Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zadłużeni lokatorzy będą mogli odpracować swój dług wobec miasta

Z propozycją zredukowania swojego zadłużenia, wyszły do mających problemy z płatnościami lokatorów, władze Puław. Startuje program, w którym zadłużeni mieszkańcy będą mogli odpracować kwotę do 5 tys. złotych.

Większość miast boryka się z problemem zadłużonych mieszkań komunalnych. Niektórzy lokatorzy mają problemy z regularnym odprowadzaniem opłat zarówno za czynsz, jak też za wodę czy też wywóz śmieci. Są jeszcze tacy, którzy wcale nie płacą. Samorządy podejmują różne działania, aby poprawić tą sytuację. Wczoraj władze Puław, które szacują że w ich przypadku zadłużenie lokatorów sięga łącznie kilka milionów, rozpoczęły program, dzięki któremu zadłużeni mieszkańcy będą mogli odpracować swoje należności wobec miasta.

Główne cele wprowadzenia tego typu rozwiązania to wypracowanie nawyku regulowania należności z tytułu opłat za lokal mieszkalny, wykazywanie gotowości do odpracowania powstałego zadłużenia, zmniejszenie zadłużenia z tytułu korzystania z lokali mieszkalnych, wzmocnienie rodziny i jej zdolności do samodzielnego pokonywania trudności życiowych jak też zapobieganie bezdomności i degradacji społecznej. Nad wszystkim pieczę będą sprawować kierownik wydziału nadzoru komunalnego i spraw lokalowych Urzędu Miasta Puławy oraz prezes zarządu przedsiębiorstwa Nieruchomości Puławskie.

Jak zaznaczają urzędnicy, przystąpienie do programu jest dobrowolne i będzie następowało na wniosek dłużnika. Kwota, jaką będzie można odpracować, nie może być wyższa niż 5 tys. złotych. Co więcej każda osoba będzie miała na to maksymalnie pół roku. W praktyce będzie to wyglądało w następujący sposób. Dłużnicy zainteresowani przystąpieniem do programu składają wniosek, w ciągu 30 dni będzie podpisane z nim odpowiednie porozumienie w tej sprawie, a następnie zadłużony lokator skierowany zostanie do wykonywania odpowiednich zadań.

Bedą to głównie prace na rzecz miejskich spółek Zakładu Usług Komunalnych czy też Nieruchomości Puławskich. Uczestnicy programu zajmą się m.in. porządkowaniem terenu, pomogą w pracach związanych z bieżącym utrzymaniem obiektów, drobnymi remontami czy też pielęgnacją zieleni na osiedlach. Władze miasta liczą, że zainteresowanie programem będzie spore a lokatorzy w ten sposób odpracują choć część swojego zadłużenia. W planach są jeszcze kolejne podobne działania.

(fot. UM Puławy)

8 komentarzy

  1. Ale po co ?? Komornik nie ściągnie bo nie ma z czego. 500+ jest nietykalne, robota na czarno jak kasy z MOPSu zabraknie. Tylko frajerzy płacą za mieszkanie !!

  2. miotła szczota i poszed!!!

  3. Brawo! za szczoty i do roboty!

  4. za szczoty i do roboty !!!

  5. niektórym zamieszkałym w znk w lublinie też by sie to przydało – nie pracujo i pracować nie bedo jak im państwo daje bo po co.

  6. a co z cyganami?

  7. dlaczego moje posty o c_y_g_a_n_a_c_h są blokowane….?

Z kraju