690 680 960

Zasilane gazem śmieciarki jeżdżą po Lublinie. Będzie więcej tego typu pojazdów (wideo)

Gazowe śmieciarki od kilku dni zabierają odpady z lubelskich dzielnic. Pojazdy są są bardziej przyjazne dla środowiska od tych, z tradycyjnymi silnikami diesla.

W tym miesiącu do Lublina dotarły zamówione przez komunalne przedsiębiorstwo Kom-Eko trzy nowe śmieciarki. Firma zajmująca się wywozem odpadów oraz utrzymaniem czystości na terenie Lublina jak i w okolicznych gminach, postawiła na pojazdy marki Scania z silnikami o pojemności 9 litrów. Dwie z nich od pozostałych śmieciarek różnią się jednak m.in. paliwem, jakim są zasilane.

Chodzi o sprężony gaz, w skrócie znany jako CNG. W porównaniu do tradycyjnych silników diesla, emitują one mniej dwutlenku węgla oraz trujących tlenków azotu a więc są bardziej przyjazne dla środowiska. Dzięki zamontowanym ośmiu zbiornikom, z których każdy z nich mieści po 118 dm3 gazu, nie będzie potrzeby częstego tankowania pojazdów. Jak obliczono, w normalnym użytkowaniu paliwa wystarczy na 4-5 dni pracy.

To dopiero początek dostaw nowych pojazdów do Kom-Eko. Na początku przyszłego roku Scania ma dostarczyć kolejnych pięć śmieciarek.

(wideo – Scania Polska)

12 komentarzy

 1. … przy okazji zapytam : CZYM ? ? ? napędzane są pojazdy ( com-eko ) z kontenerami na śmieci , bo często wyprzedają wszystkie inne pojazdy ( np. ul. Mełgiewska ) jadąc bardzo szybko i często niebezpiecznie !!!

 2. Brawo wszyscy powinni brać przykład. I taniej i ekologiczniej i pare dni jazdy bez tankowania.

  • Miałem Mućkę w CNG

   Paliwa nie udoi już ze zbiornika. No i jedna z największych stacji CNG w Polsce zacznie normalnie wyglądać nie jak opuszczony nikomu nie potrzebny zabytek. A tak serio to wielkie OK.

 3. komeko komekiem-na czym jeżdżą spalinówki ztk?
  szyb nie mogłam spłókać po tym jak jechałam za nimi

 4. Niech sie w koncu ktos zajmie ich starymi smieciarkami. Syf wylewa sie na ulice przy odbieraniu smieci z posesji.

 5. Wtym kraju władza ma gdzieś czy jeździsz na ekologicznym gazie czy śmierdzielem na gnojówkę. Powinny być jakieś zniżki dla właścicieli lepszego powera gamoniu.

 6. dym z diesla to rakotwórczy syf, brawo, tak dalej

 7. szukam informacji, że ten CNG czyli skompresowany metan pochodzi z fermentacji śmieci -to byłaby dopiero ekologia!

 8. Pracownik SROMEKO

  A niech się dyrektor wypowie na temat pensji dla pracowników. Dlaczego niema podwyżek i czemu stary pracownik zarabia o wiele mniej od młodego??? Pensje stoją w miejscu jak na takie warunki pracy!!! Zaczęła się zimą gdzie są posiłki regeneracyjne dla pracowników??? Przecież pracujemy na zewnątrz!!! Aha będą przy minus 20!!! Wstyd i hańba!!!!

 9. A co z zakazem wjazdu trupów śmierdzących osobówek do centrum i śródmieścia. Jeżdzą, smrodzą hałasują, lansuje sie gówniarzeria i śmieje sie z ludzi którzy chcą byc eko. , tj zostawili auto i jeżdzą rowerem lub MPK ewent chodzą pieszo. To oni wlasnie potrzebują wsparcia aby ten wybór podtrzymać. Stanie w korku a autobusie MPK to minus, brak dróg rowerowych w centrum i sródmiesciu to minus, zaparkowane i ciasne chodniki , hałas i smród spalin to minus. Zbyt mało i zbyt wolno sie dzieje w kwesti uprzywilejowania innych sposobów na przemieszczanie się w mieście . A tymczasem małolactwo umyslowe jeżdzi ,ryczy, smorodzi swoimi czterema lub dwoma kółkami w centrum „zachecając” pozostałych do „miłych” spacerów.

  • To prosze sobie wszelkie odpady wywieść taczką na metalurgiczna nie bedze smordu i bedze ekologia a co do gazu cmg to samo leci to co z kuchenki gazowej i na tym co wszyscy miche gotujemy

 10. może zamiast pisać dm3 lepiej i normalnie napisać 1 litr ?

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin