Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wyłoniono Najlepsze Smaki Lubelszczyzny. Zakończył się Europejski Festiwal Smaku (zdjęcia z Festiwalu)

Znane są już tegoroczne przysmaki, jakie nagrodzono w konkursie „Najlepszy Smak Lubelszczyzny”. Wyniki ogłoszono podczas zakończonego wczoraj ”Europejskiego Festiwalu Smaku”.

Podczas zakończonego w niedzielę ”Europejskiego Festiwalu Smaku” w Lublinie, wyłoniono „Najlepszy Smak Lubelszczyzny”. Konkurs ten miał na celu przede wszystkim wyszukanie najlepszych produktów lokalnych i regionalnych z naszego regionu. Do tego ich promocję oraz wyróżnienie osób, które stworzyły najlepsze produkty. Nagrodzone wyroby otrzymają specjalne logo, które powinno stać się ważnym elementem promocji i budowania wizerunku producentów.

W tegorocznym konkursie na „Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2016” wystartowało 65 produktów. Jury w składzie: Jacek Czarecki, Robert Makłowicz, Adam Łukawski, Wojciech Lewandowski, Jarosław Dumanowski, Rafał Serej i Jan Babczyszyn nagrodziło 14 z nich. W kategorii produkty mleczne najlepsze okazały się trzy produkty podchodzące z Ekologicznego Gospodarstwa Roberta Janowskiego z Cycowa. Jest to ser podpuszczkowy z cebulką, prawdziwe masełko i mleko niepasteryzowane ekologiczne.

W kategorii produkty rybołówstwa nagrodzono zupę z karpia jaką można skosztować w Restauracji Hotelu Montis w Poniatowej. W kategorii owoce i warzywa doceniono dynię na ostro i kwaszony dereń autorstwa Danuty i Pauliny Pietrusik z Kodenia, szparagi konserwowe – Biogrim Ireny Maryniowskiej z Łazisk, konfiturę różaną z Końskowoli pochodzącą z Manufaktury Różanej z Końskowoli oraz Domową Konfiturę Konika z Rokitnika, jaką stworzył Marcin Koniarz z Opola Lubelskiego.

W kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze smakiem zachwyciły: Piernik lubelski z Gospodarstwa Agroturystycznego Sawanna należącego do Anny Sawy z Jabłonnej oraz olej z nasion lnu brązowego z Gospodarstwa Ekologicznego i Firmy Skarby Natury z Markuszowa. W kategorii miody wyróżniały się dwa produkty: miód malinowy z maliny jesiennej z Pasieki „Malinowa Kraina” z Karczmisk oraz miód wrzosowy z Pasieki hodowlanej Z.M. w Janowie. Z kolei w kategorii napoje, w tym napoje alkoholowe: wina, miody pitne, piwa, cydry nagrodzono Domową Nalewkę Konika z porzeczek i agrestu autorstwa Marcina Koniarza z Opola Lubelskiego oraz dereń puławski Cezarego Pyszczaka z Puław.

(fot. nadesłane – Dariusz Sowa)
2016-09-12 08:00:37

4 komentarze

  1. A chleby,kiełbachy,balerony,salcesony to na nic?

  2. Najlepsza jest kaszana.

  3. Uprzejmie proszę o poprawienie odmiany nazwy miejscowości „Jabłonna”. Gospodarstwo Agroturystyczne – skąd? – z Jabłonny.
    Nazwę owej miejscowości odmieniamy jak wyraz „wanna”. Np. z wanny – z Jabłonny, w wannie – w Jabłonnie. To bardzo proste:) Powodzenia!

  4. Olej wyrobem piekarniczym i cukierniczym? Większych bzdur nie słyszałem.

Z kraju