiął klamkę drzwi wyjściowych do prądu…
    jeśli nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, a później pomyśleć i wyciągnąć wniosków, to w mojej ocenie nie masz prawa głosu

    • W każdym razie oskarżony przez swoja durnotę i kompletny brak wyobrazni spowodował smierc człowieka i za to powinien pójść siedziec. A kara w zawieszeniu za spowodowanie czyjejś śmierci jest rażąco niska i niesprawiedliwa. Warto sie przyjrzec temu prokuratorowi, bo to wstyd dla polskiego wymiaru sprawiedliwosci.

     • wątpię czy tak było jak napisano w artykule…to pewnie pies się zaplatał w te przewody a pańcio próbował go wyciągnąć…
      jego bezmyślność polegała na tym, ze nie powiadomił najbliższego sąsiada…a jak nie był to najbliższy sąsiad…to po co tam poszedł??? kraść???

    • @xyz
     Gdyby nie zabił, to nie byłoby sprawy. Widać sąd uznał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działaniem oskarżonego a śmiercią sąsiada.

     • Myślę,że powinieneś zatrudnić się w archiwum X!
      Rozwiązałeś zagadkę nie ruszając się sprzed komputera!
      Cóż za błyskotliwy umysł!
      Zasłużyłeś na wino-możesz iść pod sklep.

     • Ale jakby zabił bobra, to by dostał co najmniej 3 lata bez zawiasów!

 2. Nieumyślne? To było umyślne spowodowanie smierci człowieka. Taka bezmyslność powinna byc najsurowiej karana. Zabójstwo i rok w zawieszeniu. To jest niewyobrażalna pogarda dla prawa „wymiaru sprawiedliwosci”.

  • Jakie umyślne? Na czyjej działce był ten pastuch? Komuna w tym kraju jak widać w pełnej krasie nikt sąsiadowi nie kazał chyba łazić po cudzych działkach.

  • „nieumyślne? to umyślne. taka bezmyślność” – to w końcu jak?

 3. Nie jeśli przez 3 lata nie złamie prawa tylko jeśli przez 3 lata kogoś nieumyślnie nie uśmierci.
  Inne prawo może łamać i będzie sądzony z innych paragrafów na co kara w zawieszeniu nie będzie miała na to wpływu.

  • Czyli mniej więcej „proszę mnie nie karać, postaram się nikogo już nie zabić”? No to fajna kara, a prokurator na medal.

 4. Do wszystkich tępaków powyżej

  Kara nie jest po to żeby tępa tłuszcza (wy i podobni do was) zaspokoili swoje prymitywne żądze pseudosprawiedliwości. Na szczęście czasy jaskiniowej „sprawiedliwości” w postaci linczu przez taką tępą gawiedź dawno minęły i zajmują się tym ludzie wykształceni i zrównoważeni emocjonalnie, co potrafią dostrzec każdy kontekst sprawy, zbadać wnikliwie okoliczności i jej osobliwy charakter. Wiele jest przypadków nieumyślnego spowodowania czyjejś śmierci, nie każdy jednak zasługuje na wdeptanie sprawcy w ziemię. W artykule ani słowa nie ma o tym czy urządzenie znajdowało się na działce sprawcy czy na jej granicy, a takich niedomówień może być więcej. Tymczasem jaśnie szanowne bydło powyżej już niemal chciało zbijać szafot.

  • @Do wszystkich tępaków
   Nawet na swojej działce nie możesz postawić ogrodzenia pod śmiertelnie wysokim napięciem. Takie działania są zabronione i koniec. Na twoją działkę może wejść dziecko, ktoś niewidomy, osoba chora na Alzhaimera itp. i może zginąć przez twoją pułapkę „na dziki”. Nie wolno i koniec, a za spowodowanie czyjejś śmierci nie powinno być kar w zawieszeniu. (Szafotu też nie, bo to by była druga skrajność).

   • Akurat na moją działkę niewidomy, chory na alzheimera ani dziecko, nie mają możliwości wejść „niechcący”, chyba że metodą włamu. Owszem zdaję sobie z tego sprawę że prawo zabrania tego typu pułapek, jednak moje prawo do poszanowania własności, bezpieczeństwo mojej rodziny oraz nasz spokojny sen jest dla mnie ważniejsze niż ten bzdurny wg mnie zapis. Nie zadałem sobie co prawda tyle trudu żeby ciągnąć jakieś kable, ale zwyczajnie spuszczam po zmroku agresywnego psa, który nam krzywdy nie zrobi, intruza może nawet zagryźć. A czytać tabliczki ostrzegawcze chyba potrafi każdy.

  • Może to po prostu jeden z tych nietykalnych? Nie wiemy, kim jest z zawodu, kogo zna, kto jest jego krewnym. Ludzie wykształceni i zrównoważeni w togach biorą pod uwagę także takie okoliczności. Często tylko takie. O poziomie tej szczególnej kasty co raz dowiadujemy się z nagranych rozmów (jak ostatnio) albo z wyczynów typu kradzież staruszce 50 zł.

 5. Swoją drogą ludzie mają makabryczne pomysły. Założyć pastucha o napieciu, ktore zabija. Szok! Wcześniej czy później musiało dojść do tragedii. Kondolencje dla rodziny ofiary 🙁 Brak słów.

 6. Bo nie myślał jak pastucha montował. Jak że dużo takich zatumanionych przez nadużywanie alkoholu ludziów po wioskach.

 7. Chciał zabić i zabił,kłusownik i morderca!!!!!!!

  • Taaa odrazu zabić. Po co lazł na jego działkę,,,, Prokurator sprawiedliwy bo powinny być ostrzeżenia dla ulomych że nie wszędzie można chodzić. Choć uważam że pewnie pies wpadł a Właściciel próbował pomóc z widocznym skutkiem. Jednakże nie oznacza to że właściciel działki chciał zabić.

 8. „Napięcie o zbyt dużej mocy”. Ciekawe.

 9. 50zł mi sie przykleiło

  Rok w zawieszeniu na 3 lata za zabójstwo. Śmiech na sali ale kasta się nie śmieje. Myśli że jest poważna.

 10. Skoro są bobry to jest i woda a jak jest woda to są i ryby , więc może sąsiad szedł na ryby ? Sprawca nie umieścił tabliczki nie wchodzić teren prywatny , nie ogrodził działki , za to umieścił śmiercionośną pułapkę która zabije każde zwierzę które tam się dostanie czyli sarny , lisy , dziki itd..może to kłusownik ? Człowiekowi zabrał życie i powinien siedzieć chociaż 10 lat . Sąsiadka chodzi mi po polu mam zrobić łapkę bo i tak wyrok w zawieszeniu i bezkarnie mogę zabić babę ?? pomyślcie ..

 11. Ludzie pomyślcie, idziesz sobie na grzyby do lasu przez jakąś łąkę to się zastanawiasz czyja ta łąka. To tak dla obrońców co mówią, że mógł nie wchodzić. Myślicie,że jakby wiedział to by poszedł specjalnie się zabić? Naprawdę nie potraficie sobie wyobrazić kogoś najbliższego dla was, który też mógłby natrafić na taki pastuch? A czy jak większe dzieci czy młodzież poszłaby na spacer to miałaby się zastanawiać czyją własnością jest jakaś łąka? Niewyobrażalna głupota która nie powinna zwalniać od odpowiedzialności. Stracić kogoś bliskiego poprzez takiego głupka.

 12. ” Sam przewód podłączony był do wysokiego napięcia”
  Wysokie napięcie to napięcie powyżej 20kV (20.000V).
  Czy ten „konstruktor” podłączył pułapkę do takiego właśnie napięcia?
  Byłoby to raczej trudne…

  • Chciałeś błysnąć, ale faktycznie błysnąłeś jak „boczek”. Nie wiem po jakiej szkole masz takie wiadomości, ale wysokie napięcie zawsze było i jest od 1kV. Nie bez powodu uprawnienia SEP są odpowiednio kategoryzowane najpierw do 1kV. I w ogóle dlaczego akurat 20kV? Póki co w naszym kraju ponad 60% sieci energ. to 15kV, jeśli już i nie prędko zostanie zunifikowana do 20kV.

   Co nie zmienia faktu, że sierota podłączyła do 230V, czyli niskiego U, gdzie elektrycznego pastucha podłącza się faktycznie do 10kV o bardzo małej energii.

 13. Na miejscu Sądu nie miałbym litości i dowalił jeszcze ze 3 zakazy ustawiania elektrycznych pastuchów.
  Niech to zabijanie ludzi elektrycznymi pastuchami się wreszcie skończy, bo o tych przypadkach słyszymy nieprzerwanie od lat.

 14. to jzu wiem jak zabić czlowieka i dostać 3 lata w zaawiasach

 15. chłop za skonstruowanie śmiertelnej pułapki ma dostać tyle co gimnazjalista za lufkę marihuany- wróć gimnazjalista dostanie jeszcze kuratora jako nieltni/ dorosły tylko zawiasy…

 16. no i dobrze, po co łaził narąbany po działce sąsiada, w chaupie trza było siedzieć i grzać gnaty przy piecu

 17. chłop potrafi , a póżniej płacz

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8475zł 0.44%
  • GBP 5.0381zł 0.14%
  • EUR 4.2461zł -0%
  • CHF 3.9629zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Charytatywny Piknik Strzelecki dla Arka
   Zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   W Lublinie rozpoczyna działalność Akademia Mentora
   Zaproszenie na spektakl charytatywny
   „Lodowata Krew z Gorących Serc” – Zimnolubni będą oddawać krew
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.