Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ostrzeżenie dla Białej Podlaskiej o znacznym pogorszeniu jakości powietrza

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie przestrzega przez wystąpieniem przekroczenia poziomu zanieczyszczeń w Białej Podlaskiej. Ma to związek z warunkami meteorologicznymi oraz emisją z sektora bytowo-komunalnego.

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie poinformował w sobotę rano o ryzyku wystąpienia w dniu 20.03.2021 r. przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Alert smogowy został wydany dla Białej Podlaskiej. Chodzi o ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 09.00 dnia 20.03.2021 r. do godz. 24.00 dnia 20.03.2021 r.

Kumulacja zanieczyszczeń związana jest z warunkami meteorologicznymi utrudniającymi rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń oraz wzmożoną emisją z sektora bytowo-komunalnego.

Ludność zamieszkująca obszar, na którym istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10: 57 170 osób.

Wrażliwe grupy ludności:

– osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowonaczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
– osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
– osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
– osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 20.03.2021 Pobierz

W Lublinie obecnie występuje dobry indeks jakości powietrza

Dane pomiarowe:

tlenek węgla: 313 µg/m3

dwutlenek azotu: 6.9 µg/m3

ozon: 43.2 µg/m3

pył zawieszony PM10: 20.3 µg/m3

pył zawieszony PM2.5: 19.5 µg/m3

(fot. lublin112.pl)

8 komentarzy

  1. I jak zwykle prymitywne tłumaczenia, że „nie stać mnie to palę węglem”, albo „przecież ekogroszek daje czysty dym”.
    A wystarczy wziąć dofinansowanie na taniego splita z funkcją grzania i grzać te wsiowe durszlaki bez dymubw kominie.
    Hahahahaha prymityw będzie zawsze prymitywem.

    • Mądrego to i warto posłuchać!!!!!,może kiedyś tu się pojawi i coś napisze ?

    • Obatel Irasiad a widziałeś kiedyś na wsi smog??? To miastowe brudasy takie warunki sobie stwarzają a później płacz. Na wsiach jakość powietrza jest ok.

  2. do ,,,,, na wsiach nie ma smogu bo zabudowa zwykle rozproszona , a w miescie dom koło domu .A niech sobie kopcą i się tym trują .Ustawa antysmogowa i nakaz wymiany kopciuchów powinna być już dawno w całym kraju ,nakaz wymiany do jakiegoś terminu a pózniej mandaty ,innego sposobu nie ma .I niech nikt nie płacze ze go nie stać ,bo są różne programy i dopłaty .Jestem przekonany że nawet jakby za darmo rozdawali niekopcace kotły C.O.to znalazło by się nie małe grono takich co nie zechcą …”bo oni nie chcą się uzależniać od jednego paliwa ” ….tylko chcą sobie pokopcić wszystkim co palne ,bo przecież jak siedzą w domu to im nie śmierdzi ten syf co wypuszczają z kominów

  3. 17 lat się męczyłem z węglem ,przez 7 miesiecy etat palacza i sprzątacza tego całego syfu .Usyfił się człowiek jak przywoził węgiel i wrzucał do kotłowni ,potem jak ładowal do pieca ,potem jak wyciagał popiól i czyscił piec .trzeci sezon mam kocioł na pellet dofinansowany z programu czyste powietrze ,mój koszt 3500zł .Teraz dopiero wiem co to za luksus jak czlowiek nie musi dzień w dzien babrać się w tym syfie i chodzić rozpalać i wynosić popiół .Do kotlowni zagladam wprawdzie codziennie ale tylko zaglądam .Zbiornik 12 worków po 15 kg zasypuje raz na 12-14 dni .Spalam ok 3 ton pelletu .Przez sezon grzewczy dwa nieduże woreczki popiołu ,gdzie wczesniej palac węglem było to 3-4 worki co miesiac .Spokój ,luz i wygoda

  4. Troliki z miasta myślą że jak mieszkają w bloku to ich to nie dotyczy . Myślicie że czym palą np w EC Wrotków ???? Wystarczy zostawić samochód pod kominem , rano widac co na nim jest ….zresztą poczytajcie co leci z komina kiedy ogrzewa się dom gazem …..słoma wam wystaje z butów miastowe buraki ….

    • Ciekawe co ty łajzo widzisz na samochodzie, który stawiasz pod kominem. Bo na pewno nie opad z tego komina pod którym stoisz. Pomyśl zanim coś wypocisz na ekranie.

Z kraju