Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Żonglerzy z 57 krajów świata opanowali Lublin. Ich pokazy można podziwiać nawet stojąc w korku (zdjęcia, wideo)

Oczekiwanie na zielone światło nie musi być nudne. Zwłaszcza w mieście, do którego zjechało ponad 2 tys. żonglerów z całego świata.

Po raz trzeci w historii Lublin jest gospodarzem największego na świecie i najbardziej prestiżowego wydarzenia środowiska żonglerów amatorów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy. Mowa o trwającej od 29 lipca Europejskiej Konwencji Żonglerskiej. Do miasta zjechało ponad 2 tys. artystów z 57 krajów świata. Większość z nich ulokowało się w halach Targów Lublin i namiotach rozstawionych w Parku Ludowym.

Co ważne, stolica naszego regionu jest gospodarzem imprezy nieco z przypadku. Wszystko dlatego, iż miała się ona odbyć w Irlandii. Jednak kumulacja problemów logistycznych sprawiła, że kraj ten musiał zrezygnować z organizacji Europejskiej Konwencji Żonglerskiej. Wówczas Europejskie Stowarzyszenie Żonglerskie zwróciło się po ratunek do Lublina.

Wszystko dlatego, że tylko w Lublinie, dzięki doświadczeniu Fundacji Sztukmistrze i otwartości miasta na sztukę cyrkową, realizacja konwencji w wyjątkowo krótkim czasie mogła się udać. To co zawsze zajmuje nawet kilka lat, udało się stworzyć w nieco ponad 3 miesiące.

Wydarzenie potrwa do niedzieli 6 sierpnia. Każdego dnia wieczorem będzie można obejrzeć w Parku Ludowym pokazy tańca z ogniem w wykonaniu zawodowców i amatorów. Dodatkowo w piątek i w sobotę w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego zaplanowano pokazy etiudowe w wykonaniu uczniów brukselskiej wyższej szkoły cyrkowej. W sobotę ulicami miasta przejdzie również wielka parada żonglerska, a na placu Teatralnym odbędą się wielkie Igrzyska Cyrkowe.

Żonglerów można również spotkać na ulicach miasta. Dziś po południu pokazy mieli okazję oglądać piesi i kierowcy na ul. Wolskiej przy Placu Bychawskim. Oczywiście nie są to wydarzenia ujęte w programie, lecz sposób na zagospodarowanie czasu wolnego, jak też, tak jak w tym przypadku, okazja na zdobycie funduszy na miłe spędzenie popołudnia.

 

18 komentarzy

  1. Sztuka cyrkowa to jedna z najstarszych rozrywek. Jak zabraknie internetu to wszyscy wrócą do tej rozrywki.

Dodaj komentarz

Z kraju