690 680 960

Znaczny spadek pasażerów w Porcie Lotniczym Lublin w 2019 roku. Ten rok ma być lepszy

Znaczący, gdyż wynoszący aż ponad 21 proc. spadek liczby pasażerów zanotowano na lubelskim lotnisku w 2019 roku. Władze portu zapewniają, że obecny rok ma być znacznie lepszy.

Od początku stycznia, do końca grudnia 2019 roku z usług Portu Lotniczego Lublin skorzystało dokładnie 357 366 pasażerów. Jest to najmniej w ciągu ostatnich trzech lat. W stosunku do 2018 roku, kiedy to obsłużono ponad 455 tys. osób, spadek wyniósł aż 21 procent. Z kolei w 2017 roku na lubelskim lotnisku obsłużono 343 tys podróżnych, zaś w 2016 roku było ich ponad 377 tys. Znacznie spadła też liczba operacji lotniczych. Jest to też pierwszy spadek od początku działalności lotniska. W ubiegłym roku zanotowano 4389 startów i lądowań, kiedy to w 2018 roku było ich 5283, a w 2017 roku 4980.

Jak niedawno wyjaśniał prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz, jest to konsekwencja, podjętej przez linie Wizz Air dwa lata temu, decyzji o ograniczeniu oferowania i zamknięciu bazy operacyjnej w Lublinie. Od powstania lubelskiego lotniska, operowało z niego 13 przewoźników: Wizzair, Rynair, PLL LOT, BMI Regional, Small Planet, Eurolot, Bravo Airways, Lufthansa, Carpatair, Travel Service, Enter Air, TUI fly oraz easyJet. Obecnie jest ich trzech: Ryanair obsługuje połączenie do Dublina, Wizz Air do Eindhoven, Kijowa, Londynu i Oslo, a LOT do Warszawy i Tel Awiwu.

Rozpoczęty właśnie rok ma jednak być już lepszy. Liczba miejsc w samolotach ma znacząco się zwiększyć i powrócić do wartości z 2018 roku. Władze lotniska planują ponowne przekroczenie bariery 400 tys. obsłużonych podróżnych. Pomóc mają w tym m.in. powracające do siatki lotów połączenia czarterowe. W tej chwili w sprzedaży są już trzy trasy oferowane przez trzy biura podróży: dwa rejsy do Antalyi i jeden do Burgas. Co więcej, lista kierunków może niebawem się powiększyć. Port Lotniczy Lublin odbudowując ofertę lotów czarterowych szacuje, że liczba pasażerów przewiezionych na trasach wakacyjnych w 2020 roku przekroczy 10 tys.

(fot. archiwum)

12 komentarzy

 1. Większość pasażerów to kursy po zasiłek na dzieci , bądż w drugą stronę po 500+.

 2. jeszcze trochę i zamkną to w ***

 3. na szczęście te czartery są z Itaki…to może rzeczywiście będą klienci…bo inne biura są mało elastyczne i oferują dużo droższe wycieczki…parę lat temu chciałam lecieć do Barcelony…nie było można w żaden sposób kupić biletu…a po chyba trzech tygodniach zlikwidowali połączenie!!!!!!!!…bo jakieś gów**ane biura blokowały rezerwacje i nie sprzedały wycieczek…bo ceny zaczynały się od 2700…

  • To było lecieć z Warszawy. Jakbyś wiedziała na czym polega interes w branży turystycznej to byś nie gadała bzdur. Tak po za tym sama jesteś kobietą biznesu jak domniemam i pieniądze chyba umiesz liczyć więc skończ te wywody no chyba, że umiesz tylko liczyć kasę swojego sponsora.

  • Typowe narzekania roszczeniowego malkontenta Polaczka dziada, który za granicą robi kichę i wstyd.

 4. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji (dawniej Lublin koło Świdnika)

  Znaczny spadek pasażerów w Porcie Lotniczym Lublin – powiadacie…
  Na mój cieciowy rozum, dzieje się tak dlatego, ze samoloty nie latają tam gdzie chcieliby ludzie latać.

 5. zaorać pobudować blokami to najlepszy plan. Same zyski 😉 podatek za grunt, za sprzedaż gruntu, itp.

 6. głosujcie na PIS

 7. On, spokojnie z agitacją, na PIS za około 4 lata, tera na Pana Prezydenta A. Dudę.

 8. Nikt nie zaryzykuje życia żeby lecieć z tego lotniska, bo widać na przykładzie konkursu „Antwerpia za darmo” jakie jest podejście władz Portu Lotniczego Lublin do pasażerów. Czekam tylko na wyrok UOKiK niech im dowalą karę na kilka dodatkowych milionów i całkowicie ich ośmieszą, choć to ludzie bez honoru, wiec ich to i tak nie ruszy, byleby byli przy korycie.

 9. … zyski jednak są ( chyba ? ) bo kalendarz Airportu Lublin 2020 wypasiony , tani nie był !

 10. Pabloo(oryginał)

  Zysk to lotnisko generuje za parking 737MAX PLL Lot. Reszta to dodatek funkcyjny. Po Brexit Death Time będą pustki.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej