690 680 960

Wyjątkowa szopka została uruchomiona. Można nią sterować z każdego miejsca na świecie

W Modliborzycach po raz kolejny stanęła szopka, w której każdy może samodzielnie zmieniać kolory oświetlenia, czy też uruchamiać poszczególne jego elementy. W podobny sposób sterować można innym projektem, jakim jest domek na wyspie. Efekt jest widoczny dzięki transmisji na żywo.

W sobotę, 19 grudnia, o godzinie 17.00 na rynku w Modliborzycach po raz kolejny została uruchomiona została „Interaktywna Szopka Bożenarodzeniowa”. Wzorem lat ubiegłych każdy z internautów, za pomocą strony internetowej, może zmieniać kolor i jasność dekoracji szopki oraz posłuchać kolęd i pastorałek. Nie ma za to możliwości wyłączenia oświetlenia.

Podobnie jak w latach ubiegłych postawiono na kolędy i pastorałki śpiewane przez miejscowych artystów ludowych oraz przez Scholę Parafialną z Modliborzyc. W tym roku nowością są kolędy w wykonaniu młodych, zdolnych wychowanków Jadwigi Wierzyńskiej, instruktorki śpiewu w Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach. Otwarcie szopki rozpoczęła piosenka „Święta to radości czas” w wykonaniu Ali i Oli Tracz ze Stojeszyna Pierwszego. Są one laureatkami wielu konkursów min. The Voice Kids, a w listopadzie Ala Tracz reprezentowała Polskę w Eurowizji Junior 2020.

Autorem wyjątkowej szopki jest Tomasz Siroń, znany internautom z podobnego rozwiązania w 2012 roku, kiedy to świąteczne dekoracje sterowane za pomocą komputera zamontował u siebie przed domem. Później postanowił udostępnić internautom możliwość sterowania oświetleniem. Pomysł bardzo się spodobał i mieszkaniec naszego regionu zyskał rozgłos w całym kraju.

– Jest to jedyna taka szopka w Polsce a może i na świecie. Są nią zainteresowani ludzie z całego świata, zarówno z zimnej Alaski jak i gorących Emiratów Arabskich. Celem projektu jest promocja naszego miasta, stworzenie nowoczesnej iluminacji, która wpisuje się w świąteczny nastrój i bożonarodzeniową atmosferę pozwalając, chociaż wirtualnie, łączyć wszystkich Modliborzan, tych mieszkających tutaj i tych mieszkających w całej Polsce czy w świecie by chociaż przez chwilę być razem – mówi Tomasz Siroń.

Twórca wyjątkowej szopki wspólnie z przyjaciółmi realizuje również inne podobne projekty. Jednym z nich jest „Tajemnicza przystań„. Jak wskazuje autor instalacji, jest to domek na wyspie na odludziu, całość zaś ma trochę nawiązywać do panującej obecnie pandemii i budować swego rodzaju tajemniczość i historię. W tym roku zaplanowano udostępnienie internautom siedmiu obiektów całej Polsce. Oprócz szopki w Modliborzycach i Tajemniczej Przystani w Brzezinach, kolejne znajdują się w Krakowie, Szczecinie, Pustakowie i Trzebnicy.

(fot. UG Modliborzyce)

4 komentarze

 1. abdul wisimulacha

  „Celem projektu jest promocja naszego miasta”
  z całym szacunkiem ale na czym ma polegać „promocja” jakiejś mieściny na końcu świata?
  spodziewacie się najazdu tłumów turystów???
  takie gadanie tylko was ośmiesza.nie widzicie tego?

  • @abdul – nie pojmujesz co kryje się za technikami socjotechnicznymi, pomimo, że poddajesz się im jak owca strzyżeniu… Jeżeli wcześniej nie kojarzyłeś Modliborzyc, to właśnie zapamiętałeś tę nazwę 🙂
   „Promocja” działa? Działa.

 2. Lublin przesyła gratulacje, ekstra sprawa:)

 3. Jasio Paweł Trzeci (a może nawet ostatni)

  Do czego jak do czego, ale do odstawiania szopek Polacy mają niezaprzeczalny talent.
  A swoją drogą wyobraźcie sobie tę samą szopkę bez Żydów i Arabów…

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas