690 680 960

Załamanie pogody zbliża się do woj. lubelskiego. Wystąpi silny wiatr i przymrozki, spadnie śnieg

W drugi dzień świąt Polska jest na skraju głębokiego niżu znad północnej Skandynawii. Z północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód przemieszcza się zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym. Za frontem, z północy, zaczyna napływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Nastąpi duży spadek ciśnienia, ale pod wieczór ciśnienie zacznie wzrastać w naszej części Europy. Najbliższe dni przyniosą dominację pogody niżowej, co skutkować ma dużą dynamiką w pogodzie.

Dziś początkowe zachmurzenie małe i umiarkowane. Duże i całkowite szczególnie popołudniu i wieczorem, aż do wystąpienia opadów atmosferycznych. Duża różnica ciśnienia sprzyja występowaniu silnego wiatru z sektora północno-zachodniego. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 9°C do 11°C. Wraz ze wzrostem zachmurzenia i malejącą insolacją temperatura zacznie spadać. Należy mieć na uwadze, że silny wiatr z sektora północno-zachodniego potęguje odczucie chłodu, dlatego temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa.

Opady atmosferyczne wraz z silnym wiatrem powyżej 40-60 km/h dotrą około godziny 20 w poniedziałek nad województwo lubelskie. Początkowo zacznie padać na zachodzie, północnym-zachodzie naszego regionu. Z biegiem godzin opady przemieszczać będą się na wschód, południowy-wschód. Początkowo będzie to deszcz, ale wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza arktycznego morskiego w tylnej części frontu opady zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem, a w drugiej części nocy przejdą w mokry śnieg. Na drogach zrobi się ślisko, zachowajmy więc ostrożność. Nad ranem we wtorek opady będą opuszczać Polskę wschodnią. Temperatura wyniesie od -2°C do 1°C.

Jutro przeważnie zachmurzenie całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Niewykluczone są lokalnie przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem o charakterze konwekcyjnym. Z chmur Cumulonimbus może padać także krupa śnieżna. Temperatura obniży się za sprawą napływu powietrza arktycznego z rejonu Grenlandii i Arktyki. Temperatura wyniesie od 3°C do 6°C w najcieplejszym momencie dnia. Wiatr będzie słabszy niż w poniedziałek do 40 km/h z sektora zachodniego.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie małe. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy powinny zaniknąć do godzin wieczornych. Temperatura wyniesie od -4°C do -1°C. Przymrozek może utrzymać się do godzin porannych w środę.

W środę pozostaniemy w polu obniżonego ciśnienia. Napływać ma chłodna i chwiejna masa arktyczna morska. Na skutek dziennej operacji słonecznej dojdzie do powstawania pewnej niestabilności, co w wilgotnym powietrzu spowoduje masowy rozwój konwekcji z przelotnymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy. Lokalnie niewykluczone burze śnieżne. Zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka komórek konwekcyjnych. W czasie przechodzenia chmur kłębiastych Cumulonimbus wzrośnie prędkość wiatru do 40-85 km/h z zachodu, północnego-zachodu. Opady konwekcyjne będą silne, lecz krótkotrwałe, ale mogą skutkować utworzeniem się kilkucentymetrowej pokrywy śnieżnej, ograniczą również widzialność do 100-400 metrów. Mając na uwadze stromy pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, chmury Cb mogą być bardzo fotogeniczne. Niektóre z nich wypiętrza się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne.

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to termometry pokażą od 4°C do 6°C. Jednak modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości sugerują, że w czasie i po przejściu śnieżyc konwekcyjnych temperatura może obniżyć się krótkotrwale poniżej zera, bądź w okolice wymienionej wartości. Kierowcom zalecamy zachować ostrożność, gdyż na drogach może zrobić lokalnie bardzo ślisko. Konwekcja w masie arktycznej zacznie zanikać późnym wieczorem, bądź w pierwszej części nocy na skutek zaniku operacji słonecznej.

Noc ze środy na czwartek przyniesie temperaturę od -5°C do -2°C. W pierwszej części nocy mogą jeszcze wystąpić zanikające opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Druga część nocy na ogół pogodna ze słabym wiatrem, co skutkować ma radiacyjnemu wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Ujemna temperatura utrzyma się do godzin porannych w czwartek.

W czwartek termometry pokażą od 4°C do 5°C. Zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Miejscami wystąpią krótkotrwałe opady śniegu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. W czasie przechodzenia chmur Cb temperatura może oscylować w okolicach 0°C. Wzrośnie również prędkość wiatru z zachodu, północnego-zachodu do 50 km/h. Noc z czwartku na piątek z lekkim przymrozkiem.

W piątek powinno zrobić się dużo cieplej. Na ten moment modele numeryczne nie prognozują również opadów. Temperatura wyniesie od 9°C do 11°C. Zachmurzenie powinno być umiarkowane, okresowo duże z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. Wiatr zmieni kierunek na południowy, południowo-zachodni, ma być słaby i umiarkowany.

Jeszcze cieplej powinno zrobić się w sobotę, gdy temperatura wzrosnąć do 14°C/16°C. Nie powinno też padać w tym dniu, prognozowane jest sporo chwil ze Słońcem.

W niedzielę może zrobić się nieco chłodniej, w godzinach porannych możliwe są słabe opady deszczu. Ostatni dzień weekendu przynieść może zachmurzenie duże, okresowo całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet dłuższymi chwilami ze Słońcem. Termometry wskażą od 12°C do 15°C.

Początek przyszłego tygodnia przyniesie najprawdopodobniej temperaturę dwucyfrową na plusie. W przedziale od 11°C do 14°C, mogą zdarzyć się opady deszczu. Noce prawdopodobnie bez przymrozków.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie opadów i chmur nad Polską

(fot. lublin112.pl)

8 komentarzy

 1. Kochani szykuję nowa kolejna oddolna ogólnokrajowa akcja ”Skontroluj kościół i wezwij Policję”. Dokładne detale pojawia w dniach najbliższych.

  • a może tachografy i handel paliwem z tirów ? to też ciekawe !!!

  • Policja ma z góry nakaz przyjmowania takich zgłoszeń ALE mandat dla księdza za stwierdzenie nieprawidlowosci jest w wysokości 20-50 pln więc książęta maja to w nosie.
   Taka sprawiedliwość po pisowskiem swoich głaskać, a przeciwników gnoic.

   • A jaka jest sprawiedliwość po platformersku?

    • Po peowsku to sprawiedliwość jest taka że dopóki jesteś w PO to będę Cie bronił jak niepodległości i żaden sąd Cię nie skaże przed wyborami a jak wyjdziesz z PO to masz problem. – powiedział towarzysz Neuman z Pomeranii

 2. No to sie kurde bedzie działooo !!!

 3. Ornitolog z zamiłowania

  Widziałem dziś pierwsze bociany, my jakoś damy sobie radę , gorzej z tymi boćkami , nie mają co jeść po tak dalekiej podróźy.

  • Anioł Cieć Dyżurny

   Myślę, że ludzie mający w pobliżu bocianie gniazdo podrzuca coś „na ząb”

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…