Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zbliża się Lubelskie Święto Cydru. Jak co roku czekać będzie 600-litrowa beczka z jego limitowaną edycją

Najbliższa sobota będzie w Lublinie przebiegała pod znakiem cydru. W godzinach od 12:00 do 18:00 na Rynku Starego Miasta odbywać się będzie Lubelskie Święto Cydru. Po nim, do godziny 23:00 na Placu Teatralnym potrwają koncerty.

W sobotę 21 września na Rynku Starego Miasta w Lublinie odbędzie się Lubelskie Święto Cydru. To już 6. edycja tej największej degustacji cydrów w Polsce, w tym roku po raz pierwszy międzynarodowa.

Tegoroczne wydarzenie zaplanowano pod hasłem „Czy polski cydr może być najlepszy na świecie?”. W bitwie na smak i orzeźwienie ocenianych będzie kilkanaście polskich cydrów oraz słynny cydr z hiszpańskiej Asturii. Jak co roku organizatorzy oprócz największej beczki cydru w Polsce przygotowali szereg dodatkowych atrakcji, m.in. laboratorium zapachów, regionalne smakołyki czy też koncert folkowo-popowego duetu Kwiat Jabłoni.

Impreza rozpocznie się w samo południe tradycyjnie już od rozbicia 600-litrowej beczki. Tym razem napełniona ona będzie limitowaną edycją Cydru Lubelskiego Niefiltrowanego BIO, który powstał z jabłek z upraw ekologicznych. Świeżo tłoczony sok wraz z aromatycznym miąższem został poddany fermentacji w niskiej temperaturze po czym leżakował przez ponad 12 miesięcy. Nie był filtrowany, co ma dodatkowo podkreślać głębię i wyjątkowość jego smaku.

W trakcie wydarzenia rozstrzygnięty zostanie również konkurs na domowy cydr pod hasłem „Mistrz cydru”. W tym roku organizatorzy postanowili dać szansę nie tylko domowym cydrownikom, ale również producentom, których cydr jest w sprzedaży. Warunkiem zakwalifikowania się do rywalizacji była naturalna produkcja, w 100% z polskich jabłek oraz roczny wolumen, który nie przekracza 10 000 litrów.

– Wydawać się może, że cydr jest łatwy do zrobienia. Nic bardziej mylnego. Podobnie jak wino tworzone z konkretnych odmian winogron, cydr również powstaje z konkretnych, wyselekcjonowanych odmian jabłek, które różnią się między sobą zawartością cukrów, tanin i stopniem kwasowości. Nie wszystkie jabłka nadają się na cydr. Trzeba wiedzieć, które owoce można ze sobą połączyć, by stworzyły wyjątkowy smak i niepowtarzalny charakter – mówi Artur Dubaj, Główny Technolog w firmie Ambra, twórca smaku Cydru Lubelskiego.

Będzie też „Przyjęcie w sadzie”, czyli okazja do spotkania przy wspólnym stole, świętowania, rozmawiania i dzielenia się tym, co najlepsze. W strefie degustacji cydrów będzie można spróbować cydrów od mniejszych i większych producentów z Polski oraz cydrów z Asturii. Wiele z nich ma być oferowanych do sprzedaży w cydrowym sklepiku. Gośćmi specjalnymi tegorocznego Lubelskiego Święta Cydru będą zaś przedstawiciele hiszpańskiej fundacji cydrowej Asturies XXI Fundacion.

Na koniec, o godz. 18.30 na Placu Teatralnym w Lublinie rozpoczną się koncerty. Na scenie zaprezentują się: MaJLo – wokalista, multiinstrumentalista i producent muzyczny, Kwiat Jabłoni – bratersko-siostrzany duet folkowy, w którego repertuarze dominują polskie, autorskie piosenki o intrygujących tekstach i warstwie muzycznej, oraz Bolewski i Tubis – których muzyka to niespotykane połączenie piosenki i improwizacji, polskie teksty, niezwykła synergia, która zaskakuje podczas występów na żywo.

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. … STOP ! rozpijaniu młodzieży . STOP ! promocji picia . mało ludzkich dramatów ???????????

    • pamiętaj że xionc w kościole co msze pije wino, a nazywanie tego „krwią Chrystusa” nie zmienia faktu że to wino. I co Ty na to?

  2. Czyli święto syfu!!!! Znowu UM pozwala na ten syf co był rok temu?? te trawy i bloto ? Jak mozna pozwalać na taki obciach???? Obrzydza mnie to syfiartwo. Kto za to dostaje kasę do łapy ,ze pozwala na to? Racja ps to jest rozpijanie społeczenstwa. Mam dosyć tych konsumpcyjnych swiąt. Cały rok kiermasze żarcia i picia.

  3. Z tym selekcjonowaniem przemysłowych jabłek, mam duże wątpliwości. Robi to główny technolog?

  4. Syf, syf, syf.
    Rozśmieszają z tym konkurowaniem z cydrem z Asturii.
    W Asturii cydr to napój biedaków, lany tak, żeby rozlać przy okazji.
    No i te wszystkie słodkie ulepy z Polski nie mają najmniejszych szans przy wytrawnym cydrze… a może o to chodzi? Dadzą ludziom wytrawny cydr z Asturii, „jurorzy” przyzwyczajeni do mdłosłodkiego ulepa uwalą dobry cydr (którego smaku nie znają), ogłaszając ten syf z Ambry najlepszym na świecie?

  5. A DLA MNIE TO OKAZJA DO POSŁUCHANIA DOBREJ MUZY NA ŻYWO. POLECAM „KWIAT JABŁONI” – CUDOWNA, ŁAGODNA MUZYKA 🙂

Z kraju