Zbliża się kolejna Noc Kultury. Co będzie można zobaczyć?

Tylko w jedną czerwcową noc w przestrzeni miasta odbywa się kilkaset wydarzeń. Lublin opanowują wtedy kulturalne atrakcje przygotowane przez lubelskie instytucje wyłącznie na tę okazję. Z całej Polski przyjeżdżają do Lublina artyści, aby wspólnie z lokalnymi wykonawcami tworzyć niepowtarzalne fuzje.

Zdarzyć się może wszystko: koncerty na dachach budynków, na dziedzińcach i placach, performance i happeningi na skwerach i w zaułkach, instalacje artystyczne na głównej arterii miasta, spektakle w bramach czy fontannach miejskich, pokazy mody na schodach urzędowych gmachów czy projekcje filmowe w salach Magistratu. Ulice, zaułki, dzielnice, miejsca nieznane i zapomniane ożywają dziełami sztuki. Publiczność do białego rana przemierza ulice miasta w poszukiwaniu nowych, kulturalnych doznań. W tym roku Noc Kultury odbędzie się z 6 na 7 czerwca. Jak co roku przygotowano moc niesamowitych atrakcji.

MUZYKA

Dla fanów muzyki przygotowano wiele wydarzeń, które z pewnością docenią miłośnicy wielu rodzai brzmień. Jedną z nich będzie Noc w Browarze, gdzie zaprezentuje się m.in. set DJ Krzak, czyli jeden z filarów kolektywu Zjednoczenie Soundsystem. Zagrają tam też zwycięzcy Sceny Talentów Szewca – zespół The Underground Man. Później publiczność zobaczy i usłyszy barwna i szalona ekipa z warszawskiej Pragi czyi formacja CzessBand. Wielu fanów przyciągnie premierowy występ Pablopavo i Ludzików. – Artyści zaprezentują przekrojowy materiał ze wszystkich płyt a wspomoże ich gość specjalny, sam Marcin Świetlicki. Wisienką na torcie będzie absolutnie premierowe wykonania piosenek wyłonionych w konkursie i wspólnie opracowanych przez uczestników warsztatów z Pablopavo w przeddzień Nocy Kultury – wyjaśnia Joanna Wawiórka-Kamieniecka, koordynatorka wydarzeń Nocy Kultury. Fani cięższych brzmień powinni swe kroki skierować do Rider’s Pub, gdzie zaprezentują się lubelskie kapele rockowe : Oversized Ego, INAF, Phedora, Mad Vision, Czarny Ziutek z Killerami czy Lucky Strides. Dla miłośników muzyki poważnej czekać będzie Archikatedra Lubelska, gdzie po długiej przerwie, ponownie zabrzmią zabytkowe organy. Zagra na nich Stanisław Diwiszek. Scena pojawi się również na Moście Kultury, który to tego dnia zainauguruje kolejny sezon.

TEATR

Podczas Nocy Kultury z pewnością nie zabraknie występów teatralnych. Oprócz tych lubelskich: Teatru Osterwy i Teatru Starego, których aktorzy zaprezentują specjalnie przygotowane na tą wyjątkową noc pokazy, podziwiać można będzie m.in. Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. – Do Lublina przyjedzie także niezwykła grupa performerska Teatru Wiczy. Przywiezie ze sobą wędrujące, wielkogabarytowe litery, które nie raz zadziwią nas podczas tegorocznej Nocy Kultury – dodaje Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

SZTUKI WIZUALNE

Jak co roku wydarzenia związane ze sztukami wizualnymi przyciągają bardzo dużą publiczność.Dlatego też w tym roku organizatorzy w znacznej mierze postawili na tego typu atrakcje. – Zaskoczy nas rozświetlony Żmigród, Plac po Farze czy Brama Krakowska. O estetyczne doznania zadbają wraz z Jarosławem Koziarą, Robertem Kuśmirowskim i Janem Gryką uczestnicy warsztatów Więcej światła. Będziemy podziwiać niezwykłą instalację ze słoikowych lampionów przygotowaną przez lubelskie przedszkolaki, a galerie sztuki przyjmą zwiedzających nawet późną nocą- wyjaśnia Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury. Z kolei jednym z ciekawszych wydarzeń będzie niewątpliwie koncert na Trybunale. Ryszard Bazarnik, ekspert od przedsięwzięć na pozór niewykonalnych, zapewni widzom niepowtarzalne show świetlno-muzyczne. Będzie to podniebny koncert, w którym muzycy zagrają będąc podwieszeni ponad ziemią na ścianie Trybunału Koronnego.

DLA DZIECI

Podczas Nocy Kultury nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla nich miejscem wyjątkowym będzie Rodzinny Skwerek na styku ulic Bernardyńskiej, Zamojskiej i Wyszyńskiego. Przestrzeń Skweru wypełniona zostanie tańcem, animacjami, eksperymentami i zabawą. Nie zabraknie aktywności plastycznych i ruchowych. Na dzieci czekać będą warsztaty literackie, artystyczne, a nawet kurs pierwszej pomocy.

Tegoroczna dziewiąta już Noc Kultury to 40 koncertów, 30 spektaklach teatralnych a także ponad 40 instalacji artystycznych i wystaw sztuki. Wszystko przygotowywane jest przez ponad 200 organizatorów.

(fot. Noc Kultury)
2015-05-12 23:55:00

Zobacz również

5 komentarzy

  1. ten sam szajs co we wszystkie lata wstecz.. banda gnojów plujących w mikrofony, malarze sprayami po szkle, łażenie po linach między oknami na starówie i jakieś niezrozumiałe pantominy na placu po farze…. kultura na miarę miasta „inspiracji”… o prawdziwej kulturze i naprawdę fajnych widowiskach artystycznych możemy sobie pomarzyć i jeśli ktoś kolejny rok będzie podniecał sie tym chłamem tzn że jest bardzo ograniczony i jego entuzjazm jest tępy w myśl zasady jak się nie ma co się lubi to się lubi co sie ma… tyle że czasy się zmieniły i mamy prawo cieszyć się tym co naprawdę wartościowe niż byle czym

  2. oby padał deszcz…

  3. to raczej noc pseudokultury… zarzygane chodniki, pijani na ławkach i pseudoartystyczne buble… ale „dziecko jest dziecko, wypić zawsze można”, zwłaszcza, gdy jest dyspensa na „picie pod chmurką”

  4. ze znanego mi źródła 🙂 wiem, że będzie też jakiś przejazd oświetlonych rowerzystów, czy jakoś tak …

  5. północnik geograficzny

    Bo chodzi o to żeby było TANIO. A szeroko pojęta „kultura i inspiracja” widoczna jest w całym kraju w postaci mandatów za wszystko.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021