Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Światowy Dzień Mokradeł na UMCS

Światowy Dzień Mokradeł obchodzimy 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji Ramsarskiej w 1971 roku. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych od siedmiu lat włączają się w obchody tego święta, organizując różnorodne inicjatywy. W tym roku jednostki połączyły swoje siły na rzecz ochrony, badań i popularyzacji obszarów wodno-błotnych.

Lublin

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Mokradeł na UMCS będzie szczególna. Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zapraszają bowiem do przyjrzenia się wyjątkowym mokradłom, które znajdują się blisko Lublina. Do ogólnoświatowego hasła obchodów pt. „Mokradła i ludzie: splecione losy” organizatorzy dodali akcent regionalny, koncentrując się na Chełmskich Torfowiskach Węglanowych, gdzie prowadzone są aktywne działania naukowe, monitoringowe i ochronne. Obszary te są niezwykle cenne w skali lokalnej i krajowej, a jednocześnie stosunkowo mało znane.

Wymianie wiedzy i doświadczeń służyć będzie debata ekspercka, która odbędzie się 2 lutego o godz. 9:00 w Auli im. E. Romera na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Podczas spotkania będzie okazja dowiedzieć się, czym są Chełmskie Torfowiska, z jakimi wyzwaniami wiąże się ich ochrona i jakie zagrożenia są dla tych ekosystemów szczególnie dotkliwe.

Naukowcy, praktycy ochrony mokradeł, przedstawiciele jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów gospodarczych porozmawiają o monitoringu przyrodniczym, usługach ekosystemowych, a także o przyszłości tego terenu. Debata skierowana jest zarówno do osób aktywnie zajmujących się tą tematyką, jak i do wszystkich tych, którym los torfowisk nie jest obojętny.

Drugą część obchodów Światowego Dnia Mokradeł stanowić będą wspólne działania w zakresie ochrony czynnej, polegające na usunięciu krzewów i podrostów drzew wkraczających na torfowisko w obrębie ścieżki przyrodniczej „Motylowe Łąki”, położonej na Obszarze Natura 2000: Chełmskie Torfowiska Węglanowe. Akcja odbędzie się 9 lutego i będą mogli wziąć w niej udział również chętni do prac fizycznych wolontariusze.

Kolejnym wymiarem obchodów święta mokradeł będą także zajęcia terenowe dla uczniów szkół średnich, które pozwolą przyjrzeć się z bliska przyrodniczej różnorodności mokradeł Lubelszczyzny. Zajęcia prowadzone będą od wiosny do jesieni przez naukowców z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS oraz pracowników lubelskich Parków Krajobrazowych.

Jeden komentarz

  1. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

    Ceńmy i dbajmy o mokradła, zwłaszcza o te na wschodniej granicy.
    Jak nie daj Boże wyschną to Wielki Płot małego Jarka nas nie obroni przed najazdem dzikich turystów.

Dodaj komentarz

Z kraju