690 680 960

Zamojskie zoo ma coraz więcej mieszkańców. Urodziły się rysie i makak

W zamojskim Ogrodzie Zoologicznym robi się coraz tłoczniej. Rodzą się kolejne zwierzęta a niebawem pojawią się również żyrafy.

Są tylko w dwóch Ogrodach Zoologicznych w Polsce, w Zamościu oraz w Łodzi, na dodatek po raz pierwszy w historii zamojskiego zoo doszło do narodzin tego rzadkiego i będącego pod ochroną zwierzęcia. Mowa o małym makaku wanderu, który to właśnie przyszedł na świat. Ten skrajnie zagrożony w naturze pochodzący z Indii ssak zamieszkuje górzyste i zalesione okolice. Występuje w grupach liczących nawet powyżej 30 osobników. Obecnie na wolności żyje ich tylko kilkaset, wyłącznie w południowych Indiach.

-Szczęśliwa mama zazdrośnie pilnuje swoje potomstwo ukryta bezpiecznie w szybrze w asyście stada – wyjaśnia Łukasz Sułowski, wicedyrektor zamojskiego zoo. Dodatkowo w ostatnich dniach na świat przyszły trzy małe rysie. -Są to same samice, w czwartek zostały pierwszy raz zaszczepione – dodaje Sułowski. Potomstwo tych drapieżnych kotów, to efekt dołączenia do dwóch rysic mieszkających ogród, samca który przyjechał z fancuskiego zoo w Amneville.

Niebawem grono mieszkańców zamojskiego zoo powiększy się również o zwierzęta afrykańskie. Zaawansowane są już prace nad budową wybiegu dla żyraf, jak i nad ich przetransportowaniem do Zamościa. Już w sierpniu zamieszkają tam trzy żyrafy.

(fot. zoo Zamość)
2014-07-25 10:39:23

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie do udziału w VII Biegu „Biegam Bo Lubię Lasy”
Obieraczki kapuściane w lubelskim skansenie
Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend