Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Wystawę poświęconą 70-leciu Radia Lublin wciąż można oglądać. Warto przy niej zatrzymać się, idąc odwiedzić groby najbliższych (zdjęcia)

Dokładnie 70 lat i 6 tygodni temu, czyli 20 września 1952 roku, Polskie Radio Lublin rozpoczęło nadawanie. Z tej okazji przed siedzibą lubelskiej rozgłośni przy ul. Obrońców Pokoju 2 zorganizowano plenerową wystawę okolicznościową.

W tym roku ta zasłużona placówka świętuje okrągłą 70. rocznicę powstania. Oficjalne obchody wprawdzie rozpoczęły się 10 kwietnia i trwały do 20 września, ale jubileuszowy rok jeszcze się nie zakończył. W programie obchodów był między innymi i rajd rowerowy, i koncerty, a całość kilkumiesięcznych urodzin zwieńczono wielką galą finałową w Centrum Spotkania Kultur.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 20 września br., lecz cały czas ekspozycja jest dostępna dla odwiedzających ją. W najbliższych dniach wielu lublinian i ich gości będzie wędrowało tamtędy, idąc na największy w mieście cmentarz, więc okazja do zaznajomienia się z uwiecznionymi na fotografiach okruchami historii Radia Lublin będzie przednia.

Lubelska rozgłośnia radiowa to nie tylko dziennikarze, ale także muzycy, którzy grali koncerty w przestrzeniach Polskiego Radia Lublin. Tu 52 lata temu po raz pierwszy w Radiu pojawili się Krzysztof Cugowski i Romuald Lipko z kolegami, tutaj również została nagrana część utworów do pierwszej płyty Budki Suflera.

Należy pamiętać, iż w trakcie tych siedmiu dziesiątków już lat swej działalności Radio z Okopowej zamilkło tylko raz – na 44 dni. A miało to miejsce w czasie stanu wojennego. Lecz już 10 lat później tę stratę rozgłośnia powetowała sobie sowicie, przechodząc od 3 kwietnia 1992 roku na nadawanie całodobowe, aby po kolejnych dwóch latach, od 1 stycznia 1994 roku przestać być oddziałem Polskiego Radia w Warszawie, a stać się samodzielną rozgłośnią regionalną.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

5 komentarzy

  1. Putin za konsolą?

  2. Tuba PiS-owskiej propagandy.

  3. Była i zawsze niestety będzie tubą propagandową rządu czy to PIS, czy PO. Dlatego życzę wszystkiego najgorszego, oby jak najszybciej zamknęli to siedlisko kłamstwa!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo