Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ze średniowiecznej wieży pozostały jedynie fundamenty. Stworzono rekonstrukcję tajemniczego obiektu (wideo)

Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Chełma, można obejrzeć, jak wyglądała w czasach swojej świetności wieża w Bieławinie. Powstała multimedialna rekonstrukcja 3D obiektu.

W północnej części Chełma, w rejonie przedmieścia Bieławin, znajdują się pozostałości średniowiecznej wieży. Są to głównie zrekonstruowane w latach 90. XX wieku fundamenty, które wykonano ze znalezionego w pobliżu gruzu. Od lat obiekt ten znajduje się w zainteresowaniu historyków, gdyż do tej pory dokładnie nie wiadomo, kiedy wieża powstała, jak też jakie było jej przeznaczenie.

Szacuje się, że wieża w Bieławinie została wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku. Badania archeologiczne wykazały, że wieża miała pięć kondygnacji. Na każdej z nich znajdowały się pomieszczenia użytkowe, w tym mieszkalne. Naukowcy odnaleźli dawne naczynia oraz różnego rodzaju narzędzia wykorzystywane przez zamieszkujące obiekt osoby. Powstała też hipoteza, że wieża mogła pełnić rolę strażnicy, jak też wraz z wieżą w Stołpiu, wchodzić w skład systemu umocnień grodu chełmskiego. Pewne jest, że wokół niej znajdowały się zabudowania gospodarcze.

Teraz, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Chełma, można obejrzeć, jak wieża wyglądała w czasach swojej świetności. Na podstawie wyników badań archeologicznych, jak też zachowanych szkiców oraz zdjęć, udało się stworzyć multimedialną rekonstrukcję 3D obiektu.

– Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w projekcie, który być może w przyszłości stanie się inspiracją do odbudowy średniowiecznej wieży i stworzenia skansenu archeologicznego. Prezentacja przybliży mieszkańcom regionu mało znane miejsce wraz z tajemniczą historią regionu. Badania archeologiczne prowadzone na terenie tego obiektu poświadczają jego średniowieczną chronologię i pozwoliły na wykonanie próby jego wizualizacji – wyjaśniają członkowie Towarzystwa Przyjaciół Chełma.

Głównym celem było podkreślenie walorów województwa lubelskiego, jak też wypromowanie średniowiecznej wieży na mapie turystycznej. Wszystko dlatego, że miejsce to jest mało, lub też praktycznie nieznane, nie tylko mieszkańcom regionu, lecz nawet Chełma. Dlatego też Towarzystwo Przyjaciół Chełma postanowiło wypromować obiekt, a tym samym zachęcić turystów do jego odwiedzania.

(Wideo – Towarzystwo Przyjaciół Chełma)

Jeden komentarz

  1. Mieszkał bym w takiej wieży … oczywiście z garażem,łazienką i ubikacją.

Z kraju