Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zezwolenie podpisane, mogą ruszać prace przy budowie drogi ekspresowej Kurów – Puławy (mapa)

Za kilka dni powinny się rozpocząć prace przy budowie blisko 12 km odcinka ekspresówki od węzła Kurów Zachód do mostu w Puławach. Pierwsze auta mają nią pojechać najpóźniej 30 kwietnia 2018 roku.

Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek podpisał zezwolenie na realizację budowy drogi ekspresowej, która połączy węzeł Kurów Zachód na trasie S17 z obwodnicą Puław. To oznacza, że wykonawca może rozpoczynać pierwsze prace związane z inwestycją. Zwłaszcza że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W pierwszej kolejności ruszy wycinka drzew na działkach należących do Lasów Państwowych, a także rozpoznanie saperskie i prace archeologiczne. Umowa z konsorcjum firm: Energopol Szczecin i PRD Zwoleń, które wygrało przetarg na budowę trasy, podpisana została jeszcze w grudniu 2014.

W międzyczasie będzie trwała procedura przejmowania od prywatnych właścicieli działek, znajdujących się na trasie przyszłej ekspresówki. – Wydana decyzja zobowiązuje właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości do niezwłocznego ich wydania. Wysokość odszkodowania za przejęte na rzecz Skarbu Państwa tereny ustali wojewoda w postępowaniu administracyjnym, a jego wartość określą biegli rzeczoznawcy majątkowi pracujący na zlecenie wojewody – wyjaśnia Krzysztof Nalewajko z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Konieczne będzie przejęcie gruntów znajdujących się na ponad 500 działkach. Jednak tylko jedna z nich jest zabudowana, i to budynkiem gospodarczym. Jeśli właściciele terenów wydadzą je drogowcom w ciągu 30 dni, to otrzymają podwyższone o 5 procent odszkodowanie. Zgodnie z warunkami zawartej pomiędzy inwestorem a wykonawcą umowy, termin zakończenia prac to 30 kwietnia 2018 roku.

Nowa trasa będzie miała długość ok. 11,8 km, rozpocznie się od węzła Kurów Zachód a zakończy na moście w Puławach. Na odcinku 10,5 km zostanie wybudowana całkowicie nowa droga zaś na odcinku ok. 1,3 km zostanie dobudowana druga jezdnia do już istniejącej. Powstaną dwa węzły, dwa skrzyżowania z wjazdem i zjazdem z trasy, cztery wiadukty drogowe, trzy mosty w ciągu drogi ekspresowej, przejścia dla zwierząt oraz drogi dojazdowe dla obsługi ruchu lokalnego. Nad linią kolejową wybudowany zostanie wiadukt.

Całkowity koszt powstania nowej trasy wynosi 323 mln złotych. Składają się na to roboty budowlane, opracowanie dokumentacji, odszkodowania za nieruchomości, prace archeologiczne oraz nadzór nad budową. Same prace budowlane wyniosą 233 mln złotych.

ZOBACZ PRZEBIEG PRZYSZŁEJ TRASY. KLIKNIJ W PONIŻSZĄ MAPĘ

Zezwolenie podpisane, mogą ruszać prace przy budowie drogi ekspresowej Kurów – Puławy (mapa)

(fot. lublin112)
2016-03-31 19:00:22

6 komentarzy

  1. Jak zaczną i skończą wtedy zobaczymy i pogadamy.

    • Jeśli się interesujesz sprawą, to wiesz że cel jest możliwy do zrealizowania, a jeśli nie to czemu już krytykujesz? Bo tylko krytykować potrafisz? Że w Polsce dzieje się kiepsko wszyscy wiemy, nikt Ci piątki nie przybije za bezpodstawną krytyke.

  2. Ile było opóźnienia na dotychczasowych obwodnicach ? Rok ?

  3. czekam na s17 do wa-wy. To dopiero będzie czad… W godzinę do wa-wy, normalnie nie do wyobrażenia..

  4. Nowy wojewoda nowe obiecanki ha ha

  5. Atr nigdy nie pojedzieszdo warszawy z lublina w ciagu godziny .poniewaz jest okolo 165 km .a mozna jechac tylko 120 km/h. Autostrada 140 km/h

Z kraju