Wymyśl barwy dla elektrycznego autobusu i wygraj gotówkę

W fabryce Ursusa w Lublinie wyprodukowano pierwszy prototypowy autobus elektryczny. Niebawem wyjedzie na ulice, jednak jak będzie wyglądał może zadecydować każdy. Ogłoszono właśnie konkurs na projekt graficzny.

Tydzień temu lubelski Ursus zaprezentował prototyp nowego autobusu. Pojazd jest całkowicie napędzany za pomocą prądu zmagazynowanego w akumulatorach i jednym ładowaniu przejedzie do 100 kilometrów. Wyprodukowany został we współpracy z naukowcami Politechniki Lubelskiej i posiada cztery zestawy baterii. Ich ładowanie będzie się odbywało w zajezdni i potrwa od sześciu do siedmiu godzin. Z kolei w ruchu miejskim możliwe jest także podładowanie ich z sieci trolejbusowej. Autobus stojąc np. na przystanku końcowym po podłączeniu do trakcji na czas około 15 minut przejedzie jeszcze trzy do czterech kursów, w zależności od długości trasy.

Obecnie w hali przy ul. Frezerów trwa montaż wyposażenia pojazdu. Zakładane są siedzenia oraz wymagane w komunikacji miejskiej dodatkowe elementy. Jak zapewniają Jan Andrzej Wielgus, dyrektor oddziału spółki Ursus w Lublinie oraz Tomasz Fulara, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie, autobus już niebawem wyjedzie na ulice miasta i pasażerowie będą mogli nim podróżować. Pojazd ma obsługiwać linie komunikacyjne przebiegające przez centrum miasta. Jednak nie został jeszcze zatwierdzony jego zewnętrzny wygląd, czyli w jakie barwy ma zostać pomalowany.

W związku z tym, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie ogłosiło konkurs na opracowanie projektu graficznego dla oznakowania pierwszego w Lublinie autobusu elektrycznego. – Projekt może mieć dowolną formę graficzną umożliwiającą późniejsze przeniesienie go na autobus. Powinien kojarzyć się z oryginalnością, nowoczesnością i ekologią, a także stanowić wizytówkę miasta Lublin oraz głównego przewoźnika jakim jest MPK Lublin – wyjaśnia Tomasz Fulara, prezes MPK. Projekty wraz z kartą zgłoszenia należy składać do 1 grudnia br. w zamkniętej kopercie w siedzibie przedsiębiorstwa bądź też przesyłać pocztą. Pomoc w projektowaniu ma zapewnić siatka pojazdu dostępna na stronie internetowej przewoźnika. Autor najlepszego projektu otrzyma nagrodę w wysokości 1500 zł.

(fot. Ursus)
2014-11-19 18:02:36

Zobacz również

11 komentarzy

 1. To już graficiarze wypieli się na MPK i teraz biedaki nie mają jak pomalować autobusu ?

 2. Powi ien wygladac jak resxta taboru,by nie było takiej pstrokacizny jak przed laty.Widzac z daleka te barwy wiem ze to komunikacja miejska

  • I będzie tak wyglądał dziewczynko – bo chodzi tu o ZNAK GRAFICZNY, który ma zaistnieć gdzieś na pace tego wynalazku jakim chce się „udławić” ZTM.

 3. to juz nie obowiazuja kolory na ktore przemalowali autobusy a pozniej juz w fabrykach malowali na zielono czerwono specjalnie dla naszego miasta

 4. Czy ten autobus aby nie jest już pomalowany?

 5. Pan Sołtys z Lublina

  Miłe dzieciaczki komentujące, a nie rozumiejące tego co przeczytały – to jest konkurs na projekt graficzny którym ma być oznakowany autobus w jedynie słusznych dla Lublina barwach.
  Zrozumiały?

 6. może chodzi o to, że przy tym”malowaniu” jeszcze jakiś grosz się uda na lewo wygarnąć? Przecież autobusy jak są zamawiane, to w kolorach taboru! Co to za żarty z tym malowaniem?!

 7. na stronie ursusa brak jakiejkolwiek wzmianki o konkursie, a o odnalezieniu „siatki” autobusu nie ma mowy

 8. Kur*a Mać co tu sie dzieje

  na nagrody to pieniadze sa a ja podwyzki ponad 5lat nie dostalem…………

 9. Zółto biało niebieski :]

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021