Sobota, 02 marca 202402/03/2024
690 680 960
690 680 960

Polacy i Ukraińcy mieszkający w Lublinie spotkają się na akcji Płomień Braterstwa

Już w najbliższą niedzielę Polacy i Ukraińcy mieszkający w Lublinie spotkają się, jak co roku 14 sierpnia o godzinie 18:00, na akcji Płomień Braterstwa na Cmentarzu Prawosławnym przy ul. Lipowej.

Lublin
2022-08-14, 18:00

Czym jest akcja „Płomień Braterstwa”?

14 sierpnia o godzinie 18:00 w całym kraju Polacy i Ukraińcy spotkają się na placach, deptakach i skwerach, by pokazać, że jesteśmy dla siebie ważni, jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, szanujemy się nawzajem i razem wspieramy walkę Ukrainy w obronie jej niepodległości.

Akcja „Płomień Braterstwa” zaczęła się od wspólnych spotkań, organizowanych co roku przy grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 r. ramię w ramię z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy.

Dziś, po ponad 100 latach, naszą rzeczywistość definiuje nowa wojna, w której Ukraina bohatersko broni granic wolnego świata, a Polacy świetnie zdają egzamin z sąsiedzkiej solidarności. To, co się wydarzyło między nami po 24 lutego, nie ma precedensów w dziejach. Nie da się tego cofnąć ani unieważnić.

Polacy i Ukraińcy spotkają się na placach i ulicach 

Dlatego w tym roku 14 sierpnia spotkamy się na placach i ulicach naszych miast – tam, gdzie Polacy i Ukraińcy żyją dzisiaj obok siebie i gdzie tworzą się nowe, jeszcze silniejsze więzi, które będą trwać przez pokolenia. Staniemy w przestrzeni publicznej razem, ramię przy ramieniu, by pokazać, że chcemy budować przyszłość na wzajemnym szacunku i życzliwości, a teraz będziemy trzymać się razem – aż do zwycięstwa.

Do akcji może się włączyć każdy, kto zechce zorganizować w swojej miejscowości wydarzenie, na które zaprosi Polaków i Ukraińców, pragnących spotkać się na kwadrans, by pokazać solidarność i wspólnie zaśpiewać Pieśń Braterstwa. Utwór “Hej siostro” powstał przy współpracy ukraińskiego zespołu “Haydamaky” i wokalisty polskiego zespołu „Pull the Wire” a także muzyka Piotra Chancewicza.

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. wracajcie tchorze do domu i walczyc o wolnosc tak jak my to robilismy – dzieci , kobiety , starcy np walczyli w Powstaniu Warszawskim i nie tylko a wy tchórze chodzicie po parku ludowym , pijecie kawke na deptaku WSTYD !

  2. Może jeszcze czerwona kalinę z nimi zaspiewajcie nosz ku.. ręce opadają

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo