Czwartek, 24 kwietnia 202524/04/2025
690 680 960
690 680 960

Za podpaleniami w Wilnie i Warszawie stoją rosyjskie służby specjalne. Jest reakcja Donalda Tuska

Za podpaleniami obiektów handlowych w Wilnie i Warszawie stoją rosyjskie służby specjalne. Informację taką przekazała dzisiaj litewska prokuratura. Na ustalenia litewskich śledczych zareagował premier Donald Tusk. W toku śledztwa ustalono, że Rosjanie do tych działań wynajęli obywateli Ukrainy.

– Litewska prokuratura oświadczyła, że za podpaleniami w Wilnie i w Warszawie (Marywilska) stoją rosyjskie służby specjalne. Zgodnie z naszymi podejrzeniami. Podobnie jak przy próbie podpalenia fabryki farb we Wrocławiu, Rosjanie wynajęli obywateli Ukrainy. Wyjątkowa perfidia – poinformował dzisiaj Donald Tusk, reagując na doniesienia litewskiej prokuratury.

Akt oskarżenia w sprawie podpalenia centrum handlowego Ikea w Wilnie

Litewska Prokuratura Generalna skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko jednej osobie w związku z podpaleniem centrum handlowego Ikea w Wilnie, do którego doszło 9 maja 2024 roku. W toku śledztwa ustalono, że zdarzenie to miało charakter aktu terrorystycznego, powiązanego z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej.

Międzynarodowe śledztwo ujawnia powiązania z Rosją

Dzięki współpracy litewskich organów ścigania z zagranicznymi służbami udało się szczegółowo odtworzyć przebieg planowania zamachów, w tym podpalenia w Wilnie. Śledztwo wykazało, że oskarżony działał w ramach grupy terrorystycznej powiązanej ze służbami bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Celem zamachów miało być zastraszenie społeczeństwa oraz wywarcie presji na Litwę, Unię Europejską i inne państwa, aby ograniczyły wsparcie dla Ukrainy.

Spotkanie w Warszawie i przygotowania do zamachów

Zgromadzone dowody wskazują, że oskarżony wiosną 2024 roku przybył do Polski, gdzie podczas tajnego spotkania w Warszawie wraz z inną osobą zobowiązał się do przeprowadzenia serii ataków na Litwie i Łotwie. W zamian za wykonanie zadania zaoferowano im nagrodę w wysokości 10 tysięcy euro.

W ramach przygotowań oskarżony oraz jego wspólnicy wielokrotnie podróżowali między Polską a Litwą, korzystając z szyfrowanych kanałów komunikacji do przekazywania informacji. Stosowali metody konspiracyjne, w tym zmienianie środków transportu i miejsc pobytu, a także korzystali z ukrytych magazynów na materiały przeznaczone do zamachów.

Podpalenie centrum handlowego, nieudana próba zamachu w Rydze i zatrzymanie

8 maja oskarżony przybył do centrum handlowego Ikea w Wilnie i ukrył w jednym z działów ładunek zapalający, który został aktywowany następnego dnia nad ranem. Pożar został sfilmowany, a nagranie przesłano innym członkom grupy. Następnie oskarżony i jego wspólnik pozbyli się dowodów i odjechali do Warszawy, gdzie otrzymał nagrodę w postaci samochodu BMW 530.

Po wykonaniu pierwszego zamachu oskarżony 13 maja powrócił na Litwę, gdzie odebrał z kryjówki materiały do kolejnego ataku. Następnie udał się autobusem do Rygi, jednak nie dotarł na miejsce – został zatrzymany przez litewskie służby pod Poniewieżem. W trakcie aresztowania znaleziono przy nim narzędzia przeznaczone do zamachu terrorystycznego.

Śledztwo i surowe środki zapobiegawcze

Śledztwo ujawniło szczegóły dotyczące działalności grupy terrorystycznej, w tym schematy finansowania, sposoby komunikacji i metodę pozyskiwania materiałów do zamachów. Oskarżony został zatrzymany i obecnie przebywa w areszcie, który jest najostrzejszym środkiem zapobiegawczym.

Za podpaleniami w Wilnie i Warszawie stoją rosyjskie służby specjalne. Jest reakcja Donalda Tuska

fot. Prokuratura Litewska

Pożar hali handlowej w Warszawie

W niedzielę 12 maja 2024 r. w godzinach porannych w Warszawie przy ul. Marywilskiej 44 doszło do pożaru hali handlowej o wymiarach 250 x 250 m. Ogniem objęte zostało ponad 80% hali. W kulminacyjnym momencie w działaniach ratowniczych brało udział 79 pojazdów i ponad 240 strażaków PSP i OSP, w tym również podchorążowie z Akademii Pożarniczej w ramach centralnego odwodu operacyjnego KSRG.  W zdarzeniu nie odnotowano osób poszkodowanych.

Ogólnie w działaniach zaangażowanych było łącznie 88 pojazdów i  254 strażaków, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologiczego (SGRChem). W hali znajdowało się około 1,4 tys. punktów usługowych. Straty wywołane pożarem wynoszą miliony złotych. W ciągu jednego dnia ponad 700 osób straciło miejsca pracy i dorobek życia.

27 komentarzy

  1. ukraińska republika sowiecka
    Ocena: 23

    Znowu ukraińcy. Pomagajcie dalej naiwniacy.

  2. oglądajcie republikę – czym zajmują się ukraińskie fundacje

  3. Litwa potrafi a u nas ścigają opozycję i emerytów

  4. Ocena: 11

    w przerwie między obieraniem kartofli i machaniem paletką wysmarował kolejny tłit

  5. Ocena: 10

    Ale co rudy mial na myśli, że wyjątkowa perfidia? Że ruskie wynajęli bandersynów do zamachu, czy że bandersyny w ramach wdzięczności za pomoc podpalili nam i Litwinom hale?

  6. Ocena: 9

    żebyś tak się interesował własnym krajem a nie obcymi

  7. A Tusk po co wrócił z Brukseli parę miwsięcy przed wybuchem tej wojny,jaka była jego reakcja na ewentualne plany przekazania przez rząd PiS migów jak Tusk ogłosił w mediach spollecznościowych ,że polskie migi latają w Ukrainie i zablokował ewentualną pomoc we tym momencie a Sikorski za co dziękował Amerykanom po wysadzeniu gazociągu nord stream 2

    • typowa pisowska dezinformacja dla ciemnego ludu

      • kraśko ci tego nie powiedział?

      • Ocena: 9

        „”” Tymczasem we wtorek Radosław Sikorski zamieścił na Twitterze wpis przedstawiający zdjęcie miejsca wycieku gazu z komentarzem: „Dzięki, USA”.

        Do wpisu odniósł się między innymi Dmitrij Poljański, pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ. „Dziękujemy ci Radku Sikorski! Jasno napisałeś, kto stoi za terrorystycznym uderzeniem w cywilną infrastrukturę” – czytamy w jego komentarzu. „””

  8. ##### niemieckich sługusów
    Ocena: 5

    no i gdzie ta reakcja ?

  9. Ocena: 5

    Scerba, podaj kredę, tylko tę grubom! Ale zaraz coś namalujem na chodniku, aż im w pięty pójdzie!

  10. Bójta się!!!

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia