Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobierają wymazy do badań (zdjęcia)

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Kilka dni temu lubelscy Terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – pobierania wymazów na obecność COVID-19.

Żołnierze 2 LBOT włączyli się w akcję pobierania wymazów 9 kwietnia br. na wniosek wojewody lubelskiego. Działania te to jeden z głównych obszarów prowadzonej przez WOT operacji przeciwkryzysowej „Odporna Wiosna”.

Obecnie działają dwa mobilne zespoły żołnierzy, pobierające wymazy na terenie (obszarze) odpowiedzialności danej placówki medycznej. W sumie pobrano już 212 wymazów. Brygada przygotowana jest do wsparcia kolejnych placówek, od najbliższej soboty realizowane będzie wsparcie dla szpitala w Janowie Lubelskim. Odpowiednie przeszkolenie w zakresie pobierania wymazów posiada 12 żołnierzy 2LBOT.

Do tego zadania delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego oraz ukończone specjalistyczne szkolenie. Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem do pobierania wymazów kierowani są specjalnie wyselekcjonowani żołnierze. Nie mogą oni mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe oraz nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia.

WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. W bezpośrednie działania na Lubelszczyźnie zaangażowanych jest obecnie ponad 300 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej , wspieranych przez 50 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej.

W sumie, każdego dnia w działaniach przeciwkryzysowych uczestniczy ponad 5 200 żołnierzy WOT, w tym podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Terytorialsi dostarczają żywność, leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

(fot. LBOT)

Zobacz również

12 komentarzy

 1. Zemsta Macierewicza w natarciu 😉

  • A totalni dalej szydzą z WOT a słupki im ciągle spadają. Szacun dla ludzi dobrej woli!

   • poniżej 45 roku życia…a 60 letnią pielęgniarkę z chorobami predysponującymi do zachorowania wysyła sie do DPS pełnego chorych…bez żadnych zabezpieczeń…

    • Za POprzedników pielęgniarka miała tyrać do 67 lat bez prawa do chorób predysponujących do zachorowania.

 2. W czynie społecznym tego nie robią…

 3. a wycena świadczonych usług 2 krotnie wyższa niż tradycyjnych zespołów ratownictwa, więc jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o …. to po pierwsze a po drugie od kiedy WOT pobiera próbki rozprzestrzenianie epidemii spowolniło 🙂

 4. Ci co pobierają to nie są weekendowe wog tylko zawodowi

 5. żołnierze WOT od kilku tygodni pełnią służbę w szpitalach, robią to co trzeba, bo to służba, całe szcęście, że mają środki ochrony, po służbie wracają do domów i funkcjonują normalnie (zarówno Oni jak i ich rodziny)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7616zł -0.16%
  • GBP 5.0273zł 0.51%
  • EUR 4.468zł 0%
  • CHF 4.1307zł -0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach