Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Zdobycie prawa jazdy może być znacznie droższe. O podniesienie opłat apelują marszałkowie

Ośrodki egzaminowania kierowców wskazują, że stawki za poszczególne egzaminy na prawo jazdy są niezmienne od 2013 r., a koszty cały czas wzrastają. Dlatego też mają problemy z płynnością finansową. Ratunkiem ma być podwyższenie opłat.

Zarząd Związku Województw RP, w którego skład wchodzi również województwo lubelskie, skierował do Ministerstwa Infrastruktury oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wniosek o zmianę opłat za egzaminy na prawo jazdy. Ma to związek z pogarszająca się z roku na rok sytuacją finansową wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, co doprowadza do utraty płynności finansowej tych jednostek.

Jak wskazano, obowiązujące stawki za poszczególne egzaminy na prawo jazdy, zostały określone rozporządzeniem z 2013 r. Tymczasem z roku na rok rosną opłaty, jakie muszą ponosić poszczególne ośrodki. Mowa tu o paliwie, energii elektrycznej, płacach, podatkach lokalnych, czy wywozie śmieci. Same podatki w tym czasie wzrosły o ponad 50 proc, a płaca minimalna aż o 75 proc. Pozostałe koszty także są wyższe od 28 do 45 proc.

Marszałkowie poszczególnych województw zwracają także uwagę na coraz niższe przychody ośrodków. Mają być one spowodowane niżem demograficznym, pandemią jak też zmianami w przepisach likwidującymi możliwość dodatkowej działalności w postaci prowadzenia kursów redukujących punkty karne. Jakby tego było mało, wiele ośrodków boryka się z brakiem egzaminatorów. Nie ma zainteresowania tą pracą, gdyż wynagrodzenie jest regulowane przepisami, które mówią, iż może ono wynosić od 2,5 tys. zł do 5 tys. zł miesięcznie.

– Stwierdzamy, że w opisanej sytuacji utrzymanie stabilności ekonomicznej oraz realizacji statutowych działań ośrodków egzaminowania możliwe jest jedynie poprzez podwyżkę opłat egzaminacyjnych oraz wzrost wynagrodzeń egzaminatorów, w szczególności posiadających podstawowe uprawnienia do egzaminowana – podkreślono we wniosku.

Są to już kolejne starania o podniesienie stawek opłat za egzaminy na prawo jazdy. Ostatni raz starano się o to w ub. roku.

(fot. lublin112)

12 komentarzy

 1. Coś mi tu się nie zgadza

  Ale przecież prawie nikt nie zdaje za pierwszym razem ? To w czym problem? Zdając 3-4 razy płaci kilkukrotnie więcej …i co ? Też za mało ?

  • Szkoły powinny uczyć jak jeździć a nie jak zdać ! W dzisiejszych czasach to powinny być psycho testy na każdą kategorię ! No i oczywiście place manewrowe i płyty, niech PZM coś robi a nie siedzą na posadkach! Po coś te tory zrobili !!!

 2. Jednym słowem apel do zdających …..przyszły kierowco zdając za pierwszym razem przyczyniasz się do braku płynności finansowej ośrodków egzaminacyjnych …..nie zdaj daj nam zarobić zadając po ,3-4 razy

 3. Jakieś informacje jaki jest koszt teraz jaki miałby być ???????? Zero podstawowych informacji , słabo droga redakcjo , słabo …..

  • Dziećmi się zajmij, a nie tylko robota i robota i pod rzucanie dzieci innym na wychowanie!!! Przez lublin112 muszę ci o tym pisać!!!

 4. Jeszcze czego! Egzamin i tak drogo kosztuje licząc, że zdaje się go po kilka razy. Egzaminatorzy niech nie narzekają chciałbym mieć 5 tys. poborów. Ośrodki egzaminacyjne nie są biedne jeżeli zmieniają samochody z małym przebiegiem co 3 – 4 lata.

  • Psychologowie twierdzą że poniżej 5 tysięcy na ręke egzaminator jest podatny na łapówki.

 5. wystarczy oblewać więcej osób

 6. powinno kosztować najniższą krajową i było by sprawiedliwie

 7. Może należałoby zacząć od obniżenia absurdalnie wysokich pensji prezesów i kierowników.

 8. widziałem ptaka cień

  czesiek od 20 lat TIRem jeździ i jednego mandatu nie dostał. nie licz na papier, praca czyni wolnym!

 9. Niech więcej uwalają za byle gie i po sprawie-chyba wiedzą doskonale jak to robic.

Z kraju