Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wyhodowała największą truskawkę w Polsce. Niewiele zabrakło do rekordu Guinnessa

Pod Puławami wyrosła truskawka rekordowej wielkości. Okaz jest największy w Polsce. Co więcej, niewiele zabrakło do ustanowienia rekordu Guinnessa.

Gmina Puławy jest często nazywana lubelskim zagłębiem truskawkowym. W ubiegłym roku uprawy tych owoców zajmowały tam kilkaset hektarów. Uprawom sprzyjają bardzo dobre warunki glebowe i klimatyczne co sprawia, że owoce są smaczne i dorodne. Puławskie truskawki zostały też wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak co roku, w Urzędzie Gminy Puławy ogłaszany jest konkurs na najdorodniejszą truskawkę sezonu. Za każdym razem plantatorzy chętnie w nim uczestniczą, dostarczając zebrane na swoich polach okazy. Te zaś z roku na rok są większe. Zwycięzcy ogłaszani są podczas Święta Truskawki, które w tym roku odbędzie się 2 lipca w Górze Puławskiej.

Dwa dni po oficjalnym zakończeniu przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu na najdorodniejszą truskawkę sezonu, do Urzędu Gminy Puławy zgłosiła się Pani Wioletta Chrost z Leokadiowa z prawdziwym, truskawkowym gigantem. Owoc odmiany Roxana osiągnął zdumiewającą wagę 214 gramów. Z informacji, jakie udało się ustalić wynika, że dotychczasowa największa truskawka w kraju, została dwa lata temu wyhodowana w gminie Pniewy i osiągnęła wagę 192 gramów. Dotychczasowy, nieoficjalny rekord Polski został tym samym pobity.

Co więcej, truskawce z Leokadiowa niewiele zabrakło do oficjalnego rekordu Guinnessa, który został ustanowiony w Japonii i wynosi 250 gramów. Komisja konkursowa, za zgodą Wójta Gminy Puławy, zdecydowała o przyznaniu Państwu Chrost nagrody specjalnej poza konkursem.

51

52
(fot. Gmina Puławy)
2017-06-18 08:00:02

8 komentarzy

 1. Widać że to jakaś syjamska 😉 truskawka.

 2. A w japonii to już napewno ekstra naturalna

 3. no ale to są 2 truskawski….

 4. Wolę brzoskwinki 😉

 5. Pan Cieć z alei lubartowskich w Mieście Inspiracji k/Świdnika

  Nic ino gratulować i czekać kiedy ktoś ogłosi, że jego cała plantacja jest pełna takich mutantów.

 6. To znaczy, że nawozy z Puław działają.;))

 7. Maniek Pierdziportkiewicz

  Ze śmitano najlepsze so.