Wyłudzili 17 mln złotych z ARiMR. Agenci CBA zatrzymali zarząd grupy producenckiej (wideo)

Wyłudzili 17 mln złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, chcieli uzyskać kolejne 5,5 mln złotych. Zostali zatrzymani.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Lublina zatrzymali w poniedziałek osiem osób reprezentujących jedną z grup producentów rolnych z naszego regionu. Sześciu z nich to zarząd grupy i jej członkowie, kolejni dwaj to przedsiębiorcy, którzy wykonywali prace przy inwestycjach realizowanych przez grupę. Podejrzani mieli wyłudzić 17 mln zł dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Prowadzone przez lubelskich agentów śledztwo w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Obecne ustalenia wskazują, że osoby reprezentujące grupę producentów rolnych złożyły w latach 2012 – 2014 do Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR pięć wniosków o przyznanie pomocy finansowej. Kolejne dwa wnioski zostały złożone do Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

– Wszystkie te wnioski miały zawierać nieprawdziwe dane, przez co doprowadzono agencję rolną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Grupa miała wyłudzić z Agencji ok. 17 mln zł, a zamierzała wyłudzić kolejne 5,5 mln zł poprzez składanie fałszywych faktur VAT dla rozliczenia wydatków na inwestycje. Fałszowane miały być również dane o ilościach wyprodukowanych warzyw i owoców w grupie – wyjaśnia Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania i miejsca prowadzenia działalności zatrzymanych. Zabezpieczona została n.in. dokumentacja. Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty.

 

(fot. CBA)

3 komentarze

  1. Ciekawe, kiedy Sosnowskiego posadzą za lewe grupy producenckie którym kasę wypłacił?

  2. Czekamy na duże wyroki bo zatrzymanych to było już wielu 🙂

  3. Takich pijawek jest mnóstwo tylko rzadko kiedy popełnią gdzieś błąd żeby móc ich wychwycić jak tych właśnie skur**eli..

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021