Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

ZOMO znów biło na ulicach: Obchody rocznicy stanu wojennego

W sobotę w Lublinie zorganizowano obchody 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Po oficjalnych uroczystościach odbyła się inscenizacja w której oddziały ZOMO rozbijały manifestację Solidarności.

W Lublinie obchody 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęto od zapalenia zniczy przed Światłem Pamięci Ofiar Komunizmu na ul. Królewskiej. Po nich odegrano melodię „Śpij Kolego…”. W tym samym czasie w rejonie Placu Litewskiego pojawiły się patrole ZOMO i ORMO. Na ulicach znajdowały się pojazdy jakich używała w tym czasie milicja, ustawiono również szlabany. Co chwila dochodziło do przepychanek z ludnością, w ruch szły także pałki.

Na Placu Litewskim zainscenizowano demonstrację pomiędzy siłami porządkowymi a manifestacją „Solidarności”. Gdy nawoływania przez megafony do rozejścia się nie pomogły, użyto siły. – Stan wojenny to była tragedia, która na dziesiątki lat cofnęła nasz kraj w rozwoju. Wielu ludzi straciło życie, wyjechało z kraju, a straty jakie spowodował stan wojenny nigdy nie zostały oszacowane – wyjaśniał Marian Król, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Lublinie.

Wieczorem w Kościele Pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza odbył się Koncert Pieśni Niepokornej – młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym. Po koncercie zaś odprawiono Mszę świętą w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki gdzie złożono kwiaty.

Druga część obchodów rozpocznie się w poniedziałek 15 grudnia. O 16. rozpocznie się konferencja „13 grudnia-33 lata później – w relacjach świadków” zaś o 19. koncert Leszka Czajkowskiego. Patronat honorowy nad uroczystością obchodów rocznicy objęli Prezydent Miasta Lublin, Wojewoda Lubelski i Marszałek Województwa Lubelskiego. Organizatorami są zaś Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Fundacja Niepodległości i Fundacja Solidarności Rodzin NSZZ „Solidarność” w Lublinie.

(wideo – Michał – nadesłane)
2014-12-13 22:17:12

Jeden komentarz

  1. Profesjonalnie przygotowany materiał. Brawa dla redakcji!

Z kraju