690 680 960

Zakończenie prac przy budowie bariery na granicy polsko-białoruskiej. Zużyto 49 tys. ton stali (wideo)

25 stycznia ruszyła budowa bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej. Prace nad nią dobiegają końca. Pięć miesięcy intensywnych robót, nadzór i odbiór poszczególnych etapów budowy bariery był prowadzony przez inspektorów budowanych-funkcjonariuszy i pracowników SG.

Bariera ma 186,25 km długości, do jej budowy zużyto 49 tys. ton stali. Przęsła są już ustawione na ponad 160 km. Oprócz bariery fizycznej granicę tę zabezpieczy też bariera elektroniczna. Już ruszyła jej instalacja. W barierze są 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tys. otworów dla małych zwierząt oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych.

– Za naszą wschodnią granicą toczy się najkrwawszy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej. Jej pierwszym akordem był hybrydowy atak Łukaszenki na polsko-białoruską granicę. Wtedy nasi policjanci, żołnierze i funkcjonariusze straży granicznej stanęli na wysokości zadania i obronili naszą granicę, za co wszyscy jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Dzięki przezornej polityce rządu i przewidywaniu tego, co się może stać, ale również wbrew krytyce opozycji, dziś możemy się koncentrować na tym, co jest najwyższym priorytetem Polski i Europy, czyli na pomocy walczącej Ukrainie, w utrzymaniu jej suwerenności w wojnie z barbarzyńcami Putina. Dziś, gdy bariera, która według słów pana Tuska miała nigdy nie powstać, chroni Polskę i Europę przed zagrożeniami, trzeba jasno powiedzieć – Nie można ufać ludziom, którzy ciągle się mylą! Mylili się co do Nord Stream II – my ostrzegaliśmy przed tym od samego początku. Mylili się co do zagrożenia ze strony Rosji i intencji Putina. Mylili się co do budowy Baltic Pipe i przekopu Mierzei Wiślanej. Mylili się co do odpowiedzi rządu na zalew naszej wschodniej granicy przez nielegalnych imigrantów – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że postawiono mur tej polityce, a bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Polski to nasza racja stanu.

– Będziemy go bronić za wszelką cenę i wbrew krytyce, zwłaszcza ludzi, którzy ciągle się mylą i nie potrafią zrobić w tym obszarze nic, poza niekonstruktywną krytyką i bieganiem z reklamówkami po granicznym pasie – dodał premier dziękując służbom za zaangażowanie w obronę granicy, ale także wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania bariery na granicy polsko-białoruskiej.

(fot. wideo SG\KPRM)

36 komentarzy

 1. Ta zapora jest tak samo przydatna jak drzwi w lesie, ciekawe ile pisiory przytuliły kasy na tym durnym projekcie

  • Złodziej zawsze w innym widzi złodzieja, to tak jak k…a w innej widzi k…ę.

  • Dopóki nie zaczęła się budowa tego cuda to non stop były próby nielegalnego przekraczania – jak tylko poszły przetargi, wszystko się uspokoiło, przypadek?

   Pisowskie szwagry muszą zarabiać!

 2. A od czego są te pajace że straży granicznej? Niech latają tam w ta i spowrotem , a nie mury budować, żal

  • To nie są mury. To atrapa budowlana. Stanie 20 chłopa z drugiej strony, zarzuca haki z linami, pociągną i pstryk zapora leży. Kolejny sukces pisuarów.

  • zal ci d..ę sciska, że krótkodystansowiec/kolarz Franio reklamówki nie przerzuci, Scerba z Jońskim śpiworów, Ochojska przez szczeble będzie wypatrywała dzieci z Michałowa tudzież niejaka Jachira, Kwaśniewska z Komorowską także. Senator Stawska także. Frasyniuk z Kurdej – Szatan zażyją tabletki od ciśnienia. A Jarek siedzi w kapciach w fotelu, głaszcze kota i zanosi się ze śmiechu z takiej wymarzonej opozycji.

   • Uderz w stół, a głąb się odezwie…

   • W jednym masz rację, Jarek z nas wszystkich się śmieje. Ale co do zapory to jedź i zobacz i jeszcze oceń czy to tyle było warte. Ja byłem, widziałem i wiem, że to kłamstwo i podpucha dla takich jak Ty Jerzych. Obajtek dzień przed ogłoszeniem budowy założył firmę budowlaną i jest to do sprawdzenia w KRSie. Dziwny zbieg okoliczności.

 3. Gdyby rządziło peło to mielibyśmy setki tysięcy uchodźców z Syrii i budowane były by meczety w Polsce.

 4. Jeszcze ua odgrodzić.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!