Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Bohun z Wołodyjowskim skrzyżują szable na Zamku w Janowcu

Mija 25 lat od premiery kultowego już filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana i właśnie z tej okazji Zamek w Janowcu, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym postanowił zaprezentować i przypomnieć jak wyglądały stroje oraz rekwizyty towarzyszące tej ekranizacji. Wernisaż już w najbliższą sobotę o godzinie 16:00.

Na wystawie odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. oryginalne stroje Heleny Kurcewiczówny, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, Jana Skrzetuskiego, Chana Krymskiego, Bohdana Chmielnickiego czy Jurko Bohuna oraz innych bohaterów filmu, a także rekwizyty, m.in. elementy uzbrojenia tj. zbroja husarska, stroje szlacheckie czy bębny zagrzewające wojsko kozackie do walki.

Wybór miejsca na ich zaprezentowanie nie jest przypadkowy. To właśnie na opisywany przez Henryka Sienkiewicza XVII wiek, przypada największy rozkwit Janowieckiego Zamku, a jeden z jego właścicieli Jerzy Sebastian Lubomirski brał czynny udział w tłumieniu Powstania Chmielnickiego.

– Już teraz zapraszam wszystkich Państwa na wyjątkowy wernisaż wystawy, podczas którego przeniesiecie się w czasie i zobaczycie niezwykły pokaz na zamkowym dziedzińcu według oryginalnej walki zapisanej na kartach powieści Henryka Sienkiewicza. Pojedynek na szable stoczą Jurko Bohun z Michałem Wołodyjowskim. Będzie to niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników historii i kultury tamtego czasu – zaprasza Izabela Andryszczyk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Pokaz przygotowali szermierze Mikołaj Kołodziej i Antoni Olbrychski, który jest wnukiem Daniela Olbrychskiego, aktora spinającego klamrą ekranizację całej Trylogii grając Azję Tuchajbejowicza w „Panu Wołodyjowskim”, Andrzeja Kmicica w „Potopie” i Tuchajbeja w „Ogniem i Mieczem”.

Ekspozycja pochodzi ze zbiorów w Mielniku, gdzie została przekazana przez samego reżysera Jerzego Hoffmana. Partnerem wystawy jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Bohun z Wołodyjowskim skrzyżują szable na Zamku w Janowcu

fot. Muzeum Zamek w Janowcu

*****
„Ogniem i Mieczem” na Janowieckim Zamku. 25-lecie ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza
Wernisaż wystawy: 13 kwietnia 2024 roku | sobota | godz. 16:00
Zamek w Janowcu | ul. Lubelska 20, Janowiec
Wystawa czynna do 13 czerwca 2023 r. w godzinach 10:00-17:00

Bilety:
normalny 20 zł | ulgowy 15 zł | grupowy 17 zł | rodzinny 55 zł
Bilet wstępu na Zamek uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej.

Bohun z Wołodyjowskim skrzyżują szable na Zamku w Janowcu

2 komentarze

  1. Co na to ukrobracia?

Dodaj komentarz