Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zbigniew Ziobro w Lubartowie: „Będziemy bronić polskich lasów przed działaniami Unii Europejskiej”

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyjaśniał dziś w Lubartowie, że rząd nie pozwoli, aby Unia Europejska „położyła swoją łapę na polskie lasy”. Odniósł się też do sprawy polskiego górnictwa.

W poniedziałek w Lubartowie gościł minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Wizyta związana była z otwarciem biura poselskiego wiceministra aktywów państwowych Jana Kanthaka. W trakcie wydarzenia Ziobro poruszył sprawę polityki Unii Europejskiej wobec polskich lasów oraz górnictwa.

KE zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi „gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw”. Drugi zarzut dotyczył braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu.

Ze stanowiskiem Komisji Europejskiej nie zgadzają się jednak Lasy Państwowe. Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka wskazał, że pierwszy zarzut jest bezprzedmiotowy, gdyż przepisy, które wzbudziły wątpliwość ekologów, zostały uchylone rok temu, o czym Komisja Europejska była poinformowana, a obowiązujące obecnie prawo chroni przyrodę w stopniu nawet wykraczającym poza standardy unijne. Polskie prawo nie ogranicza również dostępu społeczeństwa do procedury tworzenia planów urządzenia lasu.

– Chcieliśmy jeszcze raz powiedzieć, że będziemy bronić polskich lasów przed działaniami Unii Europejskiej, która chce przejąć zarząd nad lasami i doprowadzić do bardzo poważnych i negatywnych skutków dla polskiej gospodarki leśnej, dla ludzi zatrudnionych, ale także dla wszystkich tych, którzy z lasów korzystają. Nie wiem, czy państwo wiecie, ale plany unijnych urzędników zmierzają do tego, aby Polacy nie mogli wchodzić do mniej więcej co trzeciego polskiego lasu. Nie mogli tam zbierać grzybów czy jagód, nie mogli z tych lasów korzystać, bo takie są ideologiczne założenia urzędników brukselskich. Nie ma na to naszej zgodny – mówił Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości dodał, że jeśli UE „położy swoją łapę na polskie lasy”, doprowadzi to do drastycznego spadku dochodów czerpanych przez Polskę. Wskazał, że dochód płynący z gospodarki leśnej wynosi 3 proc. polskiego PKB. Dlatego też rząd jest przeciwko, aby aby polskie firmy, w tym meblarskie, straciły na swojej konkurencyjności poprzez to, że UE będzie ograniczała dostęp do drewna i tanich produktów, którymi mogą konkurować w Europie i na świecie.

Kolejna sprawa, jaką poruszył prokurator generalny, jest bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Wyjaśniał, że Solidarna Polska nie może godzić się na presję UE dotyczącą likwidacji polskiego górnictwa, gdyż w konsekwencji doprowadzi to do likwidacji polskiej energetyki węglowej, która jest najtańsza w Europie. Ziobro wskazał, że mitem jest, iż wiatraki czy fotowoltaika zapewniają tańszy prąd, gdyż nie pracują cały czas, więc w efekcie prąd z nich wytwarzany wymaga dotacji.

– My nie mówimy, że nie należy tworzyć miksu energetycznego i korzystać też z innych form pozyskania energii. Ale uważamy, że podstawą powinna być najtańsza energia dla Polaków, która gwarantuje nam do tego bezpieczeństwo energetyczne. A Polska jest krajem o ogromnych zasobach węgla brunatnego, jak i kamiennego, które mogą dawać nam przewagę konkurencyjną. Drogi prąd to nie tylko droższe życie i inflacja, o czym się przekonujemy, ale drogi prąd to także mniejsza konkurencja polskiego przemysłu i polskich przedsiębiorców na rynkach europejskich i światowych – powiedział lider Solidarnej Polski.

(fot. Solidarna Polska)

56 komentarzy

  1. nie kryty krytyk

    taki prawy taki sprawiedliwy taki solidarny, że z klamką chodzi HWDP pisowi jak to na grochowie mawiaja XD

  2. to może niech przestaną w końcu grabić wycinką nasze lasy i sprzedawać drewno do Chin ?

  3. Polska w ruinie. Nawet drzew, wody i piachu zabraknie. Brawo pis! Nasze wnuki będą was pamiętać gdy będą spłacać dług krajowy.

  4. Jacy oni brzydcy, trzeba mieć nie lada zacięcie na kasę ,żeby z tym się rozmnożyć, fuj.

  5. lubie piosenke mniej niż zero lady pank, jakos mi sie skojarzyło

Wiadomości z info112