Środa, 13 listopada 202413/11/2024
690 680 960
690 680 960

Zniczodzielnia w Świdniku. Jeżeli rozwiązanie się przyjmie, inicjatywa obejmie kolejne cmentarze

Na cmentarzu w Świdniku ustawiono regał, na którym można pozostawiać zużyte znicze. Inicjatywa ta funkcjonuje już w kilku miejscach na terenie województwa lubelskiego i doskonale się sprawdza.

W czwartek na cmentarzu parafialnym przy ul. Wyszyńskiego w Świdniku otwarta została „zniczodzielnia”. Jest to regał na zużyte znicze nadające się do ponownego wykorzystania. Dzięki temu osoby, których nie stać na zakup zniczy, lub też mają bardzo ograniczony budżet domowy, będą mogły nadać im drugie życie.

Jak wyjaśniał wicestarosta świdnicki Bartłomiej Pejo, pomysł wyszedł ze strony mieszkańców. Dalej działania prowadzili już radni Marcin Magier i Włodzimierz Radek, a we wszystkim pomogło Starostwo Powiatowe w porozumieniu z ks. proboszczem Parafii pw. MB Częstochowskiej w Kazimierzówce. Z kolei spółka Remondis wygospodarowała regał, który został odnowiony i ustawiony przy wejściu na teren nekropolii.

– Idea jest prosta. Zamiast wyrzucać szklane znicze do kosza, można je odłożyć na półkę i ponownie wykorzystać. Chodzi o znicze, które nadają się do uzupełniania wkładu. W ten sposób my będziemy bardziej „eco”, a osoby, które zdecydują się na ich ponowne wykorzystanie, zyskają finansowo, gdyż pozostanie im jedynie zakup wkładu – mówił Bartłomiej Pejo.

Zniczodzielnia ma się również przyczynić do zmniejszenia ilości odpadów na cmentarzu. Do tej pory wszystkie wypalone znicze były wyrzucane do cmentarnego kontenera. Teraz te niezniszczone, będzie można zostawić na regale. Zapowiedziano już, że jeżeli rozwiązanie to przyjmie się wśród mieszkańców, to podobne regały zostaną ustawione przy kolejnych cmentarzach na terenie Powiatu Świdnickiego.

(fot. Bartłomiej Pejo)

7 komentarzy

  1. co ma się nie przyjąć? złodzieje zamiast chodzić po grobach, wezmą sobie z półki.

  2. Konfederacja odpowiada najważniejsze potrzeby Polaków.

  3. Takie zniczodzielnie funkcjonują od dawna, najczęściej jednak bez zgody właścicieli. Swoją drogą, co trzeba mieć we łb.ie, żeby kupić nadpalony znicz od jakiegoś obdartusa pod cmentarzem? Żadnych podejrzeń, że może być kradziony?

  4. Ten Pejo chyba szykuje się na burmistrza Świdnika, bo wszędzie go pełno….

  5. Bardzo dobra inicjatywa, ograniczy ilość śmieci i da drugi obieg zniczom.

  6. Wow szok! u mnie od lat stoją te same znicze a tylko się wkłady dokupuje…

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia