Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zmarł Lech Cwalina, restaurator i twórca lubelskiej sceny kulturalnej

Miasto Lublin poinformowało o śmierci Lecha Cwaliny, znanego restauratora oraz twórcy lubelskiej sceny kulturalnej. Lech Cwalina z żoną Elżbietą przez lata prowadził Kawiarnię Artystyczną Hades w podziemiach Centrum Kultury, później restaurację Hades Szeroka na Starym Mieście.

W 1984 r. Lech Cwalina założył w piwnicy Lubelskiego Domu Kultury – obecne Centrum Kultury – przy ul. Peowiaków „Bar kategorii III”. W 1992 r. lokal przekształcił się w Kawiarnię Artystyczną Hades gdzie występowali najsłynniejsi polscy artyści oraz muzycy.

W 2006 r. Kawiarnia otrzymała Nagrodę Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury. Działalność zakończyła w 2010 roku. Następnie Lech Cwalina wraz z żoną zaczęli prowadzić restaurację Hades Szeroka w Bramie Grodzkiej na Starym Mieście.

Lech Cwalina miał 69 lat.

(fot. UM Lublin)

4 komentarze

  1. Wiem, że to nie jest śmieszne. Bo ludzie po 80-tce umierają od tego wirusa.

  2. Cieee chorobaaaa !!!

    No cóż… jeśli był w cokolwiek wierzący… wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie

    • A jak nie był? To co, nic go nie dotyczy po drugiej stronie? Jak to sobie wyobrażasz? Idzie na Sąd, może nawet kwalifikuje się do Nieba, a on na to: „Dziękuję, ale jestem niewierzący”. „A, to przepraszamy, po prostu pan zniknie”. No chyba nie. Piekło, kolego, Piekło nie wybrzydza. Kto nie chodził do Kościoła, nie spowiadał się często i szczerze, nie dawał na tacę, stosował antykoncepcję – do smoły. Na zawsze. Tak samo nasi nieochrzczeni przodkowie, którzy wierzyli w pogańskie bóstwa. Nic to, że nikt im nie powiedział o Zbawieniu. Piekło. I tak aż do pierwszego rozumnego człowieka, z 200 tysięcy lat wstecz – wszyscy do Piekła, bo byli niewierzący i niepraktykujący!

Z kraju