Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zimny początek wiosny, ale wkrótce nadejdzie ocieplenie. Na termometrach zobaczymy nawet 16°C

Przełom pór roku przyniósł w Polsce istotne ochłodzenie spowodowane spływem zimnego powietrza arktycznego. Nocami oraz w ciągu dnia okresami utrzymuje się mróz. Występują również opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy. Modele numeryczne sugerują jednak, że pod koniec miesiąca zrobi się bardzo ciepło. Temperatura wzrośnie powyżej 15°C.

W sobotę zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. Możliwe są jednak niewielkie opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Temperatura wyniesie od -2°C do 0°C. Wiatr ma być słaby z północnego-zachodu. Pozostaniemy w polu podwyższonego ciśnienia, dlatego ciśnienie atmosferyczne wyniesie około 1025 hPa, natomiast pod koniec dnia rozpocznie się powolny spadek ciśnienia za sprawą nasuwającej się zatoki niżowej.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. W wielu miejscach będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od -6°C do -4°C. Wiatr ma być słaby z zachodu, południowego-zachodu.

W niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Morza Barentsa. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front okluzji. Od drugiej części dnia występować będą opady zimowe o charakterze wielkoskalowym o natężeniu słabym i umiarkowanym. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 1-4 cm. Opady zimowe wystąpią w całym regionie. Temperatura wyniesie od -1°C do 1°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresowo silny z południowego-zachodu, wyraźnie potęgujący odczucie chłodu, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie początkowo zachmurzenie duże i całkowite, ale w drugiej części nocy po przejściu frontu i adwekcji suchsze masy arktycznej wystąpią rozpogodzenia. Temperatura obniży się wtedy do -7°C/-4°C, a odczuwalna do dwucyfrowych ujemnych wartości. Wiatr zmieni kierunek z południowo-zachodniego na północno-zachodni i północy do 30 km/h. Na drogach może być ślisko.

Poniedziałek przyniesie na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie możliwe niewielkie opady śniegu. Temperatura wyniesie od 2°C do 4°C. Noc z poniedziałku na wtorek z przymrozkiem do -5°C.

We wtorek istotne ocieplenie. Temperatura oscylować ma w przedziale od 5°C do 7°C.  Zachmurzenie na ogół umiarkowane z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. Nie będzie padać. Noc z wtorku na środę może przynieść przymrozek.

W środę zachmurzenie duże i całkowite, ale miejscami możliwe są przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Termometry pokażą od 5°C do 8°C w woj. lubelskim.

Jeszcze cieplej zrobi się w czwartek, gdy termometry wskażą od 7°C do 9°C. Nie zabraknie jednak chmur, lecz nie powinno padać. Istnieje duże prawdopodobieństwo przejaśnień, a nawet rozpogodzeń.

W piątek temperatura może wzrosnąć do 12°C. Nie zabraknie chwil ze Słońcem. Jeszcze cieplej może zrobić się w weekend, gdy termometry mogą pokazać nawet 14°C/15°C. Początek ostatniego tygodnia marca z wysokimi temperaturami. Niewykluczone, że termometry wskażą aż 16°C. Przymrozki ustąpią najprawdopodobniej w połowie przyszłego tygodnia.

Najnowsze informacje pogodowe 
Położenie opadów i chmur 

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Nie narzekajmy , w okolicach Wyszkowa ostatniej doby spadło ok. 20 cm śniegu , ot co…

  2. Niech już się skończy to zimno bo rzygam już tą zimą ….