Wyznaczono nagrodę za pomoc w zatrzymaniu sprawcy podrzucenia odpadów (nowe zdjęcia)

Wójt Gminy Niemce wyznaczył nagrodę finansową za informację, na temat sprawcy podrzucenia odpadów w rejonie miejscowości Osówka. Pojawił się również apel do kierowców, którzy przejeżdżali w tej okolicy, być może ktoś zarejestrował na kamerce samochodowej ciężarówkę wiozącą odpady.

Cały czas trwają działania związane z zabezpieczaniem chemicznych odpadów, które zostały znalezione w miejscowości Osówka w gminie Niemce. Jak już informowaliśmy, w sobotnie popołudnie, w dwóch miejscach natrafiono na łącznie 28 pojemników z nieznanymi substancjami, każdy o pojemności tysiąca litrów. Na miejscu interweniowała policja, straż pożarna oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pojawił się również Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś.

Pobrane przez strażaków próbki wykazały, że znajdujące się w środku substancje są niepalne, nie zawierają rozpuszczalników organicznych, jednak są rozpuszczalne w wodzie. To sprawiało, że istniało ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych oraz podziemnych. Dlatego też zapadła decyzja o natychmiastowym zabezpieczeniu znaleziska. Zwłaszcza, że część pojemników była uszkodzona. Przez całą noc trwały prace związane z doraźnym na razie zabezpieczeniem pojemników. Koniecznie okazało się również zebranie warstwy ziemi, w którą wyciekające substancje zdołały przeniknąć.

Policjanci przez wiele godzin zabezpieczali pozostawione przez sprawcę ślady. Cały okoliczny teren został objęty dozorem przez strażaków. Do czasu wywiezienia odpadów zamknięto również pobliską strzelnicę.

Jak wyjaśnia Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, w przypadku nie wykrycia sprawcy obowiązek utylizacji odpadów spoczywa na gminie, to zaś wiąże się z ogromnymi kosztami. Dlatego też wyznaczona została nagroda w kwocie 5000 zł za pomoc w ustaleniu sprawcy. Wójt apeluje do okolicznych mieszkańców, jak też innych osób, które w okresie od czwartkowego wieczora do sobotniego popołudnia widziały jakieś podejrzane ciężarówki w okolicy, o kontakt z policją lub pracownikami Urzędu Gminy Niemce. To samo tyczy się kierowców, którzy przejeżdżali w tej okolicy, a mają zamontowane w swoich autach kamery. Być może na nagraniach znajduje się zarejestrowana ciężarówka, którą przywieziono odpady. Anonimowość jest w pełni zagwarantowana.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. sprawdźcie okoliczne zakłady

 2. Mało pięć klocków nagrody. Nie wiem czy ktoś się odważy.

  • W porównaniu do, jak wspomniano, bardzo wysokich kosztów utylizacji, to pan Wójt ma jednak węża w kieszeni…

 3. takiego to za free bym ujawnił i jeszcze dopłacił aby go przykladnie ujalili

  • dokładnie, za to kara powinna być pokazowa, mocno odstraszająca. Kiedyś w Norwegii polski kierowca był sprawcą tego że ładunek śmieci wpadł dp fiordu. Nie wiem jaka była kara ale ta duża firma ( ,,wielozestawowa ,, ) się zamknęła.

 4. Podobne miejsce miało ostatnio też na Lubelszczyźnie, prawdopodobnie samochód ciężarowy na gdańskich rejestracjach wykiprowal śmieci ale niestety został zauważony przed ludzi poruszających się samochodem i na drugi dzień musiał „posprzątać ” to co wykiprował

 5. Jest taka firma chemiczna w niemcach na kolejowej na nie ogrodzonym terenie postawili znaki zakaz wstępu bo palą opony glownie od tirow tam bym sprawdzil.

 6. Takie pojemniki nie są ogólnodostępne. Może od tego trzeba zacząć ?
  Mają je np. firmy produkujące elementy z żywic chemoutwardzalnych (kadłuby łodzi, łopatki helikopterowe itp).
  Sprzedają je po opróżnieniu, nawet rozdają. Można ustalić, komu.
  I od drugiego końca – substancje, które mogą być odpadem – oleje (?), wodne r-ry związków chromu (tu np. firmy produkujące stolarkę aluminiową).

 7. Ktoś musiał znać to miejsce lub być na strzelnicy, mało prawdopodobne by przyjechał z np. Gdańska w ciemno.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności