Z programu „Moja Woda” będzie można uzyskać do 5 tys. zł na budowę oczka wodnego

Z nowego programu „Moja Woda” będzie można otrzymać do 5 tys. złotych dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu 2020 r.

Program „Moja Woda” to kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zainwestują 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce.

– Chciałbym, aby powstawało jak najwięcej małych zbiorników wodnych. Z programu „Moja Woda” będzie można uzyskać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które są bliżej beneficjentów. To one będą przyjmowały od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.

– Program „Moja Woda” pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych – poinformował minister Michał Kurtyka.

Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Program „Moja Woda” realizowany będzie w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

31 komentarzy

 1. Mieczysław Krab operator działa Krab

  Ustawa Prawo Wodne sprzed 2-3 lat daje prawo pierwokupu działki, na której znajduje się zbiornik wodny urzędowi. To raczej program „Zabiorę ci dom i działkę PLUS”. Żałosne i bezczelne. Kupowanie – a raczej przejmowanie – tępoli za ich własne pieniądze.

  • O tym samym właśnie miałem napisać. To jest cwany program, bardzo cwany.

  • O tym samym właśnie miałem napisać. To jest cwany program, bardzo cwany. Aż dziwne, że opublikowali Pana komentarz Panie Krab.

  • „Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani” – Mark Twain

 2. Jeśli macie małe dzieci albo osobę nadużywającą alkoholu w domu to lepiej zrezygnujcie z tego oczka … Ja na pewno skorzystam z tej dotacji

 3. za 500 zł przejęli wasze głosy, teraz za 5000 zł przejmą wasze działki i domy….

 4. Nie mówiąc o kosztach utrzymania takiego oczka, pieniążki weźmie się raz ale oczko trzeba czyścić praktycznie ciągle bo albo wiatr jakiegoś syfu nawieje albo dzieci coś nawrzucają i tak dalej.Miałem, zasypałem i teraz zamiast oczka mam święty spokój, nie trzeba nic czyścic a i żaden dzieciak mój czy sąsiada tam nie wpadnie i się nie utopi.

 5. Ahahaha a w oczku wodnym ostry cień mgły buhehehe j… pisowskiego mordy buhehehe

 6. Nie oczko wodne ale zbiornik zamknięty takie coś to by mi się przydało.

 7. jedynym kosztem jest folia… jest droga ale 5tys ?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki Folkowe 2021. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie