Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zainwestował pieniądze i miał odebrać zyski. Po instalacji aplikacji stracił 80 tys. złotych

Mieszkaniec gminy Wilków chciał zarobić pieniądze na inwestycji w kryptowaluty. Mężczyzna wpłacił kilkaset złotych. Po pewnym czasie otrzymał telefon od oszusta, a następnie dał się namówić na instalację aplikacji do zdalnej obsługi telefonu. 51-latek stracił z konta 80 tys. złotych.

W lutym tego roku mieszkaniec gminy Wilków postanowił pomnożyć swoje pieniądze inwestując w kryptowaluty. Mężczyzna wpłacił na wskazane konto 600 zł i czekał na zyski.

Po pewnym czasie zadzwonił do niego mężczyzna i przekazał informacje, że zgromadzone na jego koncie inwestycje już zaczęły przynosić zyski i możliwa jest ich wypłata. Aby to zrobić, należy zainstalować aplikację do zdalnej obsługi urządzenia.

Zaskoczony szybkim zyskiem inwestor, zainstalował na swoim telefonie żądaną aplikację. Kiedy sprawdził stan swojego rachunku, okazało się, że z konta oszczędnościowego zostało zabrane 80 tysięcy złotych. O fakcie powiadomił policję.

Oszustwo na zdalny pulpit to forma oszustwa internetowego, w której oszuści próbują zdobyć kontrolę nad komputerem ofiary lub nad jej telefonem. Typowym scenariuszem oszustwa jest to, że oszuści dzwonią do ofiary i podszywają się pod pracowników banku, firmy inwestycyjnej, pomocy technicznej lub specjalistów ds. bezpieczeństwa, twierdząc, że wykryli zagrożenie związaną z urządzeniem ofiary lub w jak opisywanym powyżej przypadku, przekazują informacje o zgromadzonych zyskach z inwestycji. Następnie zachęcają ofiarę do pobrania i uruchomienia aplikacji zdalnego pulpitu, dzięki czemu oszuści uzyskują zdalny dostęp do urządzenia ofiary i mogą wykonywać różne niepożądane działania, takie jak kradzież danych, instalacja szkodliwego oprogramowania, czy zmianę danych dostępowych do konta w banku i wykonanie przelewów z konta

Aby uniknąć oszustw związanych z zdalnym pulpitem, zawsze należy zachować ostrożność i nie udostępniać informacji osobistych lub finansowych osobom, które dzwonią do nas z nieznanych numerów. Należy również unikać pobierania i uruchamiania aplikacji zdalnego pulpitu.

Jak ustrzec się przed oszustwem w Internecie?

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci ustrzec się przed oszustwem w Internecie:

1. Nie ujawniaj informacji osobistych – nigdy nie podawaj swojego numeru PESEL, hasła, numerów kart płatniczych, PIN-ów lub innych informacji, które mogą zostać wykorzystane w celu kradzieży tożsamości.

2. Korzystaj zabezpieczeń – zainstaluj na swoim urządzeniu aktualny antywirus, firewall oraz wszelkie dostępne aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji.

3. Sprawdzaj adresy stron internetowych – przed dokonaniem transakcji lub podaniem danych osobowych sprawdź, czy strona, na której się znajdujesz, jest bezpieczna i zgodna z oczekiwaniami. Można to zrobić, sprawdzając adres URL, upewniając się, że jest to poprawny adres.

4. Nie klikaj w podejrzane linki – nie klikaj w linki lub załączniki w nieznanych lub podejrzanych e-mailach. Mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie lub przekierowywać na fałszywe strony, które wykorzystują phishing.

5. Sprawdzaj wiarygodność sprzedającego – przed dokonaniem zakupu online, sprawdź opinie o sklepie lub sprzedającym. Upewnij się, że mają one pozytywne recenzje i że sprzedający jest wiarygodny.

6. Używaj silnych haseł – używaj długich i złożonych haseł, które trudno zgadnąć. Nigdy nie używaj tych samych haseł dla różnych kont.

7. Uważaj na oszustwa typu „za darmo” – bądź ostrożny wobec ofert, które wydają się zbyt piękne, by były prawdziwe. Oszuści często korzystają z takich ofert, aby przyciągnąć użytkowników do pobrania szkodliwego oprogramowania lub podania swoich danych osobowych.

8. Zachowaj ostrożność w kontaktach online – uważaj na osoby, które próbują nawiązać z Tobą kontakt na portalach społecznościowych lub innych witrynach. Mogą to być osoby podszywające się pod innych, próbujące wyłudzić Twoje dane osobowe lub pieniądze.

Podsumowując, aby ustrzec się przed oszustwem w Internecie, należy zachować ostrożność, unikać podawania informacji osobistych, korzystać zabezpieczeń, sprawdzać wiarygodność stron internetowych i sprzedających oraz być świadomym potencjalnych zagrożeń w sieci.

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

 1. wiejski inwestor buhahahahah

 2. Teraz jest bessa przez regulatoròw i padający bank silvergate gdzie żeś znalazł na fejsie „zaròb miliony” :p

 3. Sprzedam Wapno

  Zyski odebrał, mądrzejszy;)

 4. Cierpliwości.Na pewno jego pieniądze w tym momencie są pomnażane i niedługo konto zasili nie 80,a 240 000 . Makler teraz jest na Bali i jak odpocznie wyśle przelew.Tak będzie.

 5. To nie jest żadne oszustwo. Oszustwo byłoby gdyby była umowa. A tak to cwaniak ograł wsiowego frajera.

 6. Ukraiński aftomata i światowy klasy aplikacja

 7. A wydawałoby się że ludzie bogatsi są mądrzejsi ?

 8. Kolejny „inwestor” i zdalny pulpit?????

 9. To przecież oczywiste wystarczy usłyszeć głos w słuchawce i oczekiwania jakie ma i już wiadomo z kim mamy do czynienia.Dxwoni by wydrzec kasę od nas na wszelki sposób a my możemy zdechnąć

 10. Chodzi o wydarcie kasy ,a nie o to by ci człowieku bezinteresownie pomóc

Z kraju