Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zmasowany telefoniczny atak oszustów na mieszkańców Lublina i powiatu lubelskiego

Policjanci tylko wczoraj odnotowali w Lublinie i na terenie powiatu lubelskiego 27 prób oszustwa metodą „na policjanta”. W jednym przypadku przestępcom udało się wyłudzić 15 tys. złotych.

W czwartek na terenie Lublina i powiatu lubelskiego oszuści próbowali 27 razy wyłudzić pieniądze metodą „na policjanta”. Niemal za każdym razem do starszej osoby dzwonił oszust podający się za policjanta i informujący rozmówców, że ich bliscy mieli wypadek, w którym są osoby zabite.

Przestępcy twierdzili, że w celu uniknięcia aresztowania, należy przekazać dużą sumę pieniędzy, od kilkudziesięciu tysięcy, do nawet kilkuset tysięcy złotych. Gotówka miała być przeznaczona dla rodziny zmarłego. Na szczęście większość pokrzywdzonych nie dała się oszukać. Niestety jedna z mieszkanek gminy Jastków uwierzyła w historię i przekazał swoje oszczędności przestępcy. W tym przypadku łupem sprawców padło 15 tys. złotych. Policjanci poszukują oszustów.

Mundurowi przypominają, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach spraw, które prowadzą. Gdy ktoś dzwoni w takich sprawach należy powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112. Czujność i ograniczone zaufanie może uchronić przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze.

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

 1. no większość nie dała się nabrać – ale kilkadziesiąt telefonów wykonane i 15 tysięcy wpadło… nie opłaca się?
  ciągle tylko słychać o wyłudzeniach, a bardzo rzadko o zatrzymaniach sprawców. lepszej reklamy tej „ścieżki kariery” nie można zrobić…

  • Tym bardziej, że większość tych oszukanych osób nie czyta o oszustwach, a potencjalni oszuści, już tak.

 2. Na wnuczka, na policjanta zgrany numer. Na Rydzyka to by zawsze było trafione w 10

 3. Te oszustwa to nie są „na policjanta”, „na wojskowego” tylko na głupka.

 4. wyłudzenie renty na Rydzyka …
  i to jest zgodne z prawem !!!!

  • Nie na Rydzyka tylko na życie wieczne albo na radio Maryja. Tego pierwszego nikt na razie nie wykluczył a to drugie działa. Gdzie masz oszustwo?

 5. Luzik, od mojej babci na wnuczka 5zł nie wyciągnie…
  Na”ojca” to co innego…

 6. Do mojej mamy wczoraj zadzwonili, ja wykręciłem 112 a pani mnie poinformowała ze jak nie jest potrzebna interwencja policji to może mi podać numer telefonu na komisariat.9

  • no i powiedz co w tym dziwnego? numer 112 to taki „koordynator” służb – czy wysłać policję, straż pożarną, karetkę. co, dyspozytorka miała zgłoszenie oszustwa przyjmować? nie jest policjantką przecież. lekarzem i strażakiem też nie.
   zapytała czy potrzebujesz w tym momencie interwencji. powiedziałeś, że nie, więc skierowała cię w odpowiednie miejsce – na komisariat.
   już rozumiesz?

   • Dokładnie, 112 to nie jest numer do przyjmowania zawiadomień. Numer ALARMOWY – dla niektórych trudne do ogarnięcia.

Z kraju