Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wywiózł do lasu śmieci. Musiał je posprzątać i dostał mandat (zdjęcia)

Leśni śmieciarze nie mogą czuć się już bezkarni. Dzięki działaniom Straży Leśnej, miłośników lasu oraz nowym technologiom udaje się łatwo i szybko ustalić sprawców zaśmiecania odpadami terenów leśnych.

Od początku bieżącego roku Straż Leśna Nadleśnictwa Lubartów w 16 przypadkach ustaliła i ukarała osoby popełniające wykroczenie z art. 162 kw. – tj. zaśmiecanie lasu. Maksymalna kara jaka grozi za zaśmiecanie lasu to grzywna w wysokości 5 tys. zł, plus koszty uprzątnięcia śmieci przez specjalistyczną firmę.

Na załączonych zdjęciach widać miejsce przed i po interwencji strażników. Jak się okazało, ustalenie leśnego śmieciarza było możliwe dzięki wspólnemu działaniu Strażników Leśnych z podinspektorem ds. gospodarki leśnej Starostwa Lubartowskiego. Dzikie wysypisko zlokalizowane było w okolicach Michowa.

Mężczyzna, któremu przedstawiono jednoznaczne dowody przyznał się do winy, posprzątał śmieci, wyraził skruchę i został ukarany maksymalną grzywną w drodze mandatu karnego.

– Pomimo iż, mamy XXI wiek i praktycznie wszyscy ludzie w Polsce mają zawartą umowę z gminami na odbiór śmieci, w lasach bardzo często można spotkać dzikie wysypiska. Czym się kierują osoby uprawiające ten proceder? Dlaczego zamiast w kontenerze, śmieci lądują w lesie? – w większości przypadków trudno jest się doszukać racjonalnej odpowiedzi na te pytania – przekazuje Łukasz Pytka z Nadleśnictwa Lubartów.

Na zdjęcia miejsca przed i po interwencji służb leśnych.

Wywiózł do lasu śmieci. Musiał je posprzątać i dostał mandat (zdjęcia)

(fot. Łukasz Pytka Nadleśnictwo Lubartów)

22 komentarze

  1. Części samochodowych nikt nie chce brać więc będą ludzie albo wywozić do lasu albo palić.

    • Naprawiasz w warsztacie to warsztat te częsci ma obowiązek przekazać do utylizacji/wykorzystania na swój koszt. Naprawiasz sam bo taniej ,bo potrafisz sam sie martw co z tym zrobić może zanieś do warsztatu po demontażu do niczego nie przydatną część. Myślisz że ci przyjmą jak nie dałeś im zarobić. Tu przyoszczędzisz, w sumie okazuje się że niewiele jak trzeba płacić mandat za wyrzucanie śmieci do lasu, albo palenie plastiku.
      A Wy Sasiedzi dzwońcie na policję nie dajcie się truć jak wasz sąsiad pali plastik czy inny syf.

Z kraju