690 680 960

Lubelski ratusz chce kasacji wyroku w sprawie górek czechowskich

Będzie wniosek miasta o kasację grudniowego wyroku w sprawie Górek Czechowskich. Sąd uznał wtedy, że zabudowa tego terenu doprowadzi do zniszczenia cennego przyrodniczo obszaru. Zdaniem miejskich urzędników, wyrok uderza nie tylko w część należącą do TBV, lecz również obejmuje znacznie większy obszar.

We wtorek prezydent Lublina Krzysztof Żuk ogłosił, że miasto złoży wniosek o kasację wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczącego Górek Czechowskich. Pod koniec grudnia sąd orzekł, że studium zagospodarowania przestrzennego dla dawnego poligonu wojskowego na Czechowie jest nieważne. Projekt przewidywał tam i możliwość zabudowy zabudowy około 25 proc. terenu. Zdaniem sądu naruszone zostały zasady uchwalania studium zagospodarowania przestrzennego poprzez dopuszczenie zabudowy na tym terenie, co spowoduje zniszczenie cennego przyrodniczo obszaru. Chodziło o to, że jedną z podstawowych zasad tworzenia studium, jest zapewnienie ochrony obszarom przyrodniczym. Tymczasem zatwierdzony przez radnych dokument naruszał tę zasadę.

O tym, że dokument może być niezgodzony z przepisami zawiadomienie złożyły dwie osoby. Ówczesny wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zarzucił miastu, że decyzja o przeznaczeniu tego terenu pod zabudowę nie była wyważona jeżeli chodzi o prywatny interes spółki TBV a osób, które walczą o pozostawienie poligonu w niezmienionej formie. Z kolei jedna z mieszkanek Lublina, Magdalena Wolanowska podniosła fakt, iż miasto uchwalając dokument, nie przedstawiło raportu z inwentaryzacji Górek Czechowskich, co miało mieć bardzo duże znaczenie dla tej sprawy.

Zaraz po ogłoszeniu wyroku miasto nie wykluczało odwołania się od orzeczenia sądu. Decyzja miała jednak zapaść po zapoznaniu się z jego pisemnym uzasadnieniem. Prezydent Lublina wyjaśniał dzisiaj, że wniesienie skargi kasacyjnej jest zasadne. Wszystko dlatego, że wyrok dotyczy nie tylko terenu należącego do spółki TBV, lecz również szerokiego obszaru, który przeznaczony jest m.in. pod zabudowę jednorodzinną. Gdyby wyrok stał się prawomocny, nie wiadomo byłoby, jak go stosować w praktyce. Co więcej, konsekwencje by ponieśli nawet właściciele już istniejących budynków na tym terenie, którzy nie mieliby możliwości np. rozbudowy swoich domów.

(fot. lublin112.pl)

24 komentarze

 1. heh… nie w smak im zarowno decyzja sadu, jak i raport naukowcow nt negatywnego wplywu zabudowania gorek… az dziwne, ze ida w zaparte… czy cos jest nie tak z ta umowa tbv? nigdy um az tak bardzo nie walczyl z sądem… chyba za duza stawka

 2. Sprawa dla CBA.

 3. Nie piszcie ,że miasto złoży wnoisek,tylko owad i jego ***….

 4. Po co to robi Żuk w kogo interesie ? czy on reprezentuje TBV czy mieszkańców ? Jak można wnosić o kasację wyroku SA – dlaczego po raz kolejny nie mogą pogodzić się z krytyczną i odmienną opinią w sprawie górek czechowskich ! Panie Żuk niech Pan już przestanie bo widać że zależy tylko Panu i UM na wydaniu korzystnych warunków zabudowy dla TBV.

 5. Cała ta sprawa jest większym bagnem w którym ubabrał się Kowalczyk miesiąc temu on siedział tylko po kostki, Żuk siedzi po szyję ale jeszcze się ratuje i robi wszystko żeby TBV wybudowało osiedle !

 6. Zrobcie zbiorke ekolodzy na wykup prywatnego mienia czyli Gorek i zrobcie park Biogeniczny,,,,Amen,koniec tematu

  • Lepiej niech firma TBV sprzeda działkę następnemu durniowi – lub jak kto woli inteligentnemu i zaradnemu prezesowi i niech sobie on układa od nowa UM i prezydenta !

Kursy walut

 • USD 3.981zł 0.84%
 • GBP 5.035zł 0.57%
 • EUR 4.3492zł 0.38%
 • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas