690 680 960

Żakowola, Czemierniki: Pożary lasu oraz zboża na polu

Susza w lasach i na polach. Powoduje to, że nawet najmniejsza iskra powoduje pożar. Dzisiaj po południu w powiecie radzyńskim doszło do dwóch groźnych zdarzeń.

We wtorek około godziny 14-tej, na terenie powiatu radzyńskiego doszło do dwóch groźnych pożarów. W miejscowości Stójka w gminie Czemierniki, doszło do pożaru zboża na pniu. W akcji gaśniczej uczestniczyły cztery zastępy straży pożarnej. Spaliło się 5 ha uprawy a również kombajn, który znajdował się na polu. Zaledwie kilka minut później, strażacy zostali powiadomieni o kolejnym pożarze, tym razem lasu. W okolicach miejscowości Żakowola Stara mieszkańcy zauważyli kłęby dymu nad pobliskim lasem. Na miejsce przyjechały dwa zastępy straży pożarnej, i po kilku minutach pożar ściółki leśnej udało się ugasić. Jak nam przekazano, na szczęście został on bardzo szybko zauważony i nie zdążył się rozprzestrzenić.

W dużej części naszego regionu panuje trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o tym, żeby podczas przebywania w lesie zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilla a także palenia tytoniu. Żar z niedopałka rzuconego nawet w miejscu, gdzie nie powinno się nic stać, potrafi po kilku minutach spowodować olbrzymie zagrożenie. Nie wjeżdżamy również do lasu samochodami czy motocyklami, zdarzają się pożary wywołane iskrą, która spadła z rozgrzanego podwozia.

Lato jest również okresem wytężonej pracy w rolnictwie. Oprócz ludzi, przy żniwach pracują maszyny, z których iskra, czy to z silnika, czy z wirujących elementów, często powoduje poważne pożary. Wyschnięta słoma bardzo łatwo potrafi się zapalić, ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, a gdy dotrze do jeszcze nie wykoszonego zboża potrafi spowodować ogromne straty.(fot. tytułowe: nadesłane – Mariusz)
2014-07-29 22:21:35

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej