690 680 960

Zamykają kąpieliska. Ludzie dostali wysypki, bądź pojawiły się sinice

Dwa kąpieliska z naszego regionu zostały zamknięte z obawy o zdrowie osób z nich korzystających. W jednym nie chcieli badania wody.

Przed zbliżającym się weekendem sanepid zbadał wodę w kąpieliskach naszego regionu. Dwa z nich zostały zamknięte ze względu na zagrożenie dla osób kąpiących się. Najgorsza sytuacja jest w popularnym na Roztoczu Stawie Echo. Tam korzystający z kąpieliska nabawili się podrażnień skóry, wiele osób dostało wysypki. Do lekarzy zaczęły zgłaszać się osoby uskarżające się na problemy skórne, wszyscy z nich, wcześniej kąpali się w tym stawie. Ze względu na to, że poszkodowanych było coraz więcej, Zwierzyniecki Ośrodek Kultury i Rekreacji, który to zarządza kąpieliskiem, zamknął je do odwołania.

Podobnie postąpiono w Biłgoraju, gdzie w popularnym kąpielisku w zbiorniku Bojary zauważono masowy zakwit sinic. Jak informuje sanepid, woda taka jest niebezpieczna dla ludzi i zwierząt -Barwniki sinic wywołują przy kontakcie ze skórą człowieka stan zapalny, wypryski oraz pokrzywkę, która może nawet przybrać formę zlewających się pęcherzy. Duże ilości sinic w zbiornikach wodnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, gdyż produkowane przez te jednokomórkowe organizmy toksyny uszkadzają wątrobę i układ nerwowy człowieka. Gdy sinice obumierają, rozkładające je bakterie zaczynają zużywać tlen, co zabija ryby oraz zwierzęta i rośliny wodne. Wydzielane przez sinice toksyny mogą powodować zatrucia pijących wodę zwierząt- słyszymy w sanepidzie. Zezwolono jednak na korzystanie ze sprzętu pływającego.

Z kolei nie zbadana została woda w „Jeziorkach Międzyrzeckich” w Międzyrzecu Podlaskim. – Organizator nie wystąpił z wnioskiem o wydanie bieżącej oceny jakości wody- tłumaczą inspektorzy sanepidu.

(fot. lublin112)
2014-08-07 22:13:23

5 komentarzy

  1. a w zalewie co pływa ?

  2. Jakby ktoś sie zainteresowal „stawami echo” to by tego nie bylo. jednak co roku mamy to samo. Dla wladz Zwierzyńca najważniejszy jest RPN a nie zdrowie turystow.oby tak dalej.

  3. Jest na idealnie czystą wodę solucja, ale wychodzi na to że nikt na to nie wpadł lub nie chce wpaść bo koszta.. Lampy UV-C. Na małą skalę są w oczkach wodnych akwariach.. wystarczy zastosować to na większą skalę i mamy krystalicznie czystą wodę bez żadnych bakterii.

    • Lampy wyjaławiają wodę, co się wiąże ze śmiercią flory, a w konsekwencji nagromadzeniem produktów przemiany materii, oraz smiecią fauny.

  4. a dlaczego nie wspomniane jest że Zalew w Kraśniku też jest zamknięty ?? bo tak ogólnie sie mówi po wyłowieniu zwłok

Kursy walut

  • USD 4.3354zł 0.21%
  • GBP 5.369zł 0.8%
  • EUR 4.7239zł 0.34%
  • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas