Żniwa na finiszu, czas na dożynki. Tegoroczne Święta Plonów będą znacznie ograniczone

Wraz z końcem żniw, rozpoczynają się coroczne dożynki. Ze względu na sytuację epidemiczną i związane z tym obostrzenia, uroczystości te są znacznie skromniejsze niż w latach ubiegłych. W wielu gminach imprezy całkowicie zostały odwołane, lub ograniczone jedynie do mszy świętej w intencji rolników.

Na terenie województwa lubelskiego dobiegają końca tegoroczne żniwa. Dla rolników jest to jeden z najcięższych okresów w roku. Zebrane zostało już większość zbóż, jednak plony w naszym regionie często są niższe, niż przed rokiem. Jak wyjaśniają rolnicy, przyczyną były niekorzystne warunki pogodowe. Najpierw swoje zrobiły wiosenne przymrozki, następnie susza, a potem nadmierna ilość odpadów. Jeżeli chodzi o ceny w skupach, to są one na ubiegłorocznym poziomie. Jak nam wyjaśniano, cieszy jednak to, że żniwa przebiegły sprawnie.

Zwieńczeniem żniw jest coroczne Święto Plonów, czyli tradycyjne dożynki. Przed laty w ten sposób dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno charakter religijny, świecki jak i ludowy, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Co roku dożynki organizowane były praktycznie w każdej gminie, do tego dochodziły dożynki powiatowe oraz wojewódzkie. Te ostatnie od lat odbywały się na lotnisku w Radawcu i gromadziły nawet dziesiątki tysięcy osób.

W tym roku uroczystości te są znacznie skromniejsze. Spowodowane jest to sytuacją epidemiczną i związanymi z tym obostrzeniami. Wiele gmin odwołało imprezy, lub też ograniczyło je jedynie do uroczystości kościelnych. Jedną z pierwszych gmin, która zorganizowała tegoroczne dożynki, jest Trzydnik Duży. Dzisiaj w Rzeczycy Ziemiańskiej odprawiona została msza święta w intencji rolników, później miały miejsce wystąpienia władz gminy oraz zaproszonych gości, rozstrzygnięty został również konkurs wieńców dożynkowych. W podobnym wymiarze odbędzie się większość dożynek w regionie.

Jednak niektórzy organizatorzy postanowili nie rezygnować z części artystycznej. Na dożynkach powiatu tomaszowskiego, które odbędą się 23 sierpnia na Stadionie Miejskim w Łaszczowie, zaplanowano występy lokalnych kapel i zespołów, wieczorem na scenie pojawi się gwiazda wieczoru -zespół Zanoza, będzie też zabawa ludowa z zespołem Meffis oraz występ Teatru Ognia z Zamościa.

Z kolei tegoroczne Dożynki Wojewódzkie odbędą się 30 sierpnia na terenie Centrum Kultury Fizycznej i Sportu w Bełżycach, czyli na stadionie miejskim. W związku z reżimem sanitarnym program imprezy znacząco będzie różnił się od tego z lat poprzednich. W części oficjalnej weźmie udział ograniczona liczba uczestników. W planie jest korowód, obrzęd dożynkowy, msza święta, ceremoniał dzielenia chlebem i rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec. Nie będzie za to części artystycznej, czyli koncertów, które zazwyczaj przyciągały największą liczbę widzów.

(fot. lublin112)

8 komentarzy

 1. Większość dożynek pozostanie kameralna. W bibie po mszy chlać tradycyjnie będzie władza, która podnosi podatki rolnikom.

  • Namiot dla VIP-ów zawsze musi być. Tysiące rolników z Lublina, którzy co roku tworzyli korek od lotniska w Radawcu aż po kościół w Konopnicy tym razem nie dostanie darmowej przygrywki do piwka.

  • Jeśli chodzi o dotrzymanie tradycji z chlaniem, Polacy dadzą radę i bez tzw. dożynek

 2. Hryć co lubi ryć

  Myślę, że w sprzyjających warunkach same msze święte wystarczą, żeby koronawirus mógł trafić pod tzw. strzechy

 3. żniwa to początek roboty, teraz trzeba zaorać i posiać.

 4. Mi to obojętne ale po dożynkach będą znowu żniwa i ogniska wirusowe. Będzie okazja do straszenia

 5. w zamian będą obchody upamiętniajace niemowie przyznanie pensji

 6. Nie no. Doba koronawirusa, to zróbmy dożynki w centrum miejscowości a nie na otwartej dużej przestrzeni, na lotnisku. Duuuuużo bezpieczniej…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8144zł -0.17%
  • GBP 5.2411zł 0.03%
  • EUR 4.533zł -0.18%
  • CHF 4.1222zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja