Zamykają kolejne pokoje zagadek w Lublinie. „To decyzja z góry”

Decyzja nakazująca zamknięcie w połowie kwietnia escape roomu Archiwum Kryminalne nie była końcem problemów tej branży w Lublinie. Podobny los spotkał kolejne pokoje zagadek w mieście.

Właściciel zlokalizowanych na terenie Lublina pokojów zagadek poinformował o zamknięciu kolejnego obiektu. Tym razem chodzi o pokoje znajdujące się w punkcie Let Me Out przy ul. Krochmalnej. Jak wyjaśnia, pod względem scenograficznym i zagadkowym pokoje Świątynia Majów i Dziki Zachód nie miały sobie równych w Lublinie. Ich budowa trwała ponad pół roku, zainwestowano w nie znaczne środki finansowe oraz sporo czasu.

Przedsiębiorca tłumaczy, że zamknięcie Archiwum Kryminalnego, jakie miało miejsce w połowie kwietnia, było dopiero początkiem problemów. Dodaje, że zakończenie działalności obiektu przy ul. Krochmalnej jest od niego niezależne. Decyzja z tym związana została przekazana załodze tuż przed świętami, a przyszła ona „z góry”. Więcej na ten temat nie zdradza. Wciąż jeszcze działają escape roomy na ul. Złotej na Starym Mieście.

Jako pierwszy został zamknięty escape room Archiwum Kryminalne. W połowie kwietnia Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zarzucił właścicielowi lokalu, w którym znajdowały się pokoje zagadek, „użytkowanie lokalu niezgodnie z przeznaczeniem”, nakazując jednocześnie natychmiastowe wstrzymanie użytkowania pomieszczeń.

– Spełnialiśmy wszystkie wymogi bezpieczeństwa, przeszliśmy niezapowiedziane kontrole straży pożarnej. Ponieważ nam jako przedsiębiorcom i operatorom escape roomu nie można było nic zarzucić urzędnicy postanowili prześwietlić właściciela kamienicy. Poziom absurdów, z jakimi spotykamy się od początku roku, jest niewyobrażalny. Do walki z całą branżą escape roomów zaangażowano wszystkie dostępne środki. Przeszliśmy niezapowiedziane kontrole straży pożarnej i nadzoru budowlanego. Let Me Out skontrolowała Inspekcja Handlowa. Odwiedzali nas policjanci – wyjaśnia przedsiębiorca.

Tymczasem urzędnicy tłumaczyli, że po to zostało ustanowione dane prawo, żeby się do niego stosować. W tym przypadku chodzi o przepisy prawa budowlanego. Właściciel lokalu dokonał zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń, co bez poinformowania o tym fakcie Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin oraz sporządzenia odpowiednich zmian w dokumentacji jest nielegalne.

Drobiazgowe kontrole tego typu obiektów w całym kraju prowadzone są po tragicznym w skutkach pożarze, jaki miał miejsce w escape roomie w Koszalinie. W wyniku pożaru zginęło tam pięć młodych osób. Jednocześnie wprowadzono zmianę przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym.

(fot. pixabay.com)

4 komentarze

 1. Myślę że skoro zasady bezpieczeństwa są zachowane to nie rozumiem działań urzędników… na obwodnicy lublina doszło do wypadków śmiertelnych jak i kolizji i jakoś jeszcze nie ma pomysłu o zwinieciu asfaltu i zlikwidowaniu drogi

  • Źle myślisz, a że nie rozumiesz wynika z braku wiedzy przepisów prawa budowlanego. Poczytaj sobie o zmianie sposobu użytkowania obiektów.

 2. pis zwija ten kraj. Niedługo będzie nakaz słuchania radia tego byznemena z Torunia 🙂 i tuby propagandowej jaka jest TVP…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8065zł -0.72%
  • GBP 5.2513zł -0.41%
  • EUR 4.5552zł -0.16%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja