690 680 960

Kołacz z jajcy i kiełbasa bonońska, czyli przepisy księżnej Anny Jabłonowskiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (zdjęcia)

Wczoraj w Domu Kultury w Kocku można było spróbować potraw wykonanych na podstawie przepisów z XVIII-wieku. Wydarzenia spotkało się z zainteresowaniem mieszkańców Kocka i okolic.

W niedzielę w Kocku Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne we współpracy z Kołem Gospodyń Wielskich „Malwianki”, zorganizowało wydarzenie „Przepisy księżnej Anny Jabłonowskiej”. Odbywało się ono w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegały pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. W trakcie imprezy odtworzono część XVIII-wiecznych przepisów dawnej właścicielki Kocka.

– Inspiracją był pierwszy tom „Ustaw powszechnych dla dób moich rządców” pióra „Pani na Kocku i Siemiatyczach” – jak nazywano Jabłonowską. To tam zostały zawarte XVIII-wieczne receptury na ciasto drożdżowe, kiełbasy bonońskie czy marynowane warzywa. Między innymi te potrawy zostały przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wielskich, które wzięły na warsztat te staropolskie przepisy podsunięte przez członków Kockiego Stowarzyszenia Oświatowo-Regionalne – wyjaśniają organizatorzy.

Nie zabrakło także opowieści o ówczesnych obyczajach, muzyki, a nawet i tańców. Członkowie Fundacji „Belriguardo” zaprezentowali dawne tańce oraz stroje rodem z XVIII stulecia. Najmłodsi uczestnicy z radością skorzystali nie tylko z warsztatów tanecznych, ale i z kącika edukacyjnego.

Najmłodsi mogli się również nauczyć rozpoznawać przyprawy, które były używane przez staropolskich kuchmistrzów, takie jak choćby szafran, cynamon, goździki czy pieprz, poznali też, do czego służył moździerz. Wykonywali także rysunki przedstawiające dziedzictwo materialne, jakie mieszkańcy Kocka zawdzięczają XVIII-wiecznej właścicielce. Wydarzenie zakończyło się konkursem z nagrodami ufundowanymi przez Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolskiego organizatora EDD.

(fot. Tadeusz Kierych)

2 komentarze

  1. Jak Europejskie Dni Dziedzictwa to gdzie kebab, curry i pieczona zebra?

  2. Kock,fajne miasteczko, klimatyczne. POLECAM!!!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej